W wielu firmach problem stanowi wydajność. Pracownicy nie chcą się angażować w pracę, a menedżerowie nie wiedzą jak sobie z tym poradzić. Tymczasem motywowanie nie jest aż tak trudnym zadaniem, jeżeli wie się jak do tego podejść.
Czy materialna motywacja działa?
Rozwiązanie, które przychodzi pracodawcom najczęściej do głowy wtedy, kiedy chcą zmotywować swoich podwładnych, stanowią podwyżki i premie. Innymi słowy chodzi o bonusy finansowe. Pracownicy zazwyczaj najbardziej cieszą się z takiej formy gratyfikacji. Trzeba jednak zwrócić uwagę na krótkotrwałość efektów takiego działania.
Pracownik, oczywiście, chciałby zarabiać więcej i kiedy dostanie podwyżkę, czuje się zmotywowany. Firma jednak nie może sobie pozwolić na to, aby zatrudnieni ciągle zarabiali więcej i więcej. Stanowiłoby to gwóźdź do trumny dla przedsiębiorstwa. Pracownik zaś, kiedy dostanie jedna podwyżkę, zaraz chciałby otrzymać następną. Takim pragnieniom nie ma końca. Firma nie jest w stanie im sprostać, więc podwładny po upływie krótkiego czasu przestaje czuć motywację. Wie, że nie ma co liczyć na jeszcze lepsze warunki finansowe, więc jego wydajność spada, kiedy jest to jedyna forma motywacji stosowana w zakładzie pracy.
Inne sposoby motywowania
Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o sposobach motywowania pozafinansowych. Należą do nich wszelkiego rodzaju benefity jak chociażby karnety na siłownię, przedszkole mieszczące się przy zakładzie pracy, stołówka ze smacznymi obiadami albo kupowane dla pracowników owoce. Czasami tego typu działania są przez podwładnych krytykowane, jednak wielu z nich chętnie korzysta. Zazwyczaj ciężko wygospodarować pieniądze na aktywność fizyczną na siłowni czy basenie, kiedy można je przeznaczyć na coś innego. Kiedy jednak pracodawca za to płaci, część osób chętniej dba o siebie.
Dla pracodawcy część działań może mieć także drugi pozytywny wymiar poza zadowoleniem podwładnego. Chodzi o to, że ten drugi staje się zdrowszy, rzadziej choruje i czuje się lepiej. Może więc pracować sprawniej i rzadziej idzie na chorobowe.
Oczywiście, dla pracowników ważną rolę w motywowaniu spełnia również to, na zasadzie jakiej umowy są zatrudnieni.
Jeśli mają jedynie krótkoterminowy kontrakt, to czują się mniej pewnie i mogą nie chcieć angażować wszystkich swoich sił w pracę. Nigdy bowiem nie wiadomo czy pracodawca będzie chciał przedłużyć umowę. Poza tym wówczas brakuje różnych świadczeń, na przykład urlopowych albo zdrowotnych, które człowiekowi są potrzebne. Nie od dziś wiadomo, że osoba wypoczęta pracuje bardziej efektywnie niż przemęczona.
Niektórzy pracodawcy na tyle rozumieją ludzi, że sami testują różnego rodzaju sposoby motywowania. Jest to postawa godna pochwały. W jednym przedsiębiorstwie bowiem sprawdzi się to, a w innym co innego. Wśród takich niestandardowych pomysłów może być na przykład danie wolnego dnia kobietom z okazji jakim jest Dzień Matki. Firma od takiego działania bardzo nie zbiednieje, a paniom będzie miło, że mogą spędzić ten dzień ze swoimi dziećmi. Będą czuły się lepiej, znajdując czas na przygotowanie wieczornego przyjęcia albo idąc na przedstawienie do przedszkola.
Powiem wam, że dużo zależy od szefa firmy. Jak szef jest w porządku to pracownicy sami z siebie się motywują i inne czynniki nie są aż tak potrzebne. A jak szef jest jaki jest, arogant, który patrzy tylko na swoje korzyści wynikające z działalności to pracownicy są mniej chętni aby mu robić kokosy. Szef naszej firmy jest na szczęście w porządku. Szanuje człowieka. Nie unosi się pychą (zabrzmiało jak z biblii co?: ) ). Raz nawet na 10 lecie firmy zrobił imprezę w ekskluzywnym ośrodku wypoczynkowym nad morzem. Zobaczcie sobie jaki tam mają standard! No a my wszystko na koszt firmy Fakt nie było nas tam dużo (ok. 16 osób) ale relax i wypoczynek na najwyższym poziomie. Aż chciało się pracować lepiej i wydajniej przez kolejny rok. Nie wypadało wręcz postępować inaczej hehe.