Kilka przydatnych informacji o PIT-36L

główne_shutterstock_1746971096_600x401Początek roku to czas, gdy warto powoli myśleć o rozliczeniu się z urzędem skarbowym. Zobowiązane są do tego wszystkie osoby, które w poprzednim orku podatkowym uzyskały jakikolwiek dochód, nawet jeśli było to kilkaset złotych. Wśród rozlicznych formularzy jednym z częściej wypełnianych jest PIT 36L. podpowiadamy, kto powinien rozliczyć się na takim formularzu i do kiedy ma czas, by załatwić formalności w urzędzie.

PIT 36L składają podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i wybrali podatek liniowy jako formę opodatkowania dochodów. Aby w taki sposób się rozliczać , konieczne jest podanie tej informacji już we wniosku rejestracyjnym przy zakładaniu firmy. Jeśli tego nie zrobimy, nasze dochody z urzędu będą opodatkowane według zasad ogólnych. Możliwa jest również zmiana sposobu rozliczania w trakcie roku podatkowego. Wtedy jednak warto zapoznać się z przepisami, żeby nie przegapić najważniejszych terminów.

Czym się charakteryzuje podatek liniowy?

Podatek liniowy to rozwiązanie, które dla niektórych przedsiębiorców jest wyjątkowo wygodne i sprawdzone. Płaci się przy nim jednolitą stawkę podatku 19 procent bez względu na wysokość osiąganych dochodów. Nawet, jeśli zarobiona kwota będzie bardzo wysoka, stawka podatku będzie niezmienna. Jest to więc bardzo korzystne rozwiązanie dla tych podatników, którzy w ciągu roku uzyskują wysokie dochody, ale wyłącznie z prowadzonej działalności gospodarczej. Taka forma opodatkowania ma jednak także minusy – nie można korzystać z większości ulg, rozliczania się z małżonkiem, a także z niektórych odliczeń. Zanim więc osoba zakładająca firmę zdecyduje się na formę opodatkowania, powinna rozważyć wszystkie wady i zalety każdej z nich. Dzięki temu po podjęciu decyzji będzie można mieć pewność, że wybraliśmy najlepszą z możliwych opcji.

Jak wypełnić PIT-36L?

pit 36l

Podatnicy, którzy co roku wypełniają PIT-36L raczej nie mają problemów z jego prawidłowym wykonaniem. Nieco więcej problemów mogą mieć osoby, które robią to po raz pierwszy. Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z wirtualnych programów do rozliczania PIT-ów, które ułatwiają poruszanie się po formularzach, automatycznie liczą wiele pól znajdujących się na nich, a także pilnują, by nigdzie nie pojawiły się błędy. PIT 36L online to idealna opcja dla każdego, kto chce szybko i sprawnie wypełnić i złożyć zeznanie podatkowe. W programach do składania zeznań podatkowych online można nie tylko znaleźć wszystkie potrzebne formularze, ale bardzo często także sporą dawkę wiedzy i przydatnych informacji. Warto między innymi sprawdzać, jak zmieniły się przepisy podatkowe od poprzedniego roku, jakie nowe ulgi się pojawiły i co można sobie odliczyć. Bardzo często podatnicy nie korzystają z przysługujących im ulg, bo po prostu o nich nie wiedzą. Korzystanie z programów do rozliczania podatków online jest wygodne, bezproblemowe i znacznie ułatwia wypełnienie corocznego obowiązku złożenia zeznania podatkowego.

Polecamy:
PIT 37 – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>