PIT 37 – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

promocja sklepu internetowegoRozliczenie podatkowe to obowiązek, którego żaden dorosły nie uniknie. Wszyscy muszą płacić podatki i raz w roku złożyć zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego. Osoby, które robią to co roku, zwykle nie mają większego problemu. Pytania najczęściej mają najmłodsi podatnicy, którzy dopiero rozpoczęli drogę zawodową. Jednym z podstawowych pytań jest: jaki formularz należy wypełnić.

Większość podatników w zeznaniu podatkowym wypełnia PIT 37. Ten formularz dotyczy niemal każdego podatnika zatrudnionego w jakiejkolwiek formie i otrzymującego wynagrodzenie netto. Wypłata ta jest pomniejszona o wszystkie obowiązujące składki, w tym o zaliczki na podatek dochodowy, które są odprowadzane przez pracodawcę.

Czym jest PIT 37?

Zeznanie podatkowe PIT 37 jest rozliczeniem rocznych zarobków, jakie podatnik uzyskał od swojego pracodawcy, który jest jednocześnie płatnikiem składek. I choć płatnik uiszcza wszystkie zaliczki na podatek dochodowy, to każdy podatnik musi we własnym zakresie złożyć swoje zeznanie podatkowe. PIT 37 dotyczy osób, które nie prowadza pozarolniczej działalności gospodarczej, a więc uzyskują przychody między innymi ze stosunku pracy, stosunku służbowego, świadczeń lub zasiłków przedemerytalnych, osobiście wykonywanej działalności, między innymi umowy zlecenia, a także przychodów z praw autorskich czy praw majątkowych. Lista ta jest długa, dlatego warto się z nią zapoznać zanim zaczniemy wypełniać nasze zeznanie podatkowe. Wszyscy podatnicy mają obowiązek złożyć swoją deklarację podatkową za miniony rok podatkowy do 30 kwietnia w roku kolejnym.

Wygodny PIT online

Składanie deklaracji podatkowych było kiedyś drogą przez mękę, szczególnie dla osób, które nie czują się najlepiej w towarzystwie tabelek, cyferek i kalkulatora. Całe formularze trzeba było wypełniać ręcznie, co zwiększało ryzyko błędów i pomyłek. Od kilkunastu lat możliwe jest jednak składanie PIT 37 online. To spore uproszczenie dla podatników, którzy nie muszą obawiać się błędów i pomyłek. Program PIT rozliczający formularze online wiele kwestii liczy automatycznie, wystarczy wypełnić zaledwie kilka rubryk, a cała deklaracja będzie poprawnie wypełniona. Program e-PIT lub inne programy do wypełniania deklaracji podatkowych sam również dostarcza wypełnione zeznanie do urzędu skarbowego. Podatnicy mogą więc mieć pewność, że deklaracja będzie nie tylko właściwie wypełniona, ale również drogą elektroniczną dostarczona. Jeśli chcesz mieć pewność, że cała wysyłka przebiegnie bez problemów, dobrze jest wypełnić deklarację odpowiednio wcześnie, nie czekając do 30 kwietnia. Osoby, które zostawiają kwestie PIT-ów na ostatnią chwilę często miewają problemy z zawieszającym się programem czy przeciążonym systemem. Im szybciej wypełnisz i wyślesz deklarację, tym szybciej również otrzymasz wszystkie zwroty podatku. Warto więc to zrobić praktycznie od razu.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>