Jakie należy mieć predyspozycje do pracy jako architekt?

300553-architects

Praca architekta jawi się nam jako prestiżowy, ciekawy i dobrze płatny zawód. Słusznie, taki właśnie jest. Jest również trudnym, wymagającym i odpowiedzialnym zajęciem, w którym nie każdy się odnajdzie. Chcieć być architektem a zostać architektem to bliskie sobie ambicje jednak to czy rzeczywiście będziesz w przyszłości projektował tereny urbanizacyjne, parki, domy, i inne obiekty architektury nie zależy tylko od Twoich najszczerszych chęci – należy mieć również odpowiednie predyspozycje.

Rysunek

Wbrew pozorom umiejętności rysowania nie są niezbędne podczas pracy architekta. Oczywiście aby zaliczyć egzaminy w szkole podstawy rysunku musisz znać jednak sama praca architekta mało ma wspólnego z rysowaniem samym w sobie. Przede wszystkim musisz mieć świadomość tego, że większość rysunków technicznych wykonasz precyzyjne na komputerze za pomocą specjalnych programów. Architekt posługuje się najczęściej linijkami, ekierkami i innymi przyrządami pomiarowymi skupiając swoją uwagę bardziej na precyzji i poprawnych wyliczeniach niżeli na wyglądzie obiektu. Obraz budowli bądź też innej projektowanej struktury dopracowuje się w innym momencie. Najczęściej również za pomocą programów graficznych. Przeważnie jednak architekci mają wrodzony talent rysownika i niestanowi on największego ich zmartwienia.

Znajomość programów komputerowych

Komputer w połączeniu z dobrym oprogramowaniem potrafi zdziałać cuda podczas pracy architekta. Nie tylko podpowie nam pewne rozwiązania ale też sprawdzi ewentualne błędy w obliczeniach i zasugeruje poprawę bądź też zmianę koncepcji. Komputer bez wprowadzenia danych na wiele się nie zda dlatego podczas pracy architekta istotne jest zapoznanie się z kilkoma najważniejszymi programami (AutoCad, Corel, 3DMax, 3D Bilinder) aby poznać ich pełne możliwości. Oczywiście możesz w ogóle nie korzystać z urządzeń typu komputer ale czy warto? Komputer znacznie przyspiesza Twoją pracę i jest również narzędziem idealnym do analizy projektu. Jest jeszcze jeden ważny argument przemawiający za nauką pracy z komputerem: Twój pracodawca z pewnością będzie tego wymagał.

Przedmioty ścisłe i mniej ścisłe

Dobry architekt powinien być wszechstronny i znać podstawy każdej z dziedzin nauki, którą mógłby wykorzystać podczas swoich prac. Perfekcyjna znajomość biologii raczej niewiele się przyda – chyba, że projektujemy nowoczesne zoo, ale znajomość matematyki już prędzej. Choć w wyliczeniach pomocny będzie kalkulator i komputer to jednak bez znajomości np. geometrii trudniej będzie nam osadzić kopułę na planie kwadratu, obliczać proporcje łuków, projektować fasady oraz okna. Znajomość historii sztuki również przyjdzie nam w sukurs, gdyż łatwiej będzie nam stworzyć np. ornamentykę projektowanej budowli znając prace i rozwiązania innych artystów. Nie są to umiejętność w absolutnie wymagane, lecz chcąc zaistnieć na rynku architektury musisz mieć świadomość, że zleceniodawca bądź też pracodawca wybierze kogoś z większymi umiejętnościami, głębszą i rozleglejszą wiedzą.

Wyobraźnia

Przyda się, a jakże! Szczególnie ta umożliwiająca Ci spojrzenie na obiekt wirtualnie. Umiejętność wyobrażenia sobie gotowego obiektu zanim znajdzie się on na papierze to duży dar, który pozwoli Ci znacznie przyspieszyć prace projektowe. Sprawność w tej dziedzinie powinna przejawiać się również w odpowiednim łączeniu różnych kształtów i elementów w jedną całość. Unikalne projekty mają unikalne rozwiązania a ich tworzenie odbywa się na samym początku w naszej głowie.

Na koniec…

To czy nadajesz się do pracy architekta tak w zasadzie zależy od Ciebie samego. Od Twojego zaangażowania, samozaparcia i skuteczności. Historia zna wielu artystów, którzy nie mając żadnych podstaw by uważano ich za godnych podjęcia się wykonania danego projektu, potrafili siłą swojego charakteru, owocną pracą i talentem pokazać się światu jako wybitni architekci, projektanci bądź też budowniczowie.

Zapoznaj się również z pracami sławnych architektów takich jak:

  • Ieoh Ming Pei
  • Zaha Hadid
  • Philip Johnson
  • Tom Wright
  • Ludwig Mies Van der Rohe
  • Renzo Piano

Pomoc w redagowaniu artykułu uzyskaliśmy dzięki serwisowi portalowi o architekturze archiweb.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>