Praca architekta jawi się nam jako prestiżowy, ciekawy i dobrze płatny zawód. Słusznie, taki właśnie jest. Jest również trudnym, wymagającym i odpowiedzialnym zajęciem, w którym nie każdy się odnajdzie. Chcieć być architektem a zostać architektem to bliskie sobie ambicje jednak to czy rzeczywiście będziesz w przyszłości projektował tereny urbanizacyjne, parki, domy, i inne obiekty architektury nie zależy tylko od Twoich najszczerszych chęci – należy mieć również odpowiednie predyspozycje.
Rysunek
Wbrew pozorom umiejętności rysowania nie są niezbędne podczas pracy architekta. Oczywiście aby zaliczyć egzaminy w szkole podstawy rysunku musisz znać jednak sama praca architekta mało ma wspólnego z rysowaniem samym w sobie. Przede wszystkim musisz mieć świadomość tego, że większość rysunków technicznych wykonasz precyzyjne na komputerze za pomocą specjalnych programów. Architekt posługuje się najczęściej linijkami, ekierkami i innymi przyrządami pomiarowymi skupiając swoją uwagę bardziej na precyzji i poprawnych wyliczeniach niżeli na wyglądzie obiektu. Obraz budowli bądź też innej projektowanej struktury dopracowuje się w innym momencie. Najczęściej również za pomocą programów graficznych. Przeważnie jednak architekci mają wrodzony talent rysownika i niestanowi on największego ich zmartwienia.
Znajomość programów komputerowych
Komputer w połączeniu z dobrym oprogramowaniem potrafi zdziałać cuda podczas pracy architekta. Nie tylko podpowie nam pewne rozwiązania ale też sprawdzi ewentualne błędy w obliczeniach i zasugeruje poprawę bądź też zmianę koncepcji. Komputer bez wprowadzenia danych na wiele się nie zda dlatego podczas pracy architekta istotne jest zapoznanie się z kilkoma najważniejszymi programami (AutoCad, Corel, 3DMax, 3D Bilinder) aby poznać ich pełne możliwości. Oczywiście możesz w ogóle nie korzystać z urządzeń typu komputer ale czy warto? Komputer znacznie przyspiesza Twoją pracę i jest również narzędziem idealnym do analizy projektu. Jest jeszcze jeden ważny argument przemawiający za nauką pracy z komputerem: Twój pracodawca z pewnością będzie tego wymagał.
Przedmioty ścisłe i mniej ścisłe
Dobry architekt powinien być wszechstronny i znać podstawy każdej z dziedzin nauki, którą mógłby wykorzystać podczas swoich prac. Perfekcyjna znajomość biologii raczej niewiele się przyda – chyba, że projektujemy nowoczesne zoo, ale znajomość matematyki już prędzej. Choć w wyliczeniach pomocny będzie kalkulator i komputer to jednak bez znajomości np. geometrii trudniej będzie nam osadzić kopułę na planie kwadratu, obliczać proporcje łuków, projektować fasady oraz okna. Znajomość historii sztuki również przyjdzie nam w sukurs, gdyż łatwiej będzie nam stworzyć np. ornamentykę projektowanej budowli znając prace i rozwiązania innych artystów. Nie są to umiejętność w absolutnie wymagane, lecz chcąc zaistnieć na rynku architektury musisz mieć świadomość, że zleceniodawca bądź też pracodawca wybierze kogoś z większymi umiejętnościami, głębszą i rozleglejszą wiedzą.
Wyobraźnia
Przyda się, a jakże! Szczególnie ta umożliwiająca Ci spojrzenie na obiekt wirtualnie. Umiejętność wyobrażenia sobie gotowego obiektu zanim znajdzie się on na papierze to duży dar, który pozwoli Ci znacznie przyspieszyć prace projektowe. Sprawność w tej dziedzinie powinna przejawiać się również w odpowiednim łączeniu różnych kształtów i elementów w jedną całość. Unikalne projekty mają unikalne rozwiązania a ich tworzenie odbywa się na samym początku w naszej głowie.
Na koniec…
To czy nadajesz się do pracy architekta tak w zasadzie zależy od Ciebie samego. Od Twojego zaangażowania, samozaparcia i skuteczności. Historia zna wielu artystów, którzy nie mając żadnych podstaw by uważano ich za godnych podjęcia się wykonania danego projektu, potrafili siłą swojego charakteru, owocną pracą i talentem pokazać się światu jako wybitni architekci, projektanci bądź też budowniczowie.
Zapoznaj się również z pracami sławnych architektów takich jak:
- Ieoh Ming Pei
- Zaha Hadid
- Philip Johnson
- Tom Wright
- Ludwig Mies Van der Rohe
- Renzo Piano
Pomoc w redagowaniu artykułu uzyskaliśmy dzięki serwisowi portalowi o architekturze archiweb.pl