Jaki VAT obowiązuje w Niemczech?

vul-documents

Podatki to jeden z tematów, który od zawsze wzbudzał wiele wątpliwości nie tylko w głowach przedsiębiorców, ale także i zwykłych płatników. Wiele problemów sprawiał on podczas rozliczeń już w naszym kraju, a co dopiero mówić podatku VAT za granicą. Okazuje się jednak, że wiele osób decyduje się na emigrację do Niemiec, a także musi zapoznać się z tamtejszym systemem płacenia podatków. Wobec tego jak przedstawiają się podatki w Niemczech i kiedy powstaje obowiązek rejestracji VAT u naszego zachodniego sąsiada?

Podatki w Niemczech- co warto wiedzieć o stawkach VAT?

U naszego zachodniego sąsiada podatek od wartości dodanej, czyli nasz polski VAT, nazywa się “Mehrwertseuer”.  Obowiązuje on w Niemczech od roku 1968. Warto jednak wiedzieć, że podatki w Niemczech to trzy, główne stawki VAT. Zalicza się do nich:

  • podstawową stawkę VAT, która wynosi 19%

  • obniżone stawki VAT odpowiednio o wartości 7% oraz 0%

Podstawowa stawka VAT czyli 19% obowiązuje na większość towarów i usług. Obniżona stawka VAT czyli 7% obowiązuje jedynie na niektóre produkty mleczne, a także zaopatrzenie w wodę. Korzysta z niej również sprzęt medyczny dla osób niepełnosprawnych oraz przewozy krajowe i międzynarodowe. Objęte są nią również czasopisma, gazety, e-booki czy wstęp na wydarzenie kulturalne oraz zakwaterowanie w hotelu- krótko terminowe. Podatki w Niemczech obejmują również 7% podatek od opieki medyczne i dentystycznej oraz drewno kominkowe i kwiaty dekoracyjne. Podatek w Niemczech o stawce zerowej obowiązuje międzynarodowy i wewnątrzwspólnotowy transport z wyłączeniem transportu drogowego oraz kolejowego.

Podatki w Niemczech i Steuernummer

Polscy przedsiębiorcy w momencie zakładania swojej działalności otrzymują numer NIP, który służy do rozliczeń podatku VAT. W przypadku naszego zachodniego sąsiada można otrzymać Steuernummer lub USt-IdNr. Steuernummer jest odpowiednikiem polskiego numeru NIP i będzie również umożliwiał przedsiębiorcom odprowadzanie i rozliczanie podatków w Niemczech.

Umsatzsteuer- Identifikationsnummer czyli USt-IdNr jest już wymagany w momencie, kiedy przedsiębiorca będzie przeprowadzał transakcje wewnątrzwspólnotowe. Jest on odpowiednikiem polskiego VAT-UE. Numer ten jest nadawany w formacie dziewięciocyfrowego kodu z przedrostkiem DE. Jest on niezbędny do rozliczania podatków w Niemczech w momencie, kiedy firma dostarcza, a także nabywa towary w formie wewnątrzwspólnotowej, za które trzeba zapłacić należny podatek. Oczywiście oba numery podatkowe w Niemczech można nabyć poprzez złożenie odpowiedniego wniosku.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>