Spuszczel pospolity zwany domowym – groźny szkodnik drewna

otwornice do gresuZapewne nie każdy słyszał nawet nazwę najbardziej popularnego szkodnika drewna w Polsce – jest to spuszczel pospolity. Mimo, że osoby mniej obeznane w temacie szkodników drewna na pewno rzadko słyszeli tą nazwę, warto dowiedzieć się co to za gatunek. Prawdopodobnie mając do czynienia z drewnem, wcześniej czy później poznamy także możliwości małego przyjaciela o imieniu “Spuszczel”.

Spuszczel pospolity – podstawowe informacje

Gatunek ten występuje na terenie całej Polski. Można go także spotkać na terenie praktycznie całej Europy, obydwu Ameryk północnej Afryce oraz w Australii. Jest to owad z rzędu chrząszczy. Ma wydłużone ciało i bardzo długie czułki, które często sięgają aż poza odwłok dorosłego osobnika. Są to owady mające zdolność latania, a więc szybko mogą przemieszczać się i atakować drewno w miejscu oddalonym od pierwotnego ogniska żerowania. Samica spuszczela jest większa i może osiągać długość do 30mm, samiec z kolei dorasta do 20mm. Spotykamy spuszczele o barwie brunatnej, czarnej lub brązowej. Dorosły osobnik może żyć od 14-25 dni, ale jego larwy dożywają w drewnie nawet do 3 lat, drążąc kanały w których zbiera się mączka drzewna. Dorosłe osobniki wychodzą na zewnątrz tylko w celu dalszego rozmnażania się i składania jaj. Samica spuszczela składa od 100 do 500 jaj. Wylęgają się one w ciągu 5-15 dni. Najlepsze warunki do jego rozwoju występują, gdy temperatura wynosi powyżej 22 stopni Celsjusza, tak więc lubi on szczególnie miesiące wiosenne i letnie, jednak w odpowiednich warunkach może przetrwać cały rok. Spuszczel nie jest groźny dla ludzi ani zwierząt domowych.

Spuszczel a drewno

Spuszczel pospolity atakuje wszystkie gatunki drewna. Najbardziej lubi drewno suche oraz iglaste. Owocem ich żerowania najczęściej są otwory w drewnie oraz wysypująca się mączka drzewna. Możemy także usłyszeć odgłos chrobotania lub skrobania. W wyniku pasożytowania tego owada, często elementy drewniane są zniszczone w takim stopniu, że nadają się tylko do wymiany. Najczęstszym elementem drewnianym, który zasiedlany jest przez spuszczela to więźba dachowa. Jednakże prawie równie często możemy go spotkać w legarach drewnianych, schodach, framugach okiennych, futrynach drzwi i w drzwiach. Lubią one żerować także w drewnie, które znajduje się na zewnątrz budynku – w altanach, wiatach, garażach, drewnianych zadaszeniach, balkonach. Stosunkowo rzadko spotykamy te owady w podłogach oraz meblach. Jest to zdecydowanie najczęściej spotykany szkodnik drewna domowego, występuje on definitywnie częściej niż inne. Z powodu swojego rozpowszechnienia, często mylony jest z kornikiem.

Spuszczel zwalczanie jest trudne i wymaga fachowej wiedzy. Jednakże warto zdecydować się na specjalistyczne metody usuwania tych szkodników nawet przy podejrzeniu ich obecności, ponieważ są to owady systematycznie niszczące nasze domowe drewno i mogą doprowadzić do konieczności całkowitej wymiany elementów drewnianych. Najczęściej stosowanymi metodami do usunięcia tych owadów jest fumigacja lub impregnacja owadobójcza.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>