Spuszczel pospolity zwany domowym – groźny szkodnik drewna

otwornice do gresuZapewne nie każdy słyszał nawet nazwę najbardziej popularnego szkodnika drewna w Polsce – jest to spuszczel pospolity. Mimo, że osoby mniej obeznane w temacie szkodników drewna na pewno rzadko słyszeli tą nazwę, warto dowiedzieć się co to za gatunek. Prawdopodobnie mając do czynienia z drewnem, wcześniej czy później poznamy także możliwości małego przyjaciela o imieniu “Spuszczel”.

Spuszczel pospolity – podstawowe informacje

Gatunek ten występuje na terenie całej Polski. Można go także spotkać na terenie praktycznie całej Europy, obydwu Ameryk północnej Afryce oraz w Australii. Jest to owad z rzędu chrząszczy. Ma wydłużone ciało i bardzo długie czułki, które często sięgają aż poza odwłok dorosłego osobnika. Są to owady mające zdolność latania, a więc szybko mogą przemieszczać się i atakować drewno w miejscu oddalonym od pierwotnego ogniska żerowania. Samica spuszczela jest większa i może osiągać długość do 30mm, samiec z kolei dorasta do 20mm. Spotykamy spuszczele o barwie brunatnej, czarnej lub brązowej. Dorosły osobnik może żyć od 14-25 dni, ale jego larwy dożywają w drewnie nawet do 3 lat, drążąc kanały w których zbiera się mączka drzewna. Dorosłe osobniki wychodzą na zewnątrz tylko w celu dalszego rozmnażania się i składania jaj. Samica spuszczela składa od 100 do 500 jaj. Wylęgają się one w ciągu 5-15 dni. Najlepsze warunki do jego rozwoju występują, gdy temperatura wynosi powyżej 22 stopni Celsjusza, tak więc lubi on szczególnie miesiące wiosenne i letnie, jednak w odpowiednich warunkach może przetrwać cały rok. Spuszczel nie jest groźny dla ludzi ani zwierząt domowych.

Spuszczel a drewno

Spuszczel pospolity atakuje wszystkie gatunki drewna. Najbardziej lubi drewno suche oraz iglaste. Owocem ich żerowania najczęściej są otwory w drewnie oraz wysypująca się mączka drzewna. Możemy także usłyszeć odgłos chrobotania lub skrobania. W wyniku pasożytowania tego owada, często elementy drewniane są zniszczone w takim stopniu, że nadają się tylko do wymiany. Najczęstszym elementem drewnianym, który zasiedlany jest przez spuszczela to więźba dachowa. Jednakże prawie równie często możemy go spotkać w legarach drewnianych, schodach, framugach okiennych, futrynach drzwi i w drzwiach. Lubią one żerować także w drewnie, które znajduje się na zewnątrz budynku – w altanach, wiatach, garażach, drewnianych zadaszeniach, balkonach. Stosunkowo rzadko spotykamy te owady w podłogach oraz meblach. Jest to zdecydowanie najczęściej spotykany szkodnik drewna domowego, występuje on definitywnie częściej niż inne. Z powodu swojego rozpowszechnienia, często mylony jest z kornikiem.

Spuszczel zwalczanie jest trudne i wymaga fachowej wiedzy. Jednakże warto zdecydować się na specjalistyczne metody usuwania tych szkodników nawet przy podejrzeniu ich obecności, ponieważ są to owady systematycznie niszczące nasze domowe drewno i mogą doprowadzić do konieczności całkowitej wymiany elementów drewnianych. Najczęściej stosowanymi metodami do usunięcia tych owadów jest fumigacja lub impregnacja owadobójcza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>