Jak wybrać najlepszą lokatę dla siebie?

Disappointment Businesswoman Holding Piggy Bank

Lokaty terminowe to jedne z najpopularniejszych depozytów bankowych w dzisiejszych czasach. Pomimo znacznego spadku stóp procentowych Polacy nadal deponują na nich swoje oszczędności. Dzieje się tak zapewne dlatego, że lokata to bardzo bezpieczne miejsce dla naszej gotówki. Nie jest narażona na kradzież, czy chociażby na to, że wydamy ją na zachcianki. Jak więc wybrać odpowiednią lokatę dla siebie?

Po pierwsze oprocentowanie

Wybierając lokatę zawsze najpierw patrzymy na oprocentowanie. Wiadomo, że im wyższe tym lepsze. Jednak oprócz tego, należy również zwrócić uwagę na inne parametry, takie jak kapitalizacja odsetek, czy okres trwania umowy. Jeśli chodzi o kapitalizację, to najlepiej jest wybrać taką, która odbywa się jak najczęściej. Im częściej odbywa się kapitalizacja, tym częściej są przypisywane odsetki do naszej lokaty. Dlaczego ważny jest okres trwania umowy? Jest on ważny, ponieważ jest to okres na jaki zamrozimy nasze oszczędności, a co za tym idzie – nie będziemy mogli z nich korzystać przez cały czas trwania umowy. Oczywiście jest możliwość wcześniejszego zamknięcia lokaty, jednak wiąże się to z utratą części uzbieranych do tej pory odsetek. Tak więc jeśli nie jesteśmy pewni, że dana gotówka nie będzie nam potrzebna w najbliższym czasie, to lepiej zastanowić się nad kontem oszczędnościowym.

Promocje

Przy okazji wybierania lokaty warto również spojrzeć na aktualne promocje. Często jest tak, że dla nowych klientów banków są oferowane depozyty o wyższym oprocentowaniu niż normalnie. Najczęściej są to co prawda lokaty krótkoterminowe, ale i takie warto zakładać. Promocja może się wiązać również dodatkowo z założeniem konta, ale nie zawsze. Warto więc zapoznać się z aktualnymi promocjami czy i sprawdzić ranking lokat terminowych – zanim coś wybierzemy.

Warto również zaznaczyć, że wszystkie pieniądze zdeponowane na lokatach są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Zapewnia on bezpieczeństwo naszym oszczędnościom, tak więc nawet przy upadku banku, nie będziemy stratni. BFG zwraca kapitał zdeponowany na lokatach wraz z naliczonymi odsetkami. Należy tylko pamiętać, że gwarancje obowiązują do kwoty równowartości 100 tys. euro.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>