Dni ustawowo wolne od pracy

Free-man

Kodeks pracy ściśle określa dni świąteczne wolne od pracy. Na liście znajdują się pierwszy stycznia, czyli Nowy Rok, szósty stycznia, święta Wielkanocne, 1 i 3 maja, „Zielone Świątki”, Boże Ciało, 15 sierpnia, znany jako Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a także święto Wojska Polskiego, 1 i 11 listopada oraz święta Bożego Narodzenia.

Zawody pracujące w dni ustawowo wolne

Są jednak zawody, które pracują niezależnie od dnia, pory czy świąt. No bo jak wyobrazić sobie można święta bez funkcjonującego oddziału szpitalnego, stacji benzynowej czy apteki? Co jednak zrobić z osobami, wyznającymi inną religię niż tą, której święta wypadają właśnie na dni wolne od pracy? Kodeks pracy reguluje również tą kwestię. Osoba wyznająca inną religię może uzyskać dzień wolny na czas obchodów swoich świąt i pracodawca ma obowiązek uwzględnić prośbę pracownika o dzień wolny, pracownik musi jednak złożyć taką prośbę minimum siedem dni przed planowanym wolnym. Są to kwestie ustalane indywidualnie i zależy to głównie od porozumienia pracodawcy z pracownikiem.
Jak wynagrodzić pracownikowi pracę w dniu ustawowo wolnym?
Kodeks pracy mówi, że pracownik pracujący w dzień wolny od pracy ma prawo do dnia wolnego w terminie do sześciu dni przed lub po takim dniu pracy. W przypadku gdzie nie ma możliwości uzyskania takiego dnia wolnego, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia, w wysokości 100% stawki za każdą przepracowaną godzinę.

Placówki handlowe, a praca w święta

Od kilku lat wiele kontrowersji wzbudza temat pracy placówek handlowych w święta. Większość centrów handlowych jest otwarte w niedziele, zatrudniając w ten dzień naprawdę spore liczby pracowników. Zdarza się jednak, że w święta kościelne czy państwowe można znaleźć otwarte małe, osiedlowe sklepiki. Jest taka możliwość, jednak Kodeks Pracy dopuszcza tylko jeden warunek- w święta ustawowo wolne od pracy w sklepie może przebywać i pracować jedynie właściciel przedsiębiorstwa.

Zawody pracujące w święta

Jak już wspomniano, są takie zawody, które pracują niezależnie od dnia tygodnia czy wypadającego wówczas święta. Do takich zawodów należą lekarze i służba medyczna, pracująca w szpitalach i na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, także służby mundurowe, czyli policja i straż pożarna. W święta pracuje również branża gastronomiczna i turystyczna, a więc wszyscy pracownicy związani z tymi branżami. Nie sposób pominąć także zawodów odpowiedzialnych za obsługę imprez, do których należą również pirotechnicy.

Z chwilą wzrostu popularności pokazów fajerwerków na imprezach rozrywkowych, pirotechnicy odpowiedzialni za bezpieczeństwo podczas takich pokazów przeżywają oblężenie pracy w święta, jak chociażby podczas sylwestra.

- źródło: http://sklepfajerwerki.eu/

Warto wówczas pamiętać o tym, że kiedy my posiadamy dzień wolny, to osoby pracujące w wymienionych branżach często są wówczas w pracy. Kiedy jednak sami pracujemy w dniach ustawowo wolnych, należy pamiętać o wyegzekwowaniu odpowiedniej gratyfikacji od swoich przełożonych- niech to będzie dodatkowe wynagrodzenie lub dzień wolny od pracy.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

2 komentarzy

  1. Sormal pisze:

    A mając swój kiosk spożywczy mogę zatrudnić osobę na umowę zlecenie, która pracuje tylko w dni wolne od pracy (ustawowo)? Czy taka osoba może równocześnie pracować w innym miejscu na umowę ?

    • Kamil Stoparczyk pisze:

      Wydaje mi się, że nie może pracować na umowę o pracę w innej firmie a w Twojej firmie tylko na umowę zlecenie w dni wolne ustawowo. Ale do końca nie wiem, musisz zapytać się kogoś ktoś siedzi w prawie handlowym. Tu masz namiary na dobrego doradcę w tych kwestiach http://adwokat-riedel.pl. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>