Wirówki wyposażone w kosze filtracyjne mają prostą zasadę działania. Wirówka z koszem ze ściankami stałymi wykorzystuje siłę odśrodkową do wspomagania separacji cieczy od ciał stałych. Zawiesina jest wprowadzana do obracającego się kosza i przyspieszana do prędkości kosza. Ciała stałe/zanieczyszczenia są odciągane promieniowo od cieczy przez siłę odśrodkową i gromadzą się wzdłuż wewnętrznej ściany kosza. Sklarowana ciecz gromadzi się w środku i spływa w górę i nad ścianą kosza. Gromadzi się on wewnątrz obudowy i jest odprowadzany grawitacyjnie przez wylot. Oczyszczanie płynów trwa do momentu, gdy kosz nie może już zatrzymywać żadnych ciał stałych i musi zostać opróżniony. Dostępne są automatyczne i półautomatyczne systemy, które przeprowadzają rozładunki substancji stałych dla uzyskania odpowiedniej konsystencji substancji stałych.
Wirówki wyposażone w kosze filtracyjne są często nazywane filtrami odśrodkowymi lub klaryfikatorami. Mają perforowaną ścianę i cylindryczny wirnik rurowy. W wielu przypadkach ściana zewnętrzna wirówki koszowej składa się z sita o drobnych oczkach lub szeregu sit z ekranami o drobnych oczkach podtrzymywanych przez cięższe sito zgrubne, które z kolei jest podtrzymywane przez bęben. Ciecz przechodzi przez sito i osadzają się cząstki, które są zbyt duże, aby przejść przez sito. Wirówka koszowa jest stosowana przy produkcji cukru trzcinowego, w domu i w pralniach do szybkiego suszenia odzieży oraz do prania i suszenia różnego rodzaju kryształów i materiałów włóknistych itp.
Kosze filtracyjne w wirówki przepychowych
Wirówki przepychowe, zwane również wirówkami koszowymi poziomymi, posiadają kosze filtracyjne wyposażone w metalowe przesiewacze lub sita szczelinowe. Systemy te filtrują również ciecze w polu odśrodkowym i zatrzymują cząstki stałe w postaci tzw. ciastek filtracyjnych w misach. Oscylacyjny ruch pchający przenosi ciastka z koszy. Za pomocą tych systemów można również myć ciała stałe. Wirówki pchające pracują w sposób ciągły i są zalecane do dużych ilości ciał stałych, gdzie wymagane są średnie wymagania dotyczące czystości ciał stałych i wilgotności resztkowej.
Etapy filtrowania przez kosze filtracyjne
Wprowadzenie przez wlot zawieszenia
Wirówka jest zasilana w sposób ciągły zawiesiną, która ma być oddzielona (mieszanina ciało stałe-ciecz) przez rurę wlotową. W przypadku produktów o słabym przepływie podawanie odbywa się za pomocą wlotowego przenośnika ślimakowego.
Rozprowadzenie przez dystrybutor zawieszenia
Dystrybutor przyspiesza i rozprowadza zawiesinę po całym obwodzie sit w obszarze napełniania pierwszego stopnia kosza. Ferrum oferuje różne systemy dystrybucji dostosowane do konkretnego zastosowania, zapewniające równomierne i łagodne przyspieszanie i dystrybucję zawieszenia.
Kosze filtracyjne– pierwszy etap
Największa część (ok. 80%) cieczy jest już odfiltrowana w strefie zasilania pierwszego stopnia kosza, tworzy się stabilne ciastko. Pierwszy stopień kosza wykonuje wraz z ruchem obrotowym również osiowy ruch popychacza (ruch oscylacyjny).
Kosze filtracyjne– drugi etap
Ciasto jest popychane w odcinkach pierścieniowych przez każdy ruch popychacza z pierwszego do drugiego kosza.
Wyładowanie ciał stałych
Po drugim etapie kosza ciała stałe opuszczają wirówkę przez tor wyładowczy i obudowę cząstek stałych. W zależności od przeznaczenia stosowane są różne systemy odprowadzania.
Mycie produktów
W razie potrzeby wypłukiwane są zanieczyszczenia z ługu macierzystego. Ciecz myjąca jest aplikowana w sposób ciągły na ciastko za pomocą kilku regulowanych dysz myjących. Filtrat (przefiltrowany ług macierzysty i ciecz płucząca) zbiera się w obudowie filtratu i odciąga. W zależności od zastosowania stosuje się różne obudowy filtratu i cyklony filtratu.
Separacja i płukanie filtratu
W razie potrzeby filtrat można odciągać oddzielnie w każdej strefie filtratu za pomocą płytek rozdzielających zamontowanych w obudowie filtratu i usuwać lub ponownie wykorzystywać (np. mycie przeciwprądowe). Przestrzeń procesowa wirówki i kosze filtracyjne są czyszczone płynem płuczącym dostarczanym przez optymalnie rozmieszczone dysze czyszczące i czystą rurę. Okresowe płukanie zapobiega tworzeniu się kryształów na sitach i osadów w obudowie cząstek stałych.