Ile zarabiają Polscy lekarze?

doctor

Praca lekarza, to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Wykonywanie tego zawodu wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, oraz ogromną ilością nauki. Zanim będziemy mogli wykonywać zawód lekarza, musimy odbyć długą drogę edukacyjną. Nie każdy, jest w stanie posiąść tak ogromną wiedzę i następnie jak najlepiej ją wykorzystać. Dlatego lekarzy jest mało, a ich wiedza jest warta bardzo duże kwoty pieniędzy.

Ile zarabiają lekarze?

Pomimo tego, że za granicą naszego kraju lekarze zarabiają większe kwoty, to i tak zarobki u nas, to nie są małe pieniądze. W roku 2014 średnia pensja ordynatora szpitala wahała się pomiędzy 11-15 tysięcy złotych. Im ważniejsze stanowisko lekarza, tym wyższe jest jego wynagrodzenie. W województwach gdzie jest najmniej specjalistów, kwoty jakie zarabiają są większe. Doprowadza do tego mniejsza konkurencja. Tam gdzie więcej lekarzy, tam zarobki są mniejsze, ponieważ jest ich więcej, co wiąże się z większą ich konkurencyjnością.

Oczywiście oprócz pensji otrzymywanej za pracę w sektorze publicznym, lekarze oferują swoje usługi w prywatnych gabinetach, po godzinach pracy publicznych placówkach. Zdarza się również, że trafimy na nieuczciwego lekarza, który przyjmuje prywatnie w trakcie godzin pracy, podczas których powinien przyjmować na Kasę Chorych.

Zarobki z wizyt prywatnych

Dobry specjalista jest w cenie. Większość z nas miała możliwość się o tym przekonać. Średnio jedna prywatna wizyta, to koszt około 150-200zł od pacjenta. Lekarz jest zazwyczaj w stanie, w ciągu godziny przyjąć około 5-6 osób. Licząc że przyjmuje prywatnie około 4 godzin dziennie, to przyjmuje w sumie około 20-25 osób. Dzienny zarobek takiego lekarza, tylko za wizyty prywatne, to w przybliżeniu 4 tysiące złotych. Jak widać są to znaczące kwoty. Dajmy na to, że przyjmuje prywatnie tylko przez 10 dni w miesiącu, to z samych takich wizyt, jego dochód sięga około 40 tysięcy złotych. Zazwyczaj zarobki z wizyt prywatnych nie są nigdzie rozliczane, ponieważ lekarze nie dają pacjentowi paragonów, ani rachunków. Doliczając do tego pensję za pracę w szpitalu, dochód lekarza wynosi ponad 50 tysięcy złotych.
W dzisiejszych czasach nadal dochodzi do przyjmowania przez lekarzy tak zwanych łapówek. Mówi się, że jest to podziękowanie, za przeprowadzoną operację, czy zabieg. Jest to nielegalne, a więc nieoficjalne zachowane, którego nie powinno być. Znany i dobry ordynator przeprowadzi nawet 3 operacje w ciągu dnia. Jeżeli otrzyma choć jedną „kopertę”, za wykonanie operacji, to może w ciągu miesiąca osiągnąć dodatkowy dochód, nawet w wysokości 20-30 tysięcy złotych. Jeżeli zliczymy całkowity przykładowy dochód ordynatora szpitala, to sięgał on będzie około 70-80 tysięcy złotych. Oficjalne dane przedstawiają jednak kwoty od 12 do 15 tysięcy złotych.

Zarobki lekarzy w porównaniu do innych zawodów

Lekarze w Polsce, narzekają na wysokość swoich zarobków. Oficjalne dane, przedstawiają kwoty niższe, niż za granicą naszego kraju. Jeżeli jednak zliczymy dodatkowe dochody, które uzyskują z różnych dodatkowych źródeł, to kwota pieniędzy jakie zarabia lekarz jest dużo większa. Większość dochodów jest nieoficjalna i nieopodatkowana, przez co mogą oni narzekać, że mało zarabiają, ponieważ nie mogą zostać z tego powodu skontrolowani. Uczciwi lekarze, którzy rozliczają się ze wszystkich swoich dochodów, mogą faktycznie czuć się poszkodowani w jakimś stopniu. Należą się im jednak brawa za to, że nie oszukują i są uczciwi.

Porównując zarobki lekarzy z przedstawicielami innych zawodów, to ich dochody są na bardzo wysokim poziomie. Jeżeli mamy możliwość, chęci i zdolności, to warto studiować medycynę. Dobrych specjalistów w naszym kraju wciąż jest bardzo mało, są oni ciągle bardzo poszukiwani i pożądani. Wielu naszych specjalistów wyjechało do pracy za granicę, ponieważ mogli tam osiągać wyższe zarobki, za taką samą, odpowiedzialną pracę. Dziś zarobki w Polsce nie są takie złe, ponieważ specjalistów jest u nas mało, nie są one jednak na takim poziomie jak za granicami naszego kraju.

Informacji na temat zarobków lekarzy, udzielił nam portal http://spislekarzy.pl zajmujący się katalogowaniem danych lekarzy oferujących swoje usługi w Polsce.
Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>