Ile zarabia polski rolnik?

r0_102_1969_1209_w1200_h678_fmax

Rolnicy stanowią osobną grupę zawodową. Od czasu zmian ustrojowych i likwidacji PGR-ów status i zarobki rolników wzbudzają wiele kontrowersji. Spora grupa osób zajmujących się zawodowo rolą mówi o wysokich kosztach pracy na roli i niewielkich zyskach ze swojej pracy, uniemożliwiających stabilne życie. Od 2004 roku rolnicy otrzymują dotacje europejskie, przeznaczone specjalnie na ten sektor rolnictwa. Jak więc jest w rzeczywistości i czy zawód rolnika rzeczywiście jest tak nieopłacalny?

Kiedy jest się rolnikiem

Aby mówić o zawodzie rolnika należy uprawiać ziemię o wielkości minimum hektara, a takich ludzi w Polsce odnotowuje się około dwa miliony. Około 75% polskich rolników otrzymuje dotację z Unii Europejskiej. Innym kryterium według którego można definiować w Polsce rolników jest opłacanie składek KRUS, jednak nie wszyscy rolnicy korzystają z tej opcji.

W ciągu kilku ostatnich lat można zauważyć wzrost wynagrodzenia rolników, porównywamy obecnie do zarobków przedsiębiorców pracujących na własny rachunek. Na „plus” przemawia również możliwość ubezpieczenia się w KRUS-ie, w którym składki są niejednokrotnie niższe niż w znanym ZUS-ie. Warto jednak pamiętać, że zyski rolników uzależnione są w dużej mierze od czynników atmosferycznych, takich jak susze czy powódź.

- Piotr Jackiewicz (giełda rolna – www.agrobook24.pl

Rolnicy, a maszyny

Coraz częściej można zauważyć, że polscy rolnicy wyposażeni są w profesjonalne maszyny, o wartości zbliżonej do dobrej klasy samochodu. To też może świadczyć o wysokim poziomie polskiego rolnictwa, jednak może nieco zwieść, mówiąc o wysokości zarobków polskich farmerów. Mówiąc o rolnikach nie sposób zapomnieć o grupie rolników o niewielkiej powierzchni roli, która wytwarza dobra na własne potrzeby.

Jakie zarobki

Obecnie na rynku trudno mówić o wielkich zarobkach płynących z rolnictwa. Dziedzina ta znajduje się w mniejszości, a jednym z powodów nieopłacalności produkcji na wielką skalę jest ciągle zmieniający się klimat, który spowodował zniszczenia plonów w ostatnich latach.

Rolnicy coraz częściej wspominają, że wytwarzanie warzyw i owoców jest mało opłacalne ze względu na firmy produkujące dobra natury na masową skalę, przy możliwie najniższych kosztach. Dlatego też tak wielu rolnikom przestaje się opłacać produkować warzywa i owoce na sprzedaż. Choć patrząc z drugiej strony, chwila wejścia do Unii Europejskiej stała się możliwością rozwoju rolników, niezależnie od wielkości posiadanego pola. Warto więc wykorzystać tą możliwość, zwłaszcza w rejonach kraju, które znane są z wysoko rozwiniętym rolnictwem.

Warto wykorzystać również prąd eko, który zachęca ludzi do świadomego zakupu zdrowych, świeżych warzyw i owoców, a także nabiału z pewnego źródła, które często są droższe niż ich marketowe odpowiedniki. Świadomość ludzi odnośnie zdrowego żywienia stale rośnie, warto więc wykorzystać tę modę, która miejmy nadzieję, zostanie z nami jak najdłużej. Ten sektor rolnictwa może stać się szansą dla rolników produkujących na małą skalę i zapewnić im niezbyt wysokie, ale stałe dochody.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Zdzisław pisze:

    Żyjmy w nadziei, że świadomość co kupujemy obejmie dużo większa skalę, niż do tej pory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>