Herbaty ziołowe – jak je parzyć i pić?

spices-1905075_640

Zioła są pełne wartościowych składników, które mogą zadbać o cały organizm. Sięgamy po nie zarówno w celach leczniczych, jak i profilaktycznych. Jak przygotowywać herbaty ziołowe i jak je pić, aby uzyskać najlepsze efekty?

 

Kiedy warto sięgnąć po zioła?

Różnorodne zioła stanowią od wielu wieków sposób terapii licznych dolegliwości. Sięgali po nie już starożytni. Dzisiaj również są one bardzo popularne i wybierane chętnie przez osoby, które pragną zadbać o swoje zdrowie w rytmie natury.

 

Zioła mogą pomóc w wielu sytuacjach. Najczęściej stosowane są w dolegliwościach trawiennych, między innymi przy bólach brzucha, nadkwasocie, problemach z wątrobą i drogami żółciowymi, zaparciach i biegunkach. Również pomagają one w naturalnym detoksie organizmu.

Cenne składniki ziół wspierają również pracę serca i układu krwionośnego. Mogą pomóc w stabilizacji ciśnienia, zmniejszyć ilość cholesterolu, a tym samym zredukować ryzyko miażdżycy, a także wspomagać prawidłowe krążenie krwi.

Poza tymi zastosowaniami zioła są też polecane na pamięć i koncentrację, dolegliwości układu oddechowego, wsparcie pracy nerek i układu moczowego.

Uwaga! Niektóre zioła mogą wchodzić w interakcję z lekami, dlatego przed rozpoczęciem ich stosowania warto skonsultować się z lekarzem lub z farmaceutą. Dokładne informacje o stosowaniu leków i ziół można znaleźć także na etykietach i ulotkach produktów.

Jak parzyć herbaty ziołowe?

Obecnie w sprzedaży dostępne są herbaty ziołowe w dwóch głównych wariantach – jako susz i herbata w torebkach. Są one również dostępne jako mieszanki ziołowe, które zawierają odpowiednio skomponowane składniki na różne dolegliwości.

Parzenie herbat ziołowych nie jest trudne – wystarczy tylko kubek, zaparzacz, gdy herbata jest liściasta, a także gorąca woda. Większość herbat parzy się poprzez zalanie suszu gorącą wodą. Następnie należy go przykryć, na przykład małym talerzykiem. Parzenie trwa zwykle od 5 do 10 minut, jednak niektóre rodzaje ziół zaleca się parzyć dłużej, nawet do 20 minut.

Herbaty ziołowe – jak je pić?

Żeby uzyskać najlepsze efekty, herbaty ziołowe powinno się pić systematycznie. Wtedy do organizmu można stal dostarczać cenne substancje aktywne z ziół.

Zazwyczaj zalecane jest picie 2-3 szklanek naparu dziennie. Żeby zauważyć poprawę, często potrzeba tylko 1-2 dni, na przykład przy dolegliwościach trawiennych. W przypadku innych dolegliwości picie herbaty wskazane jest przez co najmniej 3 miesiące, ponieważ to właśnie w tym czasie najczęściej możliwe jest zauważenie pozytywnych zmian.

 

 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>