Budowa basenu ogrodowego – czy można wykonać go samodzielnie?

Szkoła Pływania Chełmiec

Basen może być wyjątkową atrakcją ogrodu. Czy jego konstrukcję można wykonać samodzielnie? A może lepiej zdecydować się na pomoc firmy przygotowującej baseny na zamówienie? Sprawdzamy zalety i wady każdej z tych ofert.

Jak wybudować basen w ogrodzie?

Chociaż basen w ogrodzie może być rozkładany, to jednak nie zapewnia on aż tak wysokiego komfortu kąpieli jak basen tradycyjny – stały. Tutaj jednak pojawia się pytanie – jak wybudować basen ogrodowy?

Obecnie budowa basenu ogrodowego może odbyć się na dwa sposoby:

  • samodzielnie
  • z firmą budującą baseny

Każda z tych właśnie opcji ma swoje plusy i minusy, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Czy lepsza będzie samodzielna budowa basenu ogrodowego? Kiedy lepiej zdecydować się na fachową pomoc?

Samodzielna budowa basenu w ogrodzie

Osoby, które mają czas i podstawową wiedzę w dziedzinie budownictwa i wykończenia mogą zdecydować się na samodzielną budowę basenu. W tym przypadku konieczne jest wybranie odpowiedniego miejsca pod budowę, wykonanie wykopu i niecki basenu. Cała konstrukcja musi być też podłączona do instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej i urządzeń odpowiedzialnych za filtrowanie wody.

Niecka basenu ogrodowego najczęściej wykonana jest:

  • z betonu zbrojonego – żelbetu
  • z bloczków betonowych
  • z tworzywa sztucznego

Niecki betonowe są bardziej wymagające w wykonaniu, lecz także trwalsze. Z kolei gotowa niecka basenu z tworzywa sztucznego będzie znacznie łatwiejsza w wykonaniu. Nie wymaga ona tak złożonych prac, między innymi związanych z hydroizolacją i wykładaniem foliami. Warto przy tym wskazać, że gotowa niecka to mniejsze ryzyko związane z błędami popełnionymi na etapie montażu basenu.

Kiedy warto zamówić basen w specjalistycznej firmie?

Najwygodniejszą, lecz też droższą opcją jest zamówienie basenu w firmie, która profesjonalnie zajmuje się realizacją tego typu konstrukcji. Wtedy można zarówno zdecydować się na basen z betonu, jak i z tworzywa sztucznego.

Z ofertami firm wykonujących baseny na zamówienie można zapoznać się na ich witrynach internetowych.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>