Fukoksantyna jest związkiem przeciwutleniającym (konkretnie karotenoidem) występującym w brunatnych wodorostach. Uważa się, że fukoksantyna pomaga zwalczać różne problemy zdrowotne, w tym otyłość, cukrzycę i stany zapalne, chociaż brakuje badań klinicznych. Przeczytaj poniżej, aby odkryć potencjalne korzyści i skutki uboczne fukoksantyny.
Co to jest fukoksantyna?
Fukoksantyna należy do klasy związków roślinnych zwanych karotenoidami, które nadają kolor żółty, pomarańczowy lub czerwony. Struktura fukoksantyny odróżnia ją od innych karotenoidów roślinnych (posiada niezwykłe wiązanie allenowe, 5,6-monoepoksyd i 9 sprzężonych wiązań podwójnych).
Ta unikalna struktura przyczynia się do jej niestabilności, co utrudnia badanie fukoksantyny. Jednak ta sama struktura jest dokładnie tym, co nadaje jej potencjał pomocy w problemach zdrowotnych, takich jak:
• otyłość,
• cukrzyca,
• stany zapalne.
Jak to działa?
Uważa się, że w działaniu przeciw otyłości fukoksantyny pośredniczy jej zdolność do wpływania na ekspresję następujących genów związanych z metabolizmem tłuszczów, co zaobserwowano w badaniach na szczurach.
Naturalne źródła:
• Wodorost
• Mikroalgi
• Algi brunatne
• Wodorosty morskie
Korzyści zdrowotne
Poniższe rzekome korzyści są poparte jedynie ograniczonymi badaniami klinicznymi oraz badaniami na zwierzętach i komórkach. Nie ma wystarczających dowodów na poparcie stosowania fukoksantyny w którymkolwiek z poniższych celów. Pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem przed zażyciem suplementów fukoksantyny i nigdy nie używaj jej jako zamiennika zatwierdzonych terapii medycznych.
U myszy wystawionych na działanie promieniowania ultrafioletowego fukoksantyna zastosowana na skórę blokowała przedwczesne starzenie się skóry i chroniła komórki skóry przed oparzeniami słonecznymi. Fukoksantyna zmniejszała upośledzenie funkcji poznawczych u myszy z uszkodzeniem mózgu naśladującym chorobę Alzheimera. U myszy z urazowym uszkodzeniem mózgu fukoksantyna zmniejszała śmierć komórek mózgowych. Fukoksantyna zmniejszała stan zapalny związany z insulinoopornością u myszy i zapalenie oka u szczurów. Fukoksantyna poprawiła wrażliwość na insulinę u myszy karmionych dietą wysokotłuszczową, pomagając w ten sposób zapobiegać cukrzycy typu 2. U szczurów karmionych dietą wysokotłuszczową fukoksantyna obniżała poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Fukoksantyna zmniejszała stres oksydacyjny i zwiększała poziom antyoksydacyjnego glutationu w badaniach komórkowych. U myszy w okresie menopauzy fukoksantyna zapobiegała utracie kości.
Odkryto też, że fukoksantyna, ten niepozorny brązowy barwnik w wodorostach, wspiera utratę masy ciała od 5 do 10 procent u myszy i szczurów poprzez zmniejszenie tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej. Związek wydaje się stymulować białko, które powoduje utlenianie tłuszczu i konwersję energii na ciepło. Naukowcy postawili hipotezę, że białko to znajduje się w białej tkance tłuszczowej – tłuszczu z brzucha – co oznacza, że fukoksantyna może być szczególnie skuteczna w obkurczaniu przerośniętych jelit.