Prymitywne systemy liczenia a dzisiejsza rachunkowość

money-3382555_960_720To może być dla Ciebie zaskoczeniem, gdy dowiesz się, że wczesna rachunkowość pojawiła się, zanim mieliśmy rzeczywiste pieniądze! Najwcześniejsze uznane formy rachunkowości zaczęły się w starożytnym Egipcie, gdzie księgowi prowadzili skrupulatne zapisy zapasów towarów przechowywanych w królewskich magazynach – księgowość rozszerzyła się następnie na Grecję, Rzym i Mezopotamię wzdłuż podobnych linii handlowych. Dokładność tych zapisów handlowych miała ogromne znaczenie, ponieważ za pomyłki (jeśli kiedykolwiek je odkryto!) groziła surowa kara! Opisujące właścicieli zapasów, ilości i dostawców, etykiety pochodzące już z starożytności są uważane za prymitywne pochodzenie systemów liczenia, które ostatecznie przekształciły się w wyrafinowane metody księgowe, bardziej znane dzisiaj.

Dlaczego rachunkowość?

Postawiono hipotezę, że motywacją do prowadzenia księgowości było dokładne rejestrowanie zapasów zbóż, produktów i towarów, ponieważ po ich zmierzeniu i zarejestrowaniu można było wymieniać i sprzedawać różne pozycje – fizycznie lub metaforycznie – poprzez wymianę tokenów reprezentujących wymieniane produkty.

Warto zdać sobie sprawę, że w starożytnym Egipcie nie było wiadomo, jak posługiwać się pieniędzmi, gdyż paragon fiskalny i wypłaty faraona opłacano wykonując zadania. Było to około 7500 roku p.n.e. gdzie proste żetony i gliniane kulki o różnych kształtach zaczęły stanowić pewnego rodzaju wartość dla towarów rolniczych, takich jak żywność, uprawy itp. – ale były one raczej reprezentacją przedmiotu fizycznego, a nie czymś o określonej wartości pieniężnej, jak później stała się waluta. Jak na ironię ta waluta była pierwotnie metalami szlachetnymi, ale od tamtej pory zatoczyła pełne koło i teraz wróciła do symbolicznej wartości!

Od prostych, podstawowych metod ewidencji po wyrafinowany system, który nadal przypomina te używane dzisiaj, gdyby nie starożytni Egipcjanie, nie mielibyśmy kompleksowej struktury rachunkowości, z którą pracujemy we współczesnym świecie w firmach takich jak http://biuroeverte.pl/biuro-rachunkowe-warszawa.

Nie tylko Egipcjanie

Korzystanie z metod księgowych w celu uproszczenia prowadzenia dokumentacji stosowanych w dawnych czasach, może pomóc w Twojej rachunkowości! Inne starożytne kultury również stosowały metody księgowe, w tym skrybowie w Mezopotamii, którzy wycinali zapisy transakcji na glinianych tabliczkach. Starożytne księgi rachunkowe bankierów w Grecji pokazują, że wymieniali i pożyczali pieniądze oraz pomagali ludziom dokonywać przelewów pieniężnych za pośrednictwem banków stowarzyszonych w innych miastach. W starożytnym Rzymie rachunki rządowe i bankowe wywodziły się z zapisów prowadzonych przez głowy zamożnych rodzin.

W starożytności wiele towarów handlowano drogą wodną lub lądową, więc do śledzenia tego prawdopodobnie używano systemów księgowości. Księgowi zapisywali, co zostało sprzedane i przywiezione do kraju. Wszystkie te obszerne dokumenty były przechowywane w depozytach lub spichlerzach, które były podobne do magazynów i banków.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>