Nasza Ziemia staje się coraz cieplejsza – z każdym rokiem. Temperatura powierzchni prawdopodobnie wzrośnie o 1,5 ° C do roku 2050. Globalne ocieplenie może narazić około 75 procent światowej populacji na ryzyko narażenia na potencjalnie śmiertelne ciepło. To negatywnie wpłynie na warunki życia wielu osób na obszarach gorących i wilgotnych.
Nowoczesna klimatyzacja a potrzeby środowiska
Potrzeba chłodzenia szybko staje się koniecznością dla dobrego samopoczucia i produktywności, a w skrajnych przypadkach dla przetrwania. Wraz ze wzrostem temperatury rośnie też nasza zależność od klimatyzatorów zapewniających komfort cieplny i wynikające z tego emisje z tych energochłonnych jednostek, które wykorzystują silne gazy cieplarniane jako czynniki chłodnicze, powodując dalsze ocieplenie, co tworzy błędne koło.
Uznając pilną potrzebę wydajnego chłodzenia bez ocieplania planety, pojawiają się wyzwanie innowacyjne, mające na celu zachęcenie i nagrodzenie opracowania rozwiązania do chłodzenia mieszkań, które ma co najmniej pięć razy mniejszy wpływ na klimat.
Eksperci w dziedzinach takich jak technologia, nauki o ziemi, środowisko, lasy i zmiany klimatu oraz inni dygnitarze z całego świata ukazują potrzebę przełomowego rozwiązania chłodniczego na całym świecie – a zwłaszcza w krajach rozwijających się o gorącym i wilgotnym klimacie – w celu zneutralizowania znaczącego wpływu gospodarczego i środowiskowego, który zwiastuje rozwój klimatyzacji. Szybkie skalowanie i przyjęcie rozwiązania chłodzenia mieszkalnego, które ma mniejszy wpływ na klimat pomogłoby złagodzić skutki globalnego ocieplenia.
Niedoskonałości rynku spowodowały niewielką zachętę dla branży klimatyzacyjnej do wprowadzania innowacji
Do powolnego tempa innowacji w branży klimatyzacji przyczyniło się kilka czynników rynkowych, przy czym kluczowym czynnikiem jest koncentracja na niskich kosztach początkowych w przeciwieństwie do kosztów cyklu życia. To skłoniło branżę klimatyzacji do skupienia się na korzyściach skali, czego wynikiem jest wysoce skonsolidowana branża. Producenci dążą do dużych wolumenów sprzedaży, sprzedając jednostki konsumentom po niskich cenach. Efektywność energetyczna tych jednostek po prostu spełnia lub nieznacznie przekracza minimalne normy dotyczące charakterystyki energetycznej.
Szereg nowych technologii – takich jak chłodzenie radiacyjne w przestrzeni kosmicznej, chłodzenie termoelektryczne, chłodzenie termiczne, chłodzenie magnetokaloryczne, chłodzenie termoakustyczne, zaawansowane osuszanie przy użyciu ulepszonych materiałów osuszających i inne – wykazało potencjał w swoich prototypowych etapach w zakresie niższego zużycia energii i zwiększonych kosztów. skuteczność. Technologie te mogą uzupełniać rozwiązania takie jak klimatyzacja domowa Poznań, a nawet konkurować z konwencjonalnymi technologiami kompresji pary i stwarzać dalsze możliwości ograniczenia wpływu na klimat.
Skala globalnego wyzwania związanego z ochłodzeniem jest pilnym tematem. Rozwiązaniem jest radykalnie wydajna i przyjazna dla klimatu technologia chłodzenia, która ma mniejszy wpływ na klimat i jest w naszym zasięgu.
Autor tekstu: Krzysztof Maniak z właściciel firmy KLIMATECHNIKA z Poznania.