Bezpieczeństwo pracy – kilka ważnych porad

tube-bender-g40d001cd5_640 (1)O bezpieczeństwo pracy powinien dbać zarówno każdy pracownik, jak i pracodawca. Odpowiedzialne, sumienne i rozsądne wykonywanie codziennych obowiązków zawodowych pozwala na znaczne ograniczenie ryzyka wszelkich nieprzewidzianych i niebezpiecznych zdarzeń. Znajomość przepisów BHP obowiązuje praktycznie każdego, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy i formę zatrudnienia.

Bezpieczna praca to pojęcie, które może mieć różne oblicze w zależności od tego, gdzie wykonujemy swoje obowiązki zawodowe. Przykładowo, w przypadku pracy biurowej bardzo ważne jest posiadanie chociażby okularów do pracy przy komputerze, ergonomicznych, regulowanych mebli, które zmniejszają ryzyko problemów z kręgosłupem. Ważne jest również bezpieczne stosowanie urządzeń biurowych, które mogą odmawiać posłuszeństwa i stać się potencjalnym zagrożeniem dla pracowników. Więcej zasad dotyczących bezpieczeństwa obowiązuje natomiast w miejscach wykonywania pracy fizycznej – na placach budowy, w magazynach, na halach produkcyjnych czy w laboratoriach. W takich miejscach samo zachowanie ostrożności nie wystarczy – pracownicy muszą być wyposażeni we wszelkie środki ochrony osobistej.

Przede wszystkim wiedza

W bezpiecznej pracy najważniejsze jest posiadanie wiedzy i znajomość przepisów BHP obowiązujących na konkretnym stanowisku. Każdy pracownik przed rozpoczęciem wykonywania obowiązków zawodowych powinien przejść przeszkolenie z zakresy bhp, przeprowadzone przez specjalistę z odpowiednimi uprawnieniami. W każdej firmie powinny być również dobrze i szczegółowo skonstruowane, a także przestrzegane wewnętrzne przepisy dotyczące zasad bezpiecznej pracy. Każde przedsiębiorstwo wykonuje bowiem inną działalność, inne są też w nim zagrożenia i ryzyko dla pracowników. Im dokładniej i szczegółowo będzie to miało odzwierciedlenie w przepisach, tym mniejsze będzie zagrożenie wypadków czy nieprzewidzianych zdarzeń przy pracy.

Warto pamiętać o odzieży ochronnej

Na wielu stanowiskach pracy pracownicy powinny wykonywać swoje obowiązki wyposażeni w odpowiednią odzież ochronną, obuwie, kaski, gogle, a także inne środki ochrony osobistej. W zakładach chemicznych konieczne są maski i kombinezony, w pracy na wysokościach potrzebne będą liny, uprzęże i inne formy zabezpieczeń, na magazynie przydadzą się twarde buty robocze i kaski zabezpieczające przed upadkiem z wysokości czy też przed spadającymi przedmiotami. Dobra odzież ochrona zawsze powinna być dostosowana do konkretnych potrzeb i zagrożenia na danym stanowisku. Trzeba również pamiętać, że wyposażenie pracownika w środki ochrony, w tym ubranie bhp, to obowiązek pracodawcy. Pracownik nie musi kupować takich elementów z własnej kieszeni. Co więcej, ma pełne prawo odmówić wykonywania codziennych zadań, jeśli pracodawca nie zadba o jego właściwą ochronę. Odzież ochronna powinna być solidnie wykonana, trwała, odporna na uszkodzenia, a także na działanie negatywnych czynników atmosferycznych. Dzięki temu w niezmienionym stanie będzie służyła pracownikom prez długi czas.

Polecamy:
Z jakiej wypożyczalni na lotnisku Modlin warto skorzystać?

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>