Poliwęglan – w jakim celu się go wykorzystuje?

Artykuł 17_400x600Jeśli interesuje Cię dziedzina produkcji tworzyw sztucznych to zapewne zauważasz, że jednym z bardzo powszechnie wykorzystywanych materiałów syntetycznych jest poliwęglan. Jak on powstaje i w jakim celu się go stosuje? 

XX wiek przyniósł ludzkości szereg wyjątkowych naukowych odkryć – jednym z nich było stworzenie tworzyw sztucznych, materiałów, które nie występują w naturalnym środowisku. Możliwość opracowywania materiałów charakteryzujących się coraz to innymi parametrami niespotykanymi w substancjach w przyrodzie zdawało się otwierać nowe możliwości technologiczne, o jakich w poprzednich tysiącleciach można było tylko pomarzyć. I faktycznie, tworzywa sztuczne przyczyniły się do prawdziwej rewolucji przemysłowej na całym świecie. Jedną z na zawsze odmienionych przez materiały syntetyczne dziedzin jest branża budowlana. Takie tworzywa jak polipropylen, polietylen, plexi czy pcv są niezwykle powszechnie wykorzystywane w produkcji najróżniejszego typu asortymentu oraz instalacji stosowanych zarówno w budownictwie mieszkaniowym jak i biurowym i przemysłowym. Do jednych z częściej wykorzystywanych materiałów tego typu należy także poliwęglan. Czym on jest i co sprawia, że w tak wielu przypadkach jest wręcz niezastąpiony?

Wyjątkowe właściwości poliwęglanu

Przez stulecia jedynym w pełni przezroczystym materiałem mogącym mieć zastosowanie w budownictwie było szkło. I rzecz jasna jest ono wykorzystywane w różnego rodzaju budynkach także obecnie. Jednak, aby pójść do przodu z rozwojem cywilizacyjnym potrzebny był materiał, który charakteryzowałby się równie dobrą transparencyjnością jak szkło, ale byłby dużo bardziej wytrzymały i co bardzo istotne jednocześnie lżejszy. Oczywiście w różnych projektach budowlanych wykorzystuje się wytrzymalsze formy szkła takie jak hartowane szkło, szkło zbrojone lub szkło klejone typu vsg. Niemniej szkło niestety charakteryzuje się sporą wagę, przez co nie zawsze może być zastosowane tam, gdzie konstrukcja jest bardzo lekka, albo fundamenty budynku delikatne. Wszędzie tam, gdzie ze względu na wagę nie jest możliwe zastosowanie szkła z powodzeniem wykorzystuje się poliwęglan – zarówno poliwęglan komorowy jak i poliwęglan w postaci litej.

Bardzo istotną cechą poliwęglanu jest jego duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne przy jednoczesnym zachowaniu niewielkiej masy. Poliwęglan jest także niezwykle odporny na duże różnice ciśnień, jest elastyczny, ale w kwestii odporności na ściskanie parametrami zbliżony do aluminium. W budownictwie jest on zatem wykorzystywany do tworzenia rozległych wytrzymałych przezroczystych lub półprzezroczystych zadaszeń, a także wytrzymałych wielkopowierzchniowych ścian. Obróbka mechaniczna poliwęglanu jest łatwa, materiał ten jest miękki, łatwo się w nim wierci, oraz bez problemu przecina. Jest też elastyczny, dzięki czemu w przeciwieństwie do szkła raczej nie ulega stłuczeniu podczas montażu lub transportu.

Gdzie można się zaopatrywać w większe ilości poliwęglanu? Najlepszym sposobem jest skorzystanie z oferty hurtowego dystrybutora tworzyw sztucznych Techplast z oddziałem w Krakowie. Firma specjalizuje się w dostarczaniu poliwęglanu komorowego na potrzeby lokalnego budownictwa oraz przemysłu reklamowego.

Polecamy:
Z jakiej wypożyczalni na lotnisku Modlin warto skorzystać?

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>