Alkohol a praca

glasses-919071_640Mimo iż w większości zakładów pracy spożywanie alkoholu jest zabronione, tak samo jak przychodzenie do nich w stanie nietrzeźwym, w wielu branżach nadal pokutuje przeświadczenie, że „bez kielicha robota nie idzie”. Destrukcyjny wpływ uzależnienia od alkoholi widoczny jest w wielu dziedzinach życia, również w życiu zawodowym.

W których zawodach pije się najczęściej?

Cyklicznie przeprowadzane badania wskazują, iż najczęściej w chorobę alkoholową wpadają pewne grupy zawodowe. Należą do nich przede wszystkim barmani jako osoby mające ciągły kontakt z alkoholem, ale również pracownicy fizyczni, operatorzy maszyn oraz żeglarze. Przeważnie alkohol ma łagodzić trudy pracy i znój związany z ciężkim środowiskiem, w którym wykonywane są obowiązki. Najczęściej piją pracownicy zatrudnienie na umowę tzw. śmieciową bądź na czarno oraz mający już wcześniej problemy z nałogami.

Destrukcyjny wpływ alkoholu na pracę

Uzależnienie od alkoholu ma bardzo destrukcyjny wpływ na pracę, zarówno w kontekście jednostki, jak i całego zespołu. Zmniejsza jakość i efektywność wykonywanych obowiązków, prowadzi do kłótni w zespołach oraz deprawuje innych pracowników. Ponadto, obecność osób nietrzeźwych bądź „na kacu” w miejscu pracy podwyższa ryzyko wypadku.

Jak przeciwdziałać?

Nie ma idealnej metody na przeciwdziałanie alkoholizmowi w pracy. W tym celu potrzebne są zmiany kulturowe oraz światopoglądowe związane z tym, co można i co powinno robić się w czasie pracy. Dotyczy to zwłaszcza zawodów, w których panuje dość luźne podejście do kwestii moralnych i etycznych. Niemniej, pracownicy podejrzani o spożywanie alkoholu bądź bycie „pod wpływem” powinni być natychmiastowo zgłaszani kierownictwu i usuwani z zakładu pracy. Co więcej, jeśli w przeszłości firmy zdarzały się tego typu incydenty, pracodawca może zamieść stosowną adnotację do regulaminu wewnętrznego. Inną metodą prewencyjną jest ostrzeżenie na etapie oferty pracy zamieszczanej m.in. na portalu Pracuj.pl potencjalnych kandydatów.

Polecamy także wszywkaalkoholowagdansk.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>