Likwidacja spółki – jak powinna przebiegać?

business-woman-2756209_640Każdy właściciel firmy musi w trakcie prowadzenia działalności podejmować wiele strategicznych decyzji, od których zależy funkcjonowanie firmy lub jej zakończenie. Decyzja o likwidacji spółki nigdy nie jest prosta i wymaga sporego przemyślenia oraz rozważenia wielu kwestii. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których pomimo wielu dobrych chęci firmy nie da się uratować i wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie likwidacja spółki na etapie, w którym nie będzie powodowała ona jeszcze zbyt wielkich strat.

Prowadzenie spółki najczęściej nie jest jednoosobowe i osób decydujących o firmie jest kilka. To członkowie zarządu podejmują najważniejsze decyzje i to właśnie oni powinni również zdecydować, kiedy firmę trzeba będzie zamknąć. Gdy decyzja o likwidacji spółki zapadnie, warto mieć pod ręką dobrego i doświadczonego prawnika od prawa spółek i prawa gospodarczego. Zamknięcie spółki wiąże się bowiem z wieloma obowiązkami związanymi z przepisami, prawem skarbowym czy podatkowym. Konsultacje z prawnikiem są więc niezbędne, aby po zamknięciu spółki nie pojawiły się żadne dodatkowe problemy i kwestie do rozwiązania.

Dobry prawnik musi mieć specjalizację

Aby znaleźć dobrą firmę do obsługi spółki na różnych etapach jej działalności, warto sprawdzać przede wszystkim te firmy, które specjalizują się w obsłudze prawnej przedsiębiorstw. Przykładowo firmy, które obsługują rozwody gdynia mogą okazać się niewystarczające, jeśli potrzebujemy prawnika od spółek i prawa gospodarczego. Podobnie jest z fachowcami w zakresie prawa karnego czy spadkowego – każdy prawnik ma swoją specjalizację, w której najlepiej się czuje i ma największe doświadczenie. Nie należy zlecać mu spraw w tych dziedzinach, z którymi do tej pory miał niewiele wspólnego. Może bowiem się okazać, że będzie to dosyć błędna i brzemienna w skutkach decyzja. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z usług kancelarii prawnych, w których pracuje co najmniej kilku prawników, a każdy z nich specjalizuje się w nieco innej dziedzinie. To dobra opcja, gdyż wtedy możemy mieć pewność, że mamy do czynienia w profesjonalistą, a jednocześnie ma on pod ręką specjalistów z innych dziedzin, które również czasem mogą być w danej sprawie przydatne.

Jak znaleźć dobrego prawnika?

Jeśli szukamy dobrej kancelarii prawnej, warto najpierw sprawdzić co najmniej kilka różnych podmiotów, zwracając uwagę nie na cenę usług, a przede wszystkim na ofertę, doświadczenie oraz specjalizację w konkretnych działach prawnych. Jeszcze lepiej, gdy będzie to prawnik z polecenia, który cieszy się dobrą opinią wśród klientów, którzy już korzystali z jego usług. Warto więc, aby właściciel firmy popytał wśród znajomych przedsiębiorców, jakich prawników z czystym sumieniem mogą polecić, a jacy nie do końca się sprawdzili. Jeśli prawnik jest dobry, solidny i skuteczny, wtedy nie należy patrzeć na cenę jego usług. Jest bowiem oczywiste, że usługi na najwyższym poziomie muszą odpowiednio kosztować. Jeśli natomiast zdecydujemy się na najtańszego adwokata w mieście, może się okazać, że będzie to młody prawnik bez większego doświadczenia, który musi jeszcze sporo się nauczyć. Nie jest to dobre rozwiązanie szczególnie w przypadku klientów biznesowych. W ich przypadku od jakości usług prawnych zależy funkcjonowanie ich przedsiębiorstw.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>