Likwidacja spółki – jak powinna przebiegać?

business-woman-2756209_640Każdy właściciel firmy musi w trakcie prowadzenia działalności podejmować wiele strategicznych decyzji, od których zależy funkcjonowanie firmy lub jej zakończenie. Decyzja o likwidacji spółki nigdy nie jest prosta i wymaga sporego przemyślenia oraz rozważenia wielu kwestii. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których pomimo wielu dobrych chęci firmy nie da się uratować i wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie likwidacja spółki na etapie, w którym nie będzie powodowała ona jeszcze zbyt wielkich strat.

Prowadzenie spółki najczęściej nie jest jednoosobowe i osób decydujących o firmie jest kilka. To członkowie zarządu podejmują najważniejsze decyzje i to właśnie oni powinni również zdecydować, kiedy firmę trzeba będzie zamknąć. Gdy decyzja o likwidacji spółki zapadnie, warto mieć pod ręką dobrego i doświadczonego prawnika od prawa spółek i prawa gospodarczego. Zamknięcie spółki wiąże się bowiem z wieloma obowiązkami związanymi z przepisami, prawem skarbowym czy podatkowym. Konsultacje z prawnikiem są więc niezbędne, aby po zamknięciu spółki nie pojawiły się żadne dodatkowe problemy i kwestie do rozwiązania.

Dobry prawnik musi mieć specjalizację

Aby znaleźć dobrą firmę do obsługi spółki na różnych etapach jej działalności, warto sprawdzać przede wszystkim te firmy, które specjalizują się w obsłudze prawnej przedsiębiorstw. Przykładowo firmy, które obsługują rozwody gdynia mogą okazać się niewystarczające, jeśli potrzebujemy prawnika od spółek i prawa gospodarczego. Podobnie jest z fachowcami w zakresie prawa karnego czy spadkowego – każdy prawnik ma swoją specjalizację, w której najlepiej się czuje i ma największe doświadczenie. Nie należy zlecać mu spraw w tych dziedzinach, z którymi do tej pory miał niewiele wspólnego. Może bowiem się okazać, że będzie to dosyć błędna i brzemienna w skutkach decyzja. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z usług kancelarii prawnych, w których pracuje co najmniej kilku prawników, a każdy z nich specjalizuje się w nieco innej dziedzinie. To dobra opcja, gdyż wtedy możemy mieć pewność, że mamy do czynienia w profesjonalistą, a jednocześnie ma on pod ręką specjalistów z innych dziedzin, które również czasem mogą być w danej sprawie przydatne.

Jak znaleźć dobrego prawnika?

Jeśli szukamy dobrej kancelarii prawnej, warto najpierw sprawdzić co najmniej kilka różnych podmiotów, zwracając uwagę nie na cenę usług, a przede wszystkim na ofertę, doświadczenie oraz specjalizację w konkretnych działach prawnych. Jeszcze lepiej, gdy będzie to prawnik z polecenia, który cieszy się dobrą opinią wśród klientów, którzy już korzystali z jego usług. Warto więc, aby właściciel firmy popytał wśród znajomych przedsiębiorców, jakich prawników z czystym sumieniem mogą polecić, a jacy nie do końca się sprawdzili. Jeśli prawnik jest dobry, solidny i skuteczny, wtedy nie należy patrzeć na cenę jego usług. Jest bowiem oczywiste, że usługi na najwyższym poziomie muszą odpowiednio kosztować. Jeśli natomiast zdecydujemy się na najtańszego adwokata w mieście, może się okazać, że będzie to młody prawnik bez większego doświadczenia, który musi jeszcze sporo się nauczyć. Nie jest to dobre rozwiązanie szczególnie w przypadku klientów biznesowych. W ich przypadku od jakości usług prawnych zależy funkcjonowanie ich przedsiębiorstw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>