Charles Goodyear – pierwszy w historii producent wyrobów gumowych

frank-albrecht-SrpAK3tw6LU-unsplashGdy pojawiamy się na świecie, nasi rodzice niemal zawsze zastanawiają się, kim zostaniemy w przyszłości. Nie inaczej uczynił zapewne ojciec bohatera niniejszego artykułu, Stephen Goodyear, kiedy urodził się jego pierworodny syn. Czy senior już wówczas miał jednak przeczucie, że malec wyrośnie na prawdziwego gumowego potentata? Jest to mało prawdopodobne, ponieważ wówczas nie myślano jeszcze o tym, aby stosować ten materiał przemysłowo. Bieg historii odmienił dopiero pierwszy w historii producent wyrobów gumowych. Co warto o nim wiedzieć?

Kim był Goodyear – producent wyrobów gumowych

Choć współcześnie Goodyear jest znany jako pierwszy w historii producent wyrobów gumowych, ten wynalazek nie definiował go od samego początku. Aby dobrze poznać tę postać warto sięgnąć do jego korzeni, które powszechnie określane są jako emigranckie. Charles urodził się bowiem w rodzinie założonej przez poszukującego lepszego życia Anglika, który osiadł na Nowym Kontynencie. Stephan Goodyear był jednym z ojców założycieli kolonii New Heaven, gdzie na świat przyszedł w 1800 roku jego syn. Realia bytowe w Ameryce nie okazały się jednak wystarczające, aby założyciel rodu mógł przez wiele lat utrzymywać wszystkie swoje dzieci. Z tego względu nastoletni Charles był zmuszony do odnalezienia drogi zawodowej bardzo szybko. W wieku 14 lat pracował już jako handlarz sprzętu rolniczego.

Pomimo swojego zajęcia, którego podjął się, aby zapewnić sobie podstawowe warunki do życia, Charles Goodyear parał się wieloma innymi rzeczami. Od dziecka również ujawniał zapędy wynalazcy. Badacze życia, które wiódł późniejszy producent wyrobów gumowych znany na cały świat twierdzą, że młody chłopak mógł gen innowacyjności odziedziczyć po swoim tacie, który prawdopodobnie wynalazł widły. Około trzydziestego roku życia Goodyear bardzo zafascynował się właściwościami kauczuku, czyli tworzywa, które znane było ze swej rozciągliwości, ale i lepkości, co uniemożliwiało jego skuteczne użycie na skalę przemysłową. Młodzieniec zaczął wówczas myśleć nad tym, jakim sposobem ujarzmić ten ciekawy materiał.

Wczoraj handlarz dzisiaj producent wyrobów gumowych

Setki przeprowadzonych eksperymentów zakończyły się w końcu sukcesem. Pewnego dnia Charles zakupił bowiem nową dostawę kauczuku i dokonał jego wulkanizacji. Oznacza to, że pierwszy producent wyrobów gumowych dodał siarki do elastycznego materiału, a później wszystko podgrzał w wysokiej temperaturze. Doszło wówczas do powstanie podwójnych wiązań z udziałem cząstek węgla, co nadało surowicy nowe właściwości.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zastosowaniach gumy i zaopatrzyć się w różnorodne produkty wejdź na: https://www.genes.pl/.

Okazało się, że producent wyrobów gumowych, który do tej pory hobbistycznie przeprowadzał doświadczenia, odkrył materiał, który zrewolucjonizował cały XIX w. przemysł. Guma jest bowiem odporna na uszkodzenia chemiczne, ma duże zdolności amortyzujące i świetnie sprawdza się tam, gdzie metal i drewno nie spełniają swej roli. Choć Charles wyprodukował w swoim życiu setki gumowych artykułów, okazało się, że nad podobnym wynalazkiem pracował w tym samym czasie inny naukowiec, Thomas Hancock, który wyprzedził protoplastę w drodze do urzędu patentowego. W związku z tym, choć Goodyeara znamy dziś jako pierwszego producenta wyrobów gumowych, nie otrzymał on tylu benefitów, ile naprawdę mu się należało przez wzgląd na dokonanie tego ważnego odkrycia.

Producent wyrobów gumowych z New Haven i jego następcy

Jak łatwo się domyślić, producent wyrobów gumowych, Charles Goodyear jedynie rozpoczął całą lawinę kauczukowych wynalazków. Zaraz po upowszechnieniu gumy jako gotowego surowca inni wynalazcy zaczęli implementować to rozwiązanie w swoich produktach. Przykładem może być m.in. Richard Thomson, który pierwszy zgłosił patent na gumową oponę, bez której nikt nie wyobraża sobie dzisiaj życia. Najbardziej znanymi potentatami gumowych wyrobów są jednak Michellinowie, którzy wyprodukowali nowoczesne i wydajne ochrony na koła, które sprzedawane są z powodzeniem w wielu miejscach na świecie do dzisiaj.

Jak rozliczyć PIT-28
Prawa pracownika – czy wiesz jak o nie walczyć?

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>