Jak rozliczyć PIT-28

Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozliczaniu PIT-28 znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Łatwa w obsłudze aplikacja PITax.pl pomoże rozliczyć PIT bez błędów

PIT-28 kogo i czego dotyczy?

PIT-28 muszą uzupełnić osoby, które pozyskują dochody z wynajmu prywatnego (krajowego oraz zagranicznego), ponoszą zyski ze sprzedaży prywatnych zbiorów rolnych lub produktów zwierzęcych przetworzonych nieprzemysłowo oraz podatnicy rozliczające się ryczałtem ewidencjonowanym.

W przypadku ryczałtu opodatkowany jest przychód w związku z tym nie ma możliwości pomniejszenia podatku ze wzgląd na wysokość wydatków. Jest to uproszczona forma opodatkowania. Mogą z niej skorzystać prowadzący działalność gospodarczą indywidualną lub w formie spółki jawnej i  cywilnej oraz rozliczający się z najmu, dzierżawy i podobnych umów.

PIT należy złożyć do 30 kwietnia roku po roku podatkowym, z którego się rozliczamy. Nie trzymanie się terminów spowoduje naliczenie odsetek, które będziemy zmuszeni pokryć.

Jakie informacje należy podać podczas wypełniania PIT

Wypełnianie druku rozpoczyna się od podania danych urzędu, w którym się rozliczamy. Następne podawane są nasze dane oraz adres zamieszkania (nie zameldowania) lub w przypadku kiedy uzupełniamy zeznanie za inną osobę to dane tego podatnika. Co ważne dane muszą się zgadzać ze stanem faktycznym w chwili uzupełniania PIT.

W kolejnej sekcji musimy wykazać kwoty naszego przychodu oraz ulgi wynikające np. ze strat lub składek ubezpieczeniowych. Część z nich wymaga udokumentowującego pisma, które załącza się do załączników.

W następnej fazie wyliczane są kwoty odliczeń oraz podstawy opodatkowania. Po tym przychodzi kolej na wykazanie zmniejszenia lub powiększenia przychodu o wartość wynikającą z zobowiązań oraz wierzytelności. Oblicza się ryczałt z uwzględnieniem powyższych zmian oraz wykazujemy przysługujące nam ulgi.

W następnych sekcjach wykazujemy wartość ryczałtu wpłaconego w zależności od różnych sytuacji.

Do sekcji kolejnej należy wpisać dane OPP, której chcemy przekazać swoje 1,5% z dochodu.

Podajemy informację o liczbie ew. załącznik oraz uzupełniamy dane o Karcie Dużej Rodzinki jeżeli taką posiadamy. Składamy informacje jak chcemy się rozliczyć, oraz na jakie konto powinien zostać dokonany przelew.

Na samym końcu dokumentu należy złożyć podpis żeby deklaracja została ważna.

Ulgi wynikające z rozliczania się z PIT-28

PIT-28 wprowadza pewne ulgi wynikające z rozliczania się tą metodą. Do nich należą:

 • ulga internetowa
 • ulga obliczana z uwagi na kwotę przeznaczoną na cele publiczne
 • ulga obliczana z uwagi na kwotę przeznaczoną na cele religijne
 • ulga obliczana z uwagi na kwotę przeznaczoną na cele edukacyjne
 • darowizna wspierające walkę z COVID
 • ulga wynikająca z tytułu oddawania krwi
 • odtrącenia z wydatków habilitacyjnych
 • ulga termomodernizacyjna
 • wpłaty na IKZE
 • ulga z tytułu spłaty kredytu mieszkaniowego
 • ulga wynikająca z opłacenia 50% składek zdrowotnych
 • odtrącenie na mocy poniesionych wydatków mieszkaniowych, które nie znalazły pokrycia np. w dochodzie.

Każdą z ulg należy udokumentować i dołączyć do rozliczenia.

Rozlicz się online!

Z programem PITax.pl masz szansę obniżyć swój podatek

Rozliczanie się online wprowadza szereg udogodnień.

Przede wszystkim unikamy uciążliwego stania w kolejka oraz intuicyjnego wypełniania dokumentów. W programie rozliczeniowym na podstawie podawanych danych automatycznie otrzyma się właściwy wniosek PIT.

Dodatkowo program nie przepuści dokumentów, które są niepełne lub źle wypełnione np. kiedy w numerze PESEL będzie widniało za dużo liczb. Kreator nasuwa kolejne pytania, na które odpowiadasz i dzięki temu jesteś dopuszczany do kolejnej fazy wypełniania dokumentu.

PIT-28 online wyślesz do Urzędu z płaszczyzny swojego komputera oraz w razie potrzeby z łatwością sporządzisz jego druk.

CV szablony – przepustka do wymarzonej pracy

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>