Zaburzenia, cele, realizacja – czyli o rehabilitacji i medycynie fizycznej

hospice-1797305_960_720Medycyna fizyczna i rehabilitacja to specjalność medyczna, która pomaga odzyskać utracone w wyniku schorzeń lub kontuzji funkcje organizmu. Termin ten jest często używany do opisania całego zespołu medycznego, a nie tylko lekarzy.

Rehabilitacja może pomóc w wielu funkcjach organizmu, w tym problemach z jelitami i pęcherzem, żuciem i połykaniem, problemami z myśleniem lub rozumowaniem, poruszaniem się lub poruszaniem się, mową i językiem.

Informacje na temat medycyny fizycznej i rehabilitacji

Wiele urazów lub schorzeń może wpływać na Twoją zdolność do funkcjonowania, w tym:
• Zaburzenia mózgu, takie jak udar, stwardnienie rozsiane lub porażenie mózgowe
• Długotrwały (przewlekły) ból, w tym ból pleców i szyi
• Poważna operacja kości lub stawu, poważne oparzenia lub amputacja kończyny
• Ciężkie zapalenie stawów, które z czasem się pogarsza
• Poważne osłabienie po wyzdrowieniu z poważnej choroby (takiej jak infekcja, niewydolność serca lub niewydolność oddechowa)
• Uraz rdzenia kręgowego lub uraz mózgu

Dzieci mogą potrzebować usług rehabilitacyjnych dla:

• Zespół Downa lub inne zaburzenia genetyczne
• Upośledzenie intelektualne
• Dystrofia mięśniowa lub inne zaburzenia nerwowo-mięśniowe
• Zaburzenia deprywacji sensorycznej, zaburzenia ze spektrum autyzmu lub zaburzenia rozwojowe
• Zaburzenia mowy i problemy językowe

Usługi z zakresu medycyny fizycznej i rehabilitacji obejmują również medycynę sportową i zapobieganie urazom.

Gdzie rehabilitacja jest wykonywana?

Ludzie mogą skorzystać z rehabilitacji w wielu miejscach. Często zaczyna się, gdy są jeszcze w szpitalu, gdy wracają do zdrowia po chorobie lub urazie. Czasami zaczyna się, zanim ktoś zaplanuje operację.

Po opuszczeniu szpitala przez osobę leczenie może być kontynuowane w specjalnym ośrodku rehabilitacji stacjonarnej. Osoba może zostać przeniesiona do tego typu ośrodka, jeśli ma poważne problemy ortopedyczne, oparzenia, uraz rdzenia kręgowego lub poważne uszkodzenie mózgu spowodowane udarem lub urazem.

Rehabilitacja często odbywa się również w wykwalifikowanej placówce pielęgniarskiej lub ośrodku rehabilitacyjnym poza szpitalem.

Wiele osób, które wracają do zdrowia, w końcu wraca do domu. Terapia jest następnie kontynuowana w gabinecie świadczeniodawcy lub w innym miejscu. Możesz odwiedzić gabinet swojego lekarza medycyny fizycznej i innych pracowników służby zdrowia. Czasami terapeuta składa wizyty domowe. Członkowie rodziny lub inni opiekunowie również muszą być dostępni do pomocy.

Co robi rehabilitacja?

Celem terapii rehabilitacyjnej jest nauczenie ludzi dbania o siebie w jak największym stopniu. Koncentruje się często na codziennych czynnościach, takich jak jedzenie, kąpiel, korzystanie z łazienki i przejście z wózka inwalidzkiego na łóżko.

Czasami cel jest trudniejszy, na przykład przywrócenie pełnej funkcji jednej lub więcej części ciała. Eksperci rehabilitacji używają wielu testów do oceny problemów danej osoby i monitorowania ich powrotu do zdrowia. Może być potrzebny pełny program rehabilitacji i plan leczenia, aby pomóc w problemach medycznych, fizycznych, społecznych, emocjonalnych i związanych z pracą.

Sklep medyczny Visamed, właściciel serwisu lozkadlachorych.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>