Własne mieszkanie

5 nowe mieszkanieWiele osób marzy o swoim własnym mieszkaniu. Najczęściej wybieraną opcją jest zakup nowej nieruchomości od dewelopera. W tym artykule podpowiadamy, na co warto zwracać uwagę podcza podejmowania decyzji o zakupie takiego mieszkania.

Wiele osób poszukujących nieruchomości w pierwszej kolejności zwraca uwagę na koszt jej zakupu. To oczywiste, że kwestie finansowe mają kluczowe znaczenie przy tego typu inwestycjach. Niemniej w kontekście dokonania optymalnego wyboru wiele osób specjalizujących się w obrocie nieruchomościami zwraca uwagę, że w tym przypadku raczej rzadko mniej oznacza lepiej. Oczywiście od czasu do czasu na rynku trafiają się jakieś ciekawe okazje cenowe, które warto wykorzystać, niemniej niższa cena zakupu zazwyczaj musi z czegoś wynikać. A zatem tym bardziej jeśli spodobało nam się mieszkanie oferowane przez dewelopera w wyjątkowo niskiej cenie, warto tym bardziej przyjrzeć się rozmaitym aspektom związanym z daną nieruchomością.

Na dobre mieszkanie składa się wiele składowych. Niewątpliwie zwraca się uwagę na lokalizację, układ mieszkania, rozwiązania technologiczne, a także otoczenie nieruchomości. Praktyka pokazuje, że bardzo często zakupu nowego mieszkania dokonuje się jeszcze przed wybudowaniem całego budynku. W przypadku wielu inwestycji nie jest wiadomo jak za kilka lat będzie wyglądało otoczenie budynku, czy na sąsiednich działkach będą zlokalizowane ładne i nowoczesne budynki mieszkalne, czy może mało reprezentatywne obiekty przemysłowo-usługowe? Warto się temu przyjrzeć, ale jak?

Lokalizacja i otoczenie nieruchomości

Odwiedzając biura sprzedaży firm deweloperskich można zauważyć, że oferowane przez nich inwestycje są zazwyczaj ukazywane w korzystnym bezpośrednim otoczeniu – są to na ogół ładne tereny zielone. Jest to prosty marketingowy sposób na zwiększenie wizualnej atrakcyjności zaprojektowanego budynku. W praktyce jednak warto pamiętać, że deweloper nie jest w stanie zagwarantować tego, jak będzie wyglądało otoczenie nieruchomości za rok, czy kilka lat. A przecież to, co jest zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie budynku, w którym mieszkamy może mieć ogromny wpływ na codzienny komfort życia. Czy jest możliwość sprawdzenia tego chociaż w niewielkiej mierze? Jak najbardziej! Najlepszym sposobem jest uzyskanie z odpowiedniego urzędu lub strony internetowej planu zagospodarowania przestrzennego danej okolicy. Szczególnie w większych miastach, tego typu dokumenty i mapy ściśle precyzują jakiego typu budynki mogą być budowane na określonych obszarach. Jeśli plan przewiduje w sąsiedztwie budynki mieszkaniowe, zazwyczaj możemy spać spokojnie.

Zastanawiając się nad wyborem lokalizacji nowego mieszkania warto spróbować sobie wyobrazić codzienne życie swojej rodziny w tym miejscu. Czy w pobliżu jest odpowiednia szkoła dla dzieci, do której łatwo zapewnić im transport? Czy zapewnione są podstawowe elementy miejskiej infrastruktury, takie jak przychodnia lekarska, apteka, sklepy oraz drobne lokale usługowe? Jak będzie wyglądać codzienny dojazd do pracy w różnych porach roku? Czy dostępna jest komunikacja miejska? Tego typu pytania pozwolą wychwycić ewentualne słabe punkty danej lokalizacji. Wybierając nowe mieszkanie od dewelopera zazwyczaj trzeba znaleźć pewien złoty środek pomiędzy ceną zakupu, a najróżniejszymi zaletami nieruchomości. Na ogół inwestycje zlokalizowane w otoczeniu pełnej rozwiniętej miejskiej infrastruktury są dużo droższe, od tych powstałych na terenach jeszcze nie w pełni zagospodarowanych. Z drugiej strony wiele osób woli nabyć tańsze mieszkanie zlokalizowane gdzieś na obrzeżach miasta w dopiero co powstających osiedlach z uwagi na rosnącą wartość tego typu nieruchomości. Z uwagi na nieustannie rozwijającą się w okolicy infrastrukturę, tego typu mieszkania mogą w ciągu zaledwie kilku lat zyskać na wartości nawet kilkadziesiąt procent. Jako przykładem można posłużyć się intensywnie rozwijającą się dzielnicą Jagodno zlokalizowanej na obrzeżach miasta Wrocław. Jeszcze w latach 2019/2020 średnia cena za metr kwadratowy nowego mieszkania o powierzchni 50 m2 oscylowała w okolicach 6 lub 7 tysięcy zł. W roku 2022 tego samego rodzaju mieszkanie będzie kosztować już ponad 9 tys. zł. za metr kwadratowy. Podobnie sprawa ma się z mieszkaniami zlokalizowanymi w bezpośrednim sąsiedztwie dużych miast. Bardzo atrakcyjne cenowo mieszkania można zakupić w miejscowości Smolec pod Wrocławiem. Wiele z mieszkań w Smolcu jest obecnie oferowanych przez lokalnych deweloperów w okazyjnych cenach. Trzeba się liczyć z tym, że już za kilka lat, ceny tych nieruchomości będą znacznie wyższe. Infrastruktura miejska w Smolcu z roku na rok jest intensywnie rozbudowywana, co znacząco wpływa na komfort życia mieszkańców.

Zakup nowego mieszkania – podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem mieszkania od dewelopera zwróć szczególnie uwagę na jego lokalizację. Oczywiście bardzo istotny jest także praktyczny metraż mieszkania oraz wszelkie inne udogodnienia typu: infrastruktura wewnątrz budowanego osiedla, jakość wykorzystanych materiałów budowlanych, rodzaj uwzględnionej w budynku windy, itp. Zakup mieszkania dla większości inwestorów jest bardzo istotną życiową decyzją, dlatego warto podejść do niej ze spokojem oraz namysłem. Dzięki temu można uniknąć wielu potencjalnych błędów i sprawić, że przez wiele lat rodzina będzie mogła żyć w komfortowych, wygodnych warunkach.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>