Hala udojowa typu karuzela

13 hale udojoweHale udojowe stały się niemal nieodłączną częścią gospodarstw mleczarskich na całym świecie. To sprawdzone koncepcje udoju, które umożliwiają zwiększenie szybkości i efektywności pracy w gospodarstwie. Ze względu na różne potrzeby hodowców wyróżnia się kilka rodzajów hal udojowych np. tandem, „rybia ość”, karuzela. Każdy z nich ma wiele zalet. Poszczególne modele różnią się budową, montażem i ceną, ale z pewnością każdy z nich przynosi wiele korzyści dla przedsiębiorstw.

Karuzela

Ten rodzaj hal udojowych jest szczególnie polecany dla dużych gospodarstw. Wykorzystują go największe przedsiębiorstwa branży mleczarskiej na świecie m.in. w Ameryce i Europie. Karuzela jest najbardziej skutecznym i ekonomicznym rodzajem hal udojowych. Charakteryzuje się ona wykorzystaniem obrotowej platformy, która działa według ustalonego cyklu. Układ stanowisk na platformie można dowolnie dostosować do potrzeb stada i upodobań hodowcy. Operator prawie nie musi ruszać się z miejsca ani obsługiwać ruchu krów. Może całkowicie skoncentrować się na podstawowych czynnościach udojowych. Cykl udojowy jest dostosowywany do czasu doju oraz wchodzenia i wychodzenia krów z hali. Sam udój może być wykonywany zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz platformy.

Korzyści płynące z hali udojowej typu karuzela

Przede wszystkim karuzela umożliwia bezpieczne warunki pracy dla pracowników. Zapewnia również bezpieczeństwo i wysoką higienę udoju bydła. Wejście na platformę, czynności przedudojowe, podłączenie aparatów udojowych i wyjście z hali jest zawsze takie samo dla każdej krowy. Dzięki takiej rutynie doju zwierzęta są spokojniejsze i mniej zestresowane co pozytywnie wpływa na zwiększenie ich wydajności mlecznej. Krowy nie muszą przechodzić dużych odległości do boksów udojowych, prędkość platformy dojarni jest stała i dostosowywana do poziomu wydajności mlecznej danej grupy krów. Korzystnie wpływa to również na tempo pracy operatorów. Każda krowa ma swoje indywidualne stanowisko i nie jest niepokojona przez ruchy swoich sąsiadek, dzięki czemu zwierzęta mają zapewniony wysoki komfort udoju. Nie ma problemu z wielkością stada, może ono cały czas się powiększać, nie powodując negatywnego wpływu na czas i szybkość udoju. Zarządzanie ruchem krów jest proste, dzięki wykorzystaniu pojedynczych ścieżek wejść i wyjść. Elastyczna koncepcja dojarni karuzelowej pomaga także dobrać odpowiedni stopień automatyzacji gospodarstwa. Wykorzystanie elektronicznych systemów udojowych pozwala zdobyć informacje o dojonych krowach, ilości pozyskiwanego mleka na godzinę, czasie trwania doju i danych statystycznych o zwierzętach. Co jeszcze bardziej zwiększa efektywność pracy. Wysokiej jakości materiały są wytrzymałe i cechują się długą żywotnością. Podsumowując zainwestowanie w hale udojowe typu karuzela ma niebagatelne korzyści dla całego gospodarstwa. Bezstresowy system udoju pomaga zadbać o dobrostan zwierząt, mechanizacja i automatyzacja pracy zmniejsza ilość potrzebnego personelu i obniża koszty. Hala udojowa typu karuzela to doskonałe rozwiązanie, umożlwiające ciągły rozwój przedsiębiorstwa.

Artykuł opracowany przy współpracy z serwisem internetowym CentrumRolnictwa.pl.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>