W jakich zawodach brakuje rąk do pracy?

kate-sade-2zZp12ChxhU-unsplashRynek pracownika to hasło klucz, które wciąż przewija się przez media. Twoi znajomi twierdzą, że nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem pracy. Córka sąsiadów już trzeci raz w tym roku zmienia posadę, wybierając i przebierając w ofertach. Tymczasem ty starasz się, przeglądasz ogłoszenia i niczego nie znajdujesz. Może pora się przekwalifikować?

Rynek pracy

Nie w każdym zawodzie znajdziemy pracę. Analitycy rynku dzielą stanowiska i poszczególne branże na dwie kategorie, wskazując zawody deficytowe i nadwyżkowe. Nadwyżkowe to te, w których specjalistów jest po prostu zbyt wielu i na rynku brakuje dla nich atrakcyjnych ofert pracy. W deficytowych z kolei brak jest pracowników. Wystarczy bacznie prześledzić oferty pracy, aby bez pogłębionej analizy wskazać, w jakiej branży pracowników brakuje.

Zawody deficytowe

Na duże niedobory kadrowe cierpi branża medyczna. Brakuje nie tylko lekarzy i pielęgniarek, ale i dodatkowego personelu: salowych, fizjoterapeutów czy masażystów. Co więcej, biorąc pod uwagę systematyczne starzenie się społeczeństwa, można mieć pewność, że zapotrzebowanie na pracowników będzie się zwiększać. Równie duże problemy odczuwa branża budowlana, w której brakuje wykwalifikowanych specjalistów, ale też zwykłych pracowników fizycznych. Coraz mniej osób skłonnych jest do podejmowania pracy wymagającej siły i zdrowia. Z podobnych powodów, popularnością nie cieszy się praca w gastronomii. Dodatkowo bardzo trudno utrzymać tu stały rytm godzinowy. Nieustanne niedobory kadrowe odczuwalne są w usługach kosmetycznych, fryzjerskich czy krawieckich.

Migracje zarobkowe

Rynek pracy nie jest równomierny. Na Pracuj.pl właściwe od ręki, znajdziemy pracę w dużych miastach, niestety w małych miejscowościach dużego wyboru nie mamy. Tymczasem jesteśmy przywiązani do swoich miejsc zamieszkania, niechętnie wynajmujemy mieszkania i przeprowadzamy się w inne miejsca. Migracja zarobkowa, tak popularna na świecie, nie jest w Polsce oczywistym rozwiązaniem.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>