W jaki sposób prawidłowo sporządzić umowę najmu na lokale biurowe?

businessproofread

W dzisiejszych czasach wiele firm decyduje się na wynajem powierzchni biurowych. Dla jednych przedsiębiorstw jest to jedyna opcja, gdyż dopiero startują w biznesie i nie mają możliwości finansowych, aby kupić budynek na siedzibę firmy czy wykonać jego budowę od podstaw. Dla innych firm wynajem jest sposobem na ograniczenie comiesięcznych wydatków.

Firma, która decyduje się na wynajęcie powierzchni biurowej, powinna przede wszystkim znaleźć lokal o odpowiednim standardzie i znajdujący się w dobrej lokalizacji. Siedziba firmy jest w dużym stopniu jej wizytówką, nie warto więc drastycznie oszczędzać i wybierać takich obiektów, których standard pozostawia wiele do życzenia. Może się bowiem okazać, że oszczędności na wynajmie będą jedynie pozorne, a trzeba będzie włożyć sporo środków w to, aby lokal biurowy dobrze się prezentował i pełnił funkcje reprezentacyjne.

Bez umowy nie należy nic wynajmować

Wynajmując dowolną nieruchomość należy pamiętać o sporządzeniu odpowiedniej umowy. W przypadku osób prywatnych bardzo często ta kwestia jest pomijana. Kto wynajmuje swoje mieszkanie lokatorom, często robi to bez umowy, aby zaoszczędzić na podatku dochodowym. Tymczasem takie oszczędności bywają jedynie pozorne – brak umowy może bowiem przysporzyć wiele problemów właścicielowi mieszkania. W przypadku wynajmowania powierzchni biurowych wszystko odbywa się zgodnie z prawem i na podstawie odpowiednio skonstruowanej umowy. Jest ona potrzebna chociażby po to, aby firma mogła sobie koszty wynajmu wrzucić w koszty prowadzenia działalności. Umowa jest tez potrzebna, gdyż reguluje wszystkie obowiązki obu stron. Znajdują się w niej zapisy, dotyczące praw i obowiązków właściciela nieruchomości oraz podmiotu, który decyduje się na wynajem. Bardzo ważne są przede wszystkim kwestie związane z prawidłową eksploatacją czy użytkowaniem konkretnych pomieszczeń. Umowa reguluje też termin, na jaki jest zawierana. To bardzo ważne w przypadku przedsiębiorstw, którym zależy na wynajmie długoterminowym.

Jak działa najem okazjonalny?

W polskim prawie nieruchomości ciekawą opcją jest najem okazjonalny, który jakiś czas temu znalazł się w stosownych ustawach. Jest to taka forma wynajmu, która w największym stopniu zabezpiecza interesy właściciela nieruchomości. Z przykrością trzeba bowiem stwierdzić, że osoby wynajmujące mieszkania nie zawsze są uczciwe, bardzo często po pewnym czasie przestają płacić czynsz, a i tak trudno jest ich pozbyć się z mieszkania. W przypadku standardowej umowy, właściciel mieszkania musi przeprowadzić sprawę o eksmisję, która może ciągnąć się latami, a tymczasem lokatorzy będą generować dodatkowe koszty. Najczęściej są one później nie do odzyskania. Umowa najmu okazjonalnego jest dobrą formą zabezpieczenia, dzięki której można później ograniczyć formalności związane z pozbyciem się niechcianych lokatorów z mieszkania. W najmie okazjonalnym wynajmujący muszą już na etapie podpisywania umowy wskazać miejsce, adres, pod który wyprowadzą się w razie wypowiedzenia umowy. Dzięki temu w przypadku niepłacenia lokatorzy nie mogą powiedzieć, że nie mają gdzie mieszkać. Takie rozwiązanie to dobre zabezpieczenie dla osób posiadających mieszkania na wynajem. Kto chce mieć pewność, że wynajem nie przysporzy żadnych problemów, zdecydowanie powinien postawić na najem okazjonalny.

Zobacz również czym jest najem okazjonalny

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>