Uzdatnianie wody – ratunkiem dla przemysłu

switche EN50155

Szeroki wachlarz produktów jest wytwarzany w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym, zazwyczaj wymaga to dużych ilości chemikaliów, materiałów i substancji, które są wykorzystywane w trakcie całego procesu. Strumienie odpadów generowane w tych gałęziach przemysłu mogą być obciążone znacznymi zanieczyszczeniami, toksynami, substancjami odżywczymi i zawartością organiczną, stwarzając wyjątkowe wyzwania w zakresie pozbywania się ich, zwłaszcza gdy przepisy są bardziej rygorystyczne.

Skąd wzięła się konieczność uzdatniania wody?

Dodatkowo, podobnie jak w innych sektorach przemysłu, woda jest krytycznym składnikiem procesów produkcji farmaceutycznej i chemicznej. Konsekwentne i wysokiej jakości materiały są potrzebne do wielu celów, w tym produkcji, przetwarzania materiału i chłodzenia. Ponieważ w ostatnich czasach znaczne zaniepokojenie w dostawach surowej wody jest czymś o czym mówi się coraz głośniej również coraz więcej firm włącza się w inicjatywy dotyczące efektywności wykorzystania wody, które pomagają złagodzić ryzyko jej niedoboru poprzez uzdatnianie wody.

Inną kwestią, szczególnie spotykaną w przemyśle farmaceutycznym, są zanieczyszczenia spowodowane przez farmaceutyki i produkty do pielęgnacji ciała. Związki te są coraz częściej wykrywane w wodach powierzchniowych, głównie w wyniku postępów w analitycznych technologiach wykrywania, umożliwiających mierzenie składników do poziomów, które wcześniej uważano za niemożliwe.

Wydajność wody

Wzrastające obawy związane z niedoborem wody stają się znaczącym problemem w wielu regionach, a zwłaszcza w obszarach narażonych na suszę i niedobory wody. Zmniejszenie zaopatrzenia w wodę jest szczególnie niszczące dla przemysłów, które są uzależnione od wysokiej jakości wody technologicznej przeznaczonej do produkcji, dlatego szuka się coraz lepszych metod uzdatniania wody, by uzupełnić tę lukę. W celu złagodzenia potencjalnych zagrożeń związanych z brakiem wody i większym bezpieczeństwem wody, przedsiębiorstwa przemysłowe coraz bardziej wdrażają strategie ułatwiające większą wydajność wody.

Ograniczenia co do użytkowania wody stanowią bardzo poważne zagrożenie dla biznesu, tym bardziej że wiele obiektów przemysłowych znajduje się w regionach suchych, które są podatne na zakłócenia w dostawach wody. Recykling i uzdatnianie wody stają się ogromnie popularne, ponieważ stanowią skuteczny sposób na zmniejszenie ryzyka wystąpienia niedoborów wody i zmniejszenie uzależnienia od dostaw. Jednym z najważniejszych obszarów docelowych do ponownego wykorzystania wody są przedsiębiorstwa działające w produkcji chemicznej, jak również uzdatnianie wody ma ogromne znaczenie w elektrowniach i oczyszczalniach. Wcześniej woda była od razu odprowadzona do kanalizacji, ale teraz istnieją obiekty oczyszczające wodę i dokonujące recyklingu dla jej ponownego wykorzystania jako wody zasilającej kotły lub w innych procesach. Jednak trzeba zauważyć, iż uzdatnianie wody wymaga wyższych poziomów technologii oczyszczania, a koszt związany z wdrażaniem zaawansowanych metod oczyszczania wody w celu recyklingu wody staje się jednak obecnie bardziej ekonomiczny w porównaniu z zakupem wody wpływającej.

Więcej przydatnych informacji o uzdatnianiu wody uzyskać można na stronie http://www.klarsan.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach