Uszczelki gumowe pełnią ogromną rolę w dzisiejszym przemyśle i różnych branżach. Produkcja uszczelek gumowych ma się bardzo dobrze. Są one używane do wielu różnych zastosowań ze względu na różne związki i właściwości gumy. Najczęstszym zastosowaniem gumowych uszczelek jest tworzenie szczelnych przestrzeni, takich jak zakrętka słoika z dżemem lub drzwi samochodu. Te elementy pomagają utrzymać świeżość żywności lub zapewnić ludziom bezpieczeństwo. Gdyby samoloty nie miały gumowych pasków uszczelniających w drzwiach, samoloty nie byłyby w stanie osiągnąć tak dużych wysokości bez zawalenia się kabiny. Poznajmy je bliżej!
Właściwości uszczelek gumowych
Chociaż niektóre mieszanki gumowe nie są odporne chemicznie, kauczuk nitrylowy jest odporny na olej i paliwo. To sprawia, że guma nitrylowa dobrze nadaje się do zastosowań motoryzacyjnych i lotniczych, takich jak przewody olejowe w silniku. Nitryl może również wytrzymać szeroki zakres temperatur, dzięki czemu samoloty mogą używać pasków nitrylowych bez obawy o uszkodzenie gumowych pasków. Kauczuk silikonowy jest niezwykle stabilną mieszanką gumy, która może wytrzymać ekstremalne temperatury, a jednocześnie pozostaje funkcjonalna. Kauczuk silikonowy jest powszechnie stosowany do napraw domowych i sprzętu, a także produktów do przechowywania żywności.
Silikon może być używany jako uszczelniacz do zamrażarek, ponieważ nie staje się kruchy w niskich temperaturach i nie zawiera cząsteczki węgla, co sprawia, że silikon jest bezpieczniejszy w kontakcie z żywnością. Silikon jest również używany do owijania przewodów lotniczych, ponieważ jest materiałem niepalnym. Kauczuk naturalny jest również stosowany do uszczelniaczy ze względu na:
-
elastyczny charakter
-
wysoka odporność na rozdarcie.
Tylko dlatego, że nie dostrzegasz uszczelek gumowych w swojej codziennej rutynie, możesz się zastanawiać, do czego nadają się tak naprawdę. Są one niemal powszechnie obecne we wszystkich produktach mechanicznych, które posiadamy lub na które jesteśmy narażeni. Chronią naszą żywność, nasze samochody i, co najważniejsze, nas samych. Służą do zapobiegania niebezpiecznym wyciekom, do łączenia dwóch materiałów, tworzenia bariery między dwoma szkodliwymi przedmiotami, a w przypadku gumowej uszczelki do szczelnego zamykania naszych szyb. Podczas gdy niektóre mogą tylko utrzymywać chrupiące płatki zbożowe, inne pozwalają promom kosmicznym wzbijać się w gwiazdy.
Łożyska i gumowe uszczelnienia
Łożyska są zwykle używane do ograniczania ruchu między dwiema lub więcej częściami tylko do pożądanego ruchu, tj. wokół osi lub ruchu liniowego. Wywodzące się od czasownika „łożyć”, łożyska pozwalają obiektom kontynuować pracę, jednocześnie przeciwstawiając się sobie. Składające się z wielu części łożyska są bardzo elastycznymi uszczelkami, które należy nasmarować smarem lub olejem jako smarem. Łożyska, często stosowane między metalowymi powierzchniami, tworzą barierę dla płynów, dzięki czemu metal może się obracać bez wzajemnego tarcia i tarcia. Łożyska wymagają okresowej konserwacji, ponieważ wymagają smarowania, aby wydłużyć żywotność łożyska i zapobiec przedwczesnemu uszkodzeniu.