Uprawnienia na wózki widłowe – jak je zdobyć i czy warto?

forklift

Istnieją pewne zadania, na które jest zawsze popyt, a rola operatora wózka widłowego jest jednym z nich. Dopóki wszelkiego rodzaju towary są rozsyłane na całym świecie – będziemy potrzebować wykwalifikowanych kierowców wózków widłowych, aby pomogli przenieść ładunek do magazynów. Dopóki trwa budowa nowych budynków, potrzebna będzie ta usługa, by móc sobie radzić z transportowaniem materiałów budowlanych itp. itd.

Pomimo umiejętności i dbałość o szczegóły potrzebne do tej pracy, wbrew pozorom wcale nie jest potrzebne zdobycie dużej ilości wykształcenia – jedynie wymagane są odpowiednie szkolenia dzięki którym zdobywa się uprawnienia na prowadzenie wózków widłowych. Większość pracodawców będzie zatrudniać osoby, nawet po szkole zawodowej czy po maturze. Jedynie dodatkowo wymagane jest zaświadczenie lub dodatkowa licencja poświadczająca, że ma się za sobą szkolenia na wózki widłowe. Zanim się je dostanie trzeba mieć za sobą trochę godzin praktyki – dużo treningu co do bezpiecznej eksploatacji tych potężnych maszyn.

Kto jest odpowiedzialny za szkolenie obsługi wózków widłowych?

Administracja bezpieczeństwa i higieny pracy nakazuje, że pracodawca jest odpowiedzialny za szkolenie własnych operatorów. Każdy pracodawca musi mieć swój własny program szkoleniowy w ramach opcji zatrudnienia, za pomocą którego uczy nowych pracowników bezpiecznej obsługi wózka widłowego.

- źródło Dunpol.com.pl

Szkolenie musi obejmować zarówno tematy z wiedzy formalnej i jak praktycznej i musi być prowadzone niezmiennie przez wykwalifikowanego i doświadczonego pracownika. Stażysta będzie musiał przejść przez to szkolenie i zyskać ocenę formalną, zanim zostanie dopuszczony do samodzielnej pracy na wózku widłowym. Wszystko co jest potrzebne to, że pracodawca dokumentuje szkolenia. Poza tym, nauczycielem szkoleń nie musi być w rzeczywistości “certyfikowany instruktor”, ale ktoś, kto pracuje w zakładzie i jest wystarczająco doświadczony, aby zrealizować innym taki program treningowy.

Na czym dokładnie polega szkolenia na operatora wózka widłowego?

Szkolenie, w którym będą uczestniczyć kandydaci na operatorów wózków widłowych obejmuje kilka różnych części. Sekcje te są następujące:

Poziom formalnego wykształcenia

Często odbywa się w miejscu, gdzie można wykonać przegląd operacji wózki i zrealizować niezbędne szkolenia procedur bezpieczeństwa. Często na tym etapie ogląda się filmy instruktażowe. Można też sporo dowiedzieć się również na temat różnych typów wózków widłowych podczas tej części.

Praktyczne szkolenie

To jest praktyczna część szkolenia. W tym czasie będzie można dostać w ręce pojazd wózka widłowego i dowiedzieć się, jak prawidłowo obsługiwać maszynę. To wszystko odbywa się pod czujnym okiem swojego trenera, więc nie trzeba się martwić o uszkodzenia!

Formalna ocena

Czas na przetestowanie umiejętności. Dzięki temu trener będzie mógł dokumentować trening i poświadczy, że masz umiejętności i wiedzę pozwalające ci pracować jako operator wózka widłowego bez bezpośredniego nadzoru.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>