Stomatolog dziecięcy – czy warto szkolić się w tym kierunku?

child-at-dentist-small

Nietrudno zauważyć wzmożone w ostatnim czasie zainteresowanie dbałością o własne zęby, a co za tym idzie częste odwiedzanie dentysty w ramach leczenia oraz wizyt kontrolnych. Wiąże się to z kilkoma aspektami, między innymi większą świadomością dotyczącą własnego zdrowia, a także chęci posiadania ładnego uśmiechu, co wiąże się z estetyką i wzrostem pewności siebie. To właśnie dlatego wizyta u dentysty jest tak ważna, a dla wielu jest pierwszym krokiem do pozytywnych zmian we własnym wizerunku i walki o zdrowy uśmiech.

Nawyki z dzieciństwa

Każdy, dbający o własne zdrowie i to nie tylko swojego uśmiechu, ale również innych części ciała doskonale wie, jak wiele w dorosłym życiu dają nawyki wypracowane w dzieciństwie. Mówiąc o zdrowych zębach wyraźnie widać, kto posiada zwyczaj regularnego dbania o nie jeszcze z dzieciństwa, co przekłada się na zdrowe zęby właśnie w dorosłym życiu. Kolejnym ważnym aspektem związanym z dbałością o uśmiech od wczesnych lat jest fakt, że jakość i stan stałych zębów jest często wynikiem dbałości o zęby mleczne posiadane w dzieciństwie właśnie. Jak więc przekonać malucha do chętnych odwiedzin u dentysty? Czy są w ogóle dentyści specjalizujący się w leczeniu dziecięcych uśmiechów?

Dentysta dzieciom

Nie ma osobnych studiów wyższych kształcących dentystów do pracy z małymi pacjentami, są jednak pewne aspekty, które warto wprowadzić w życie, aby dzieciaki właśnie możliwie jak najchętniej odwiedzały gabinety stomatologiczne. W praktycznie każdym większym mieście nietrudno znaleźć gabinet stomatologiczny, który posiada przydomek „przyjazny dzieciom”. Choć w większości określenia te nadawane są samodzielnie, to rzeczywiście większość z tych gabinetów posiada wszelkie cechy ułatwiające wizytę każdemu małemu pacjentowi, nawet temu najbardziej wystraszonemu.

Na co zwrócić uwagę wybierając dentystę dla swojej pociechy?

Przede wszystkim na kompetencję i doświadczenie konkretnego dentysty. Dobry dentysta dla dzieci powinien mieć dobry kontakt z małym pacjentem, a także umiejętność organizacji wszystkich potrzebnych zabiegów w możliwie jak najmniej inwazyjny sposób. Dobrym rozwiązaniem są wizyty adaptacyjne, podczas których mali pacjenci mają szansę oswoić się z gabinetem dentystycznym. I jeszcze jedna ważna kwestia- każdy dentysta dziecięcy powinien znać specyfikę dziecięcych uśmiechów i rodzaju zabiegów, jakie potrzebują w danym momencie rozwoju.

Dentysta dla dzieci – tak czy nie?

Można śmiało stwierdzić, że dziecięcy stomatolodzy są potrzebni na rynku, bowiem jeszcze dość mało jest lekarzy specjalizujących się w dziecięcych uśmiechach. Warto jednak wiedzieć, że kandydat na dentystę dziecięcych buzi oprócz specjalistycznej wiedzy powinien posiadać odpowiednie podejście do dzieci i umiejętność nawiązania kontaktu, która umożliwi nawiązanie kontaktu z maluchem, oswojenie jego stresu i sukcesywne włączenie leczenia. Nie każdy dentysta ma takie dodatkowe umiejętności, ułatwiające pracę z maluchami, jednak możemy gwarantować, że praca z dziećmi jest jedną z przyjemniejszych form pracy zawodowej.

W artykule skorzystaliśmy z materiałów zamieszczonych na stronie http://dentysta-stomatolog.kalisz.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

2 komentarzy

  1. Ester pisze:

    Szkolić się pewnie warto ponieważ wszystkie kierunki medyczne są bardzo dobrze płatne. Z stomatologiem dziecięcym jest jednak pewna umiejętność, którą należy posiadać podejmując pracę w tym zawodzie. Trzeba mieć dużo cierpliwości i podejścia do dzieci. Świetny stomatolog kraków dla dzieci jest na al. Daszyńskiego. Polecam!

  2. michał pisze:

    Chciałbym wyprostować zęby i jestem przygotowany na długie i żmudne noszenie aparatu. Widzę jednak na https://www.dentestetica.pl/ortodoncja-invisalign/leczenie-invisalign-krok-po-kroku, że można prostować zgryz nie przy użyciu zwykłego trwale mocowanego aparatu, a za pomocą niewidocznych nakładek. Jak sądzicie, czy będzie to lepsze rozwiązanie? Wygląda fajnie i można prostować zęby, a jednocześnie bez problemu się uśmiechać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>