Ręczne mycie samochodu – w jakie kosmetyki warto się zaopatrzyć?

clement-m-Ng3xrviPrhk-unsplashDbanie o lakier samochodowy i regularną pielęgnację karoserii pozwala na długo zachować efektowny i doskonały wygląd samochodu. Najlepiej wygląda on, oczywiście, tuż po wyjeździe z salonu. Na dalszych etapach użytkowania lakier jest nieustannie poddawany działaniu negatywnych czynników, które mogą powodować jego nie tylko gorszy wygląd, ale również uszkodzenia, które trudno jest usunąć.

Negatywny wpływ na stan lakieru samochodowego mają przede wszystkim czynniki atmosferyczne – kwaśne deszcze padające w dużych miastach, promieniowanie słoneczne, a nawet powietrze, z którym wchodzi w reakcję zewnętrzna powłoka naszego auta. W trakcie intensywnego użytkowania samochodu lakier traci więc na wyglądzie, staje się matowy, zabrudzony, pojawiają się na nim drobne zarysowania i nieco większe uszkodzenia. Auto należy więc regularnie myć i pielęgnować. Brudny samochód to nie tylko kwestia obniżonej estetyki, ale również źródło poważnych problemów w bliższej i dalszej przyszłości.

Jak ręcznie zadbać o samochód?

Skutecznym sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń z karoserii jest ręczne mycie, do którego należy dobrze się przygotować. Solidna ochrona lakieru wymaga bowiem specjalistycznych preparatów i właściwie dobranych środków do pielęgnacji. Do ręcznego mycia najlepiej sprawdza się miękka gąbka lub ściereczka z mikrofibry. Są one delikatne, nie zarysowują karoserii w trakcie mycia, nie powodują żadnych, nawet drobnych uszkodzeń. Do zestawu gąbka i ściereczka przyda się również specjalistyczny szampon do karoserii, który w łagodny sposób myje zewnętrzną warstwę auta, usuwa wszelkie zanieczyszczenia i osady bez konieczności szorowania i intensywnego pocierania karoserii. Samochód należy myć z góry do dołu, dzięki czemu uniknie się przenoszenia piasku i brudu z niższych partii na wyższe. Dobrze jest również zaopatrzyć się w wiaderko z wodą, w którym opłuczemy gąbkę lub szmatkę po każdym użyciu.

Glinkowanie i woskowanie auta

Samo mycie to najczęściej stanowczo za mało, jeśli chcemy, aby lakier samochodowy prezentował się nienagannie. Kolejnym elementem będzie glinkowanie, które można porównać do delikatnego peelingu. Usuwa ono wszelki drobne zanieczyszczenia, pył i piasek, które mogą osadzać się w trakcie mycia samochodu. Kolejnym krokiem jest woskowanie, czyli nałożenie specjalnego preparatu ochronnego. Będzie on świetną barierą, chroniącą karoserię przed wszelkimi czynnikami atmosferycznymi, a także działaniem piasku, pyłu i innych zanieczyszczeń. Wszystkie preparaty i środki wykorzystywane do pielęgnacji powinny być dobrej jakości, pochodzić od sprawdzonych producentów, mieć odpowiednie parametry i skład. Jeśli będziemy oszczędzać na środkach pielęgnacyjnych, może się okazać, że czas włożony w pielęgnację auta będzie po części stracony. Słabe środki ochronne nie ochronią bowiem auta w stu procentach przed działaniem wszelkich czynników niszczących lakier samochodowy.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>