Realna pomoc w przypadku zagrożenia — szkolenia przeciwpożarowe i opracowanie IBP

firedom2Nie bez powodu szkoleniami przeciwpożarowymi oraz opracowaniem Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego zajmują się wykwalifikowani strażacy z Państwowej Straży Pożarnej, którzy na co dzień biorą udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Aspekt bezpieczeństwa pożarowego w zakładach pracy, centrach handlowych czy miejscach użyteczności publicznej powinien być priorytetem zapewniającym bezpieczeństwo innym ludziom.

Szkolenia przeciwpożarowe — jak wyglądają

Na szkoleniach przeciwpożarowych prezentowane jest teoretyczne i praktyczne podejście do działań związanych z bezpieczeństwem w przypadku zagrożenia pożarowego. Są to między innymi takie kwestie, jak:

 • omówienie aktualnie obowiązujących przepisów PPOŻ,
 • opis zagrożeń pożarowych, które mogą wystąpić w budynku lub miejscu pracy,
 • pokazanie, jak obsługuje się podręczny sprzęt gaśniczy,
 • przeprowadzanie szybkiej i bezpiecznej ewakuacji,
 • nauka udzielania pierwszej pomocy,
 • zapoznanie się z Instrukcją Bezpieczeństwa Pożarowego.

Szkolenie przeciwpożarowe — czy istnieje model uniwersalny

Każdorazowo przeprowadzane szkolenie przeciwpożarowe rozpoczyna się od sprawdzenia i przeanalizowania specyfiki danego obiektu, danej instytucji, danego miejsca pracy. Nie można bowiem przeprowadzić identycznego szkolenia w centrum handlowym i biurze. Te dwa miejsca znacząco różnią się od siebie, dlatego w szkoleniach przeciwpożarowych tak ważne jest ich indywidualne dostosowanie do warunków panujących w konkretnym miejscu.

Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego — co to jest

Instrukcją Bezpieczeństwa Pożarowego nazywa się taki dokument, w którym znaleźć można następujące informacje:

 • warunki ochrony przeciwpożarowej,
 • listę niezbędnych urządzeń przeciwpożarowych,
 • praktyczne sposoby działania w przypadku pożaru,
 • model przeprowadzenia bezpiecznej ewakuacji,
 • zadania i obowiązki poszczególnych osób w zakresie ochrony przeciwpożarowej,
 • plany obiektu, budynku, instytucji.

Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego musi być zgodna z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Szkolenia przeciwpożarowe i opracowanie IBP — dlaczego są takie ważne

Wiedza zdobyta na szkoleniu przeciwpożarowym przeprowadzonym przez doświadczoną osobę, która brała udział w wielu działaniach związanych z pożarami, pozwoli nam uniknąć realnych zagrożeń. Z kolei podstawowa wiedza na temat zawartości Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego w miejscu, w którym pracujemy czy przebywamy, sprawi, że nie ulegniemy panice w przypadku zagrożenia i będziemy potrafili działać, chroniąc siebie i innych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>