Bezpieczne przenoszenie ładunków – profesjonalne korzystanie z wózków widłowych

PrzechwytywanieWózki widłowe lub przemysłowe wózki podnośnikowe są używane do podnoszenia, układania i przenoszenia ładunków w magazynach, fabrykach, stoczniach, terminalach towarowych i innych miejscach pracy w całej Polsce. Podczas gdy wózki widłowe oferują praktyczne rozwiązanie do transportu materiałów dla wielu firm, każdego roku są z nimi kojarzone urazy i zgony w miejscu pracy.

Potrzeba bezpiecznych praktyk podczas użytkowania wózków widłowych

Koszty ludzkie i finansowe związane z incydentami związanymi z wózkami widłowymi dla pracowników, przemysłu i społeczności są znaczne. Incydentom można jednak zapobiegać, zwłaszcza gdy pracownicy i osoby prowadzące działalność gospodarczą lub przedsiębiorstwo współpracują ze sobą w celu poprawy wyników w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa w pracy. W tym tekście dajemy praktyczne wskazówki dla firm i pracowników dotyczące zarządzania ryzykiem związanym z wózkami widłowymi.

Koncentrujemy się na prostych praktykach bezpieczeństwa i zaangażowaniu wszystkich w miejscu pracy, aby zmniejszyć ryzyko obrażeń związanych z wózkami widłowymi, co obejmuje:

  • obowiązki pracodawców, pracowników i innych

  • gamę fizycznych zagrożeń i problemów bezpieczeństwa związanych z podnoszeniem

  • niestabilność, obciążenie ciała

  • praktyczne i bezpieczne operacje na wózku widłowym, np. przewożenie ładunków, utrzymanie wózka widłowego,

  • wspieranie systemów pracy, np. plany zarządzania wydajnością, zgłaszanie incydentów.

Nie mamy na celu objęcia wszystkich obowiązków lub zagrożeń i ryzyk związanych z wózkami podnośnikowymi. W przypadku stosowania wózków widłowych do kontenerów, takich jak stocznie i terminale towarowe, istnieje dodatkowe ryzyko, które musi być specjalnie uwzględnione przez osobne publikacje.

Niebezpieczeństwa związane z wózkami widłowymi

Ponieważ wózki widłowe muszą być zwrotne, mają kompaktową budowę. Jednak podczas przenoszenia ładunków mogą stać się niestabilne. W pełni obciążony standardowy dwu tonowy wózek widłowy może ważyć około pięciu ton. Dzięki niższej stabilności i większej zwrotności w połączeniu z niekontrolowanymi obszarami ruchu w miejscach pracy zrozumiesz, dlaczego wózki widłowe są zaangażowane w tak wiele wypadków.

Nawet przy niskich prędkościach wózki widłowe mogą powodować poważne obrażenia i ofiary śmiertelne. Nie tylko operator wózka widłowego może doznać obrażeń: pieszych również może uderzyć wózek widłowy lub jego ładunek. Wózek widłowy może być jednym z najbardziej niebezpiecznych elementów wyposażenia w miejscu pracy.

Szkolenie i kwalifikacje

Aby obsługiwać wózek widłowy, musisz posiadać licencję na wykonywanie pracy o wysokim ryzyku lub, jeśli jest w trakcie szkolenia celem uzyskania kwalifikacji wózka widłowego, musi być pod właściwym nadzorem osoby posiadającej taką samą licencję na pracę wysokiego ryzyka. Trzeba być przeszkolonym przez zarejestrowaną organizację szkoleniową jak kursy-szeliga.pl. Aby uzyskać szczegółowe informacje, skontaktuj się z tym ośrodkiem szkoleniowym. Każde dalsze szkolenie w miejscu pracy musi odbywać się pod właściwym nadzorem osoby posiadającej tę samą licencję na pracę wysokiego ryzyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>