Bezpieczne przenoszenie ładunków – profesjonalne korzystanie z wózków widłowych

PrzechwytywanieWózki widłowe lub przemysłowe wózki podnośnikowe są używane do podnoszenia, układania i przenoszenia ładunków w magazynach, fabrykach, stoczniach, terminalach towarowych i innych miejscach pracy w całej Polsce. Podczas gdy wózki widłowe oferują praktyczne rozwiązanie do transportu materiałów dla wielu firm, każdego roku są z nimi kojarzone urazy i zgony w miejscu pracy.

Potrzeba bezpiecznych praktyk podczas użytkowania wózków widłowych

Koszty ludzkie i finansowe związane z incydentami związanymi z wózkami widłowymi dla pracowników, przemysłu i społeczności są znaczne. Incydentom można jednak zapobiegać, zwłaszcza gdy pracownicy i osoby prowadzące działalność gospodarczą lub przedsiębiorstwo współpracują ze sobą w celu poprawy wyników w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa w pracy. W tym tekście dajemy praktyczne wskazówki dla firm i pracowników dotyczące zarządzania ryzykiem związanym z wózkami widłowymi.

Koncentrujemy się na prostych praktykach bezpieczeństwa i zaangażowaniu wszystkich w miejscu pracy, aby zmniejszyć ryzyko obrażeń związanych z wózkami widłowymi, co obejmuje:

  • obowiązki pracodawców, pracowników i innych

  • gamę fizycznych zagrożeń i problemów bezpieczeństwa związanych z podnoszeniem

  • niestabilność, obciążenie ciała

  • praktyczne i bezpieczne operacje na wózku widłowym, np. przewożenie ładunków, utrzymanie wózka widłowego,

  • wspieranie systemów pracy, np. plany zarządzania wydajnością, zgłaszanie incydentów.

Nie mamy na celu objęcia wszystkich obowiązków lub zagrożeń i ryzyk związanych z wózkami podnośnikowymi. W przypadku stosowania wózków widłowych do kontenerów, takich jak stocznie i terminale towarowe, istnieje dodatkowe ryzyko, które musi być specjalnie uwzględnione przez osobne publikacje.

Niebezpieczeństwa związane z wózkami widłowymi

Ponieważ wózki widłowe muszą być zwrotne, mają kompaktową budowę. Jednak podczas przenoszenia ładunków mogą stać się niestabilne. W pełni obciążony standardowy dwu tonowy wózek widłowy może ważyć około pięciu ton. Dzięki niższej stabilności i większej zwrotności w połączeniu z niekontrolowanymi obszarami ruchu w miejscach pracy zrozumiesz, dlaczego wózki widłowe są zaangażowane w tak wiele wypadków.

Nawet przy niskich prędkościach wózki widłowe mogą powodować poważne obrażenia i ofiary śmiertelne. Nie tylko operator wózka widłowego może doznać obrażeń: pieszych również może uderzyć wózek widłowy lub jego ładunek. Wózek widłowy może być jednym z najbardziej niebezpiecznych elementów wyposażenia w miejscu pracy.

Szkolenie i kwalifikacje

Aby obsługiwać wózek widłowy, musisz posiadać licencję na wykonywanie pracy o wysokim ryzyku lub, jeśli jest w trakcie szkolenia celem uzyskania kwalifikacji wózka widłowego, musi być pod właściwym nadzorem osoby posiadającej taką samą licencję na pracę wysokiego ryzyka. Trzeba być przeszkolonym przez zarejestrowaną organizację szkoleniową jak kursy-szeliga.pl. Aby uzyskać szczegółowe informacje, skontaktuj się z tym ośrodkiem szkoleniowym. Każde dalsze szkolenie w miejscu pracy musi odbywać się pod właściwym nadzorem osoby posiadającej tę samą licencję na pracę wysokiego ryzyka.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>