Przełamywanie niezdrowych nawyków – catering dietetyczny pomoże!

food-4936947_960_720Sposób, w jaki jemy, jest tak zindywidualizowany. Nasze nawyki żywieniowe kształtują się na podstawie doświadczeń z jedzeniem z dzieciństwa, naszych zasobów, dostępności pożywienia w miejscu zamieszkania, emocji związanych z wzorami żywieniowymi, preferencji smakowych, stanu zdrowia i nie tylko.

Jemy tak, jak robimy, z niezliczonych przyczyn, a wiele z tych czynników niekoniecznie znajdowało się pod naszą kontrolą, gdy zaczęło się nasze zachowanie związane z jedzeniem. Niektóre zachowania związane z jedzeniem pochodzą nawet od naszych odległych przodków i instynktownych potrzeb przetrwania!

Ponieważ nawyki są tak głęboko zakorzenione, mogą być trudne do zerwania – ale jest kilka wypróbowanych i prawdziwych strategii, które możesz zastosować, aby łatwiej było opanować przełamywanie niezdrowych nawyków.

Strategia 1: pięć minut.

To ciekawe – jemy te same rodzaje żywności, dzień po dniu, tydzień po tygodniu, rok po roku. Mamy te same wzorce żywieniowe, czas posiłków i pomysły na kolację. Ale rzadko kiedy siadamy i myślimy o naszych nawykach.

Dlaczego lubisz określone potrawy? Czy są wygodne? Czy dorastałeś je jedząc? Czy są związane z emocjami? Aby zerwać ze złymi nawykami, ważne jest, aby znać je ogólnie. Zajmuje to tylko kilka minut poświęconego skupieniu i przemyśleniu, ale to kilka minut, które rzadko inwestujemy.

Kiedy już zrozumiesz swoje przyzwyczajenia, zastanów się nad tym, który ci nie służy. Wybierz jeden zły nawyk, nad którym chcesz popracować. Może to być emocjonalne jedzenie, fast food fast-food późną nocą lub bezmyślne podjadanie podczas przygotowywania kolacji. Samo podjęcie świadomego wysiłku uświadomienia sobie złego nawyku i podjęcie próby zmiany go to duży krok we właściwym kierunku.

Strategia nr 2: poznaj swoje „dlaczego”.

Jeśli chodzi o wprowadzanie zmian, ważne jest, aby zrozumieć konkretny powód, dla którego podejmujesz tę decyzję. Czy chcesz zmienić zły nawyk żywieniowy, aby schudnąć? Jeśli tak, dlaczego chcesz schudnąć? Czy chcesz czuć wygodniej się w ciele i ubraniu? Czy ma to na celu obniżenie ciśnienia krwi, czy odstawienie leków przeciwcukrzycowych? Czy jest to zdrowy przykład dla twoich dzieci?

Niezbędne jest połączenie się z podstawową motywacją i częste przypominanie sobie o tym.

Strategia nr 3: Urzeczywistnij to.

Czy kiedykolwiek przeszedłeś przez coś trudnego w życiu, ale nie wydawało się to „prawdziwe”, dopóki nie powiedziałeś o tym komuś bliskiemu? Czy kiedykolwiek pracowałeś nad dziennikiem w trudnym okresie? W słowie mówionym lub pisanym jest coś namacalnego, co sprawia, że się to dzieje.

Jeśli chodzi o przełamywanie złego nawyku, stwórz sobie odpowiedzialność, rozmawiając o swoim celu z kimś bliskim. Jeśli nie podoba Ci się dzielenie celu, zapisz go sobie. Twój cel powinien być wyraźnie zamierzony.

Strategia 4: Szczerze zajmij się pułapkami.

Podobnie jak w przypadku zrozumienia przyczyn swoich nawyków, ważne jest, aby znać ich wyzwalacze. Czy zazwyczaj nagradzasz się jedzeniem? Czy uspokajasz się jedzeniem? Czy jesz gdy się stresujesz? Czy objadasz się po wieczornym piciu? Czy usprawiedliwiasz niezdrowe jedzenie z powodu wydarzeń towarzyskich związanych z jedzeniem?

Na to wszystko może pomóc catering dietetyczny Kraków – warto spróbować razem z tą opcją zmienić swoje nawyki żywieniowe na lepsze.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>