Produkty naturalne i tradycyjne leki w Pharmindex 2021

Pharmindex 2021We współczesnej medycynie ogromną rolę odgrywają produkty naturalne i leki tradycyjne. Bardzo wiele pozycji, które znajdziesz w zestawieniu Pharmindex 2021 to właśnie takie produkty. Charakteryzują się szeroką gamą różnych struktur chemicznych. W międzyczasie dużą uwagę przykuła również użyteczność produktów naturalnych jako modyfikatorów funkcji biologicznych.

Na całym świecie ziołolecznictwo opiera się na medycynie tradycyjnej. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w wielu regionach świata, dowiedziono, że tradycyjne leki mają ogromne znaczenie. Badanie chemicznych składników roślin i ich farmakologiczne badania przesiewowe mogą dostarczyć nam podstawy do opracowania leków ziołowych. Bardzo ważne leki ratujące życie we współczesnej medycynie powstały z ziół. Jak się szacuje, tylko 6% roślin zostało przebadanych pod kątem ich aktywności leczniczej, a bardzo mniej niż 20% zostało przebadanych fitochemicznie.

Substancje naturalne w lekach opisanych w Pharmindex 2021

Berberyna

Berberyna to substancja bioaktywna pozyskiwana z niektórych roślin. Ciągle nie jest dobrze opisana, ale może być jednym z najpotężniejszych suplementów, jakie naturalnie występują na Ziemi. Zapewnia różne korzyści zdrowotne, ale jest szczególnie skuteczna w obniżaniu poziomu cukru we krwi. Uważa się, że te efekty są spowodowane wieloma mechanizmami. W szczególności uważa się, że berberyna zmniejsza produkcję glukozy w wątrobie i poprawia wrażliwość na insulinę.

Badania pokazują, że przyjmowanie berberyny może obniżyć poziom cukru we krwi w podobnym stopniu, jak popularny lek na cukrzycę metformina (dokładnie opisana w Pharmindex 2021). W badaniu z udziałem 116 osób z cukrzycą typu 2 substancja zmniejszyła poziom cukru we krwi na czczo o 20%, a HbA1c (wskaźnik długoterminowego poziomu cukru we krwi) o 12%.

Berberyna jest również bardzo skuteczna w poprawianiu innych wskaźników zdrowia. Obniża poziom trójglicerydów i ciśnienie krwi, a także całkowity i LDL (zły) cholesterol, co może zmniejszać ryzyko chorób serca. Wykazano również, że berberyna ma działanie przeciwbakteryjne i może chronić przed niewydolnością serca i rakiem. Należy jednak pamiętać, że ta substancja ma bardzo silne działanie i ma szereg efektów biologicznych, które mogą być niepożądane. Używaj go ostrożnie i skonsultuj się z lekarzem — zwłaszcza jeśli obecnie przyjmujesz jakiekolwiek inne leki.

Kurkumina

Kurkuma to popularna przyprawa znana na przykład z tego, że nadaje curry żółty kolor. Jest używana jako zioło lecznicze w Indiach od tysięcy lat. Kurkuma zawiera kurkuminę, potężną substancję, która została dokładnie przebadana w ostatnich latach. Kurkumina zwalcza stany zapalne na poziomie molekularnym, blokując zapalną cząsteczkę sygnalizacyjną zwaną NF-kB. Ten mechanizm został przedstawiony w pozycji Pharmindex 2021 przy okazji opisywania leków, które zawierają kurkuminę.

Kurkumina jest tak skuteczna, że w niektórych badaniach porównywano ją do leków przeciwzapalnych — bez większych skutków ubocznych. Na przykład w badaniu z udziałem 45 osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów 500 mg kurkuminy dziennie było skuteczniejsze niż lek przeciwzapalny diklofenak.

Kurkumina ma również wiele innych korzyści zdrowotnych. Jest silnym przeciwutleniaczem, może poprawić zdrowie serca i może pomóc w zapobieganiu nowotworom. Według jednego z badań kurkumina może również pomóc w walce z depresją. W rzeczywistości okazała się równie skuteczna jak lek przeciwdepresyjny prozac.

Warto mieć na uwadze, że kurkumina jest słabo wchłaniana, więc najlepiej jest zaopatrzyć się w suplement lub lek zawierający również piperynę/bioperynę, która, jak wykazano, zwiększa jej wchłanianie o 2000%.

 

 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>