Jaki wpływ na nasze zdrowie ma praca fizyczna?

Handyman on the scene

Powszechnie wiadomo, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na organizm człowieka. Wydawać by się mogło, że to podobnie działa praca fizyczna. Niestety tak nie jest. Wręcz przeciwnie, wykonywanie takiej pracy fatalnie wpływ na układ krążenia i kręgosłup. Jest ona również bardzo szkodliwa dla kobiet w ciąży.

PRACA FIZYCZNA A UKŁAD RUCHU

Zgodnie z definicją, nawet lekka praca fizyczna jest związana z koniecznością długiego stania albo długotrwałego chodzenia. Ponadto często wymaga ona przenoszenia przedmiotów do 10 kg. Część polskich pracowników, w ramach swoich obowiązków zawodowych wykonuje ciężką pracę fizyczną. Są oni zmuszeni dźwigać ciężary, których masa przekracza 40 kg. Może to doprowadzić do przeciążeń kręgosłupa i stawów. Obserwuje się również częstsze pojawianie się dyskopatii. Trzeba się również liczyć z możliwością naderwania mięśni, ścięgien albo wiązadeł, co jest dosyć bolesne. Zdarzają się również problemy z tzw. równowagą mięśniowo-powięziową.

Osoby, które przez dłuższy czas pracują w zgiętej pozycji ciała skarżą się na bóle krzyża. Jest to związane z faktem, że w tym miejscu dyski stają się zbyt obciążone. Może to powodować uszkodzenie korzeni nerwowych, co przejawia się odczuwaniem bólu.

Ludzie, którzy czynności zawodowe wykonują w pozycji klęczącej (np. dekarze, parkieciarze), muszą zmagać się z przewlekłym zapaleniem kaletek maziowych oraz przewlekłym uszkodzeniem łękotki. Objawem pierwszego stanu chorobowego jest ból, zniekształcenie i poszerzenie obrysu stawu, wyczuwalny guz. Natomiast na uszkodzenie łękotki może wskazywać uporczywy ból w okolicy stawu kolanowego, wysięk, obrzęk, wrażenie przeskakiwania w stawie, zanik mięśnia czworogłowego uda, niemożność pełnego zgięcia albo wyprostu w stawie.

PRACA FIZYCZNA A CIĄŻA

Wyniki badań wyraźnie wskazują, że praca fizyczna zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu albo urodzenia dziecka o zbyt małej wadze. Zwiększa się także zagrożenie wystąpienia stanu przedrzucawkowego oraz nadciśnienia. Wbrew pozorom, szkodliwa jest nawet praca wykonywana na stojąco. Może ona przyczynić się do spowolnienia wzrostu płodu. Bardzo niebezpieczna jest praca kosmetyczki ze względu na ciągły kontakt z chemikaliami.

Z kolei pielęgniarki powinny unikać podnoszenia i dźwigania pacjentów. Panie zatrudnione w przedszkolach i żłobkach również powinny ograniczyć noszenie dzieci, a ponadto muszą one uważać na choroby wieku dziecięcego. Nawet praca w ogrodzie może stać się groźna dla płodu, ponieważ w ostatnich tygodniach ciąży pojawia się niebezpieczeństwo wystąpienia astmy u nowo narodzonego dziecka.

PRACA FIZYCZNA A UKŁAD KRĄŻENIA

dźwigi LublinWysiłek fizyczny w pracy może pozytywnie wpływać na ludzki układ krążenia pod warunkiem, że czynności zawodowe będą dostosowane do możliwości organizmu. Wtedy maleje ryzyko zawału oraz choroby niedokrwiennej serca. Jeżeli jednak zatrudniony pracuje zbyt ciężko, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jego serca przestanie funkcjonować prawidłowo.

Z całą pewnością na serce negatywnie wpływa nadmierny hałas, ponieważ wywołuje reakcje stresowe, a w dalszej kolejności sprzyja nadciśnieniu tętniczemu. Poza tym, długotrwały hałas może skutkować nadmiernym wydzielaniem się kortyzolu. Substancja ta może stać się przyczyną pojawienia się otyłości oraz insulinoooporności, co obciąża układ krążenia. Ponadto następuje zwężenie obwodowych naczyń krwionośnych. W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach zauważono, że hałas przyspiesza starzenie się serca.

Na zdrowie człowieka źle wpływa też narażenie go na pola elektromagnetyczne. Stwierdzono, że zwiększa się częstotliwość pojawienia się u pracowników arytmii serca i zawału serca. Mają też miejsce zaburzenia w tzw. regulacji neurowegetatywnej.

Część badaczy uważa, że na pracę serca niekorzystnie wpływa obecność w pracy pyłów drobnocząsteczkowych. W miejscu ich wzmożonego występowania, zwiększa się liczba skurczów serca i zmieniają się warunki krzepliwości krwi. Może to być przyczyną niedokrwienia mięśnia sercowego. Należy zwrócić uwagę na fakt, że zwiększenie częstotliwości skurczów serca uważa się obecnie za samodzielną przyczynę występowania nagłej śmierci sercowej.

Analizę problemu wpływu pracy fizycznej na nasze zdrowie opracowaliśmy przy współpracy z serwisem przeprowadzkikrakow.org

Przeczytaj również: Jakie są największe trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce?

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

5 komentarzy

  1. Michał pisze:

    No niestety prawda jest smutna i to nawet bardzo smutna. Naukowcy dowiedli, że ci, którzy pracują fizycznie szczególnie przy tych cięższych pracach typu drogowcy, budowniczy i tak dalej żyją krócej i to dużo krócej niż ci, którzy pracują na przykład za biurkiem lub po prostu mają pracę umysłową. Poza tym ci, którzy pracują fizycznie częściej chorują, na różne choroby.

    • Bartek pisze:

      Ważna jest też chyba dieta prawda? Jedząc wartościowe produkty nasz organizm może więcej wytrzymać i dłużej pracować na wyższych obrotach. No i podstawą przy pracy fizycznej jest woda w dużych ilościach i tutaj także należy zadbać o jej dobrą jakość. Często pijemy wodę z przydomowej studni albo źródełka nie zdając sobie sprawy, że może zawierać np. zbyt duże ilości żelaza. W tym przypadku przydatne mogą okazać się różne odżelaziacze lub inne filtry wody. My korzystamy np. na naszej budowie z tych produktów http://www.krainawody.pl/9-odzelaziacze. Robiliśmy badania wody w sanepidzie i wyszły rewelacyjnie.

  2. remo pisze:

    BZDURY – PRACA FIZYCZNA JEST BARDZO ZDROWA POD WARUNKIEM ,ŻE NIE DOCHODZI DO TEGO STRES, WIADOMO STRES W PRACY JEST POWSZECHNY ALE TO ZALEŻY OD OSOBY JAK SOBIE Z NIM RADZI. BUDOWLANCE ŻYJĄ KRÓCEJ BO LUBIĄ SOBIE WIĘCEJ POPIĆ TAKA PRAWDA DO TEGO DOCHODZI CIĘŻKA PRACA..

  3. Karol pisze:

    Praca fizyczna jest zdrowsza niż siedzenie za biurkiem! Kiedyś wiązała się ze szkodliwymi warunkami, ale współczesne normy BHP są bardzo ostre i jeśli się ich przestrzega, to nie ma możliwości się rozchorować. “Naukowcy” piszą o “długotrwałym chodzeniu” jako szkodliwym, a jednocześnie zalecają spacery. Paranoja! Wyczuwam tu lobby właścicieli fitness clubów, producentów sprzętu sportowego i innych cwaniaczków, zarabiających na tym, że “praca fizyczna jest dla nieuków, ale ruszać się trzeba”. Ja nigdzie nie czułem się gorzej niż za biurkiem- byłem gruby, ociężały, ciągle miałem kontuzję od byle czego (waga robiła swoje), nie miałem na nic siły, a byłem przed 30-stką! Dodatkowo miałem poczucie, że to co robię jest bez sensu, bo przecież nie buduję domów, nie naprawiam samochodów ani nie gaszę pożarów. Praca biurkowa jest dla leni i nieudaczników!

  4. Michał pisze:

    Moi dziadkowie wszyscy zapieprzali fizycznie od dzieciństwa do starości i dożyli 90tki bez poważniejszch problemów zdrowotnych. Na budowie nie ma grubasów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>