Porady dla osób planujących wyjazd za pracą do Niemiec

Personalvermittlung_Spanien1-650x250

Czy warto jest podjąć się pracy w Niemczech? Chociaż sytuacja nie wygląda tak źle, jak jeszcze kilka lat temu, to perspektywa pracy za granicą wciąż wydaje się zazwyczaj bardziej atrakcyjna niż w Polsce. Nie chodzi tutaj tylko o wyższe zarobki, ponieważ gdyby był to jedyny czynnik, to chętnych na taki wyjazd byłoby o wiele mniej.

To przede wszystkim kwestia zupełnie odmiennych standardów pracy, z jakimi ma się styczność na zachodzie. W Polsce, która teoretycznie należy do kręgu krajów rozwiniętych, wciąż zdarza się, że w razie wypadku podczas wykonywania zleconych przez przełożonego obowiązków można mieć problemy z odszkodowaniem i opieką medyczną. Niemcy natomiast to zupełnie inna historia, tam służba zdrowia funkcjonuje nieco inaczej.

Osoba niezaznajomiona z tamtejszymi procedurami może narazić się na ogromne koszty, które wiążą się z kuracją na najwyższym poziomie. Aby móc spokojnie pracować poza granicami swojego kraju, nie bojąc się że można zbankrutować przez zwykłą wizytę w szpitalu, warto jest załatwić sobie odpowiednią dokumentację. Konieczne jest przygotowanie ekuz warszawa (www.polisaturystyczna.pl), które z pewnością pomoże pokryć choćby część kosztów w razie leczenia. Ekuz to karta, która upoważnia do pokrycia swoich medycznych wydatków za pośrednictwem polskiego NFZ. Porozumienie to funkcjonuje na bazie umów podpisanych pomiędzy Unią Europejską a państwami członkowskimi, które bardzo ułatwia pracę za granicą. Taka wygoda, bezpieczeństwo i możliwości rozwoju kariery to niezwykle atrakcyjna perspektywa dla każdego, kogo ambicje sięgają powyżej minimalnej pensji krajowej.

Jak poradzić sobie poza krajem?

Niemcy leżą stosunkowo blisko, jednak różnice kulturowe pomiędzy nimi a Polską są wyraźnie zauważalne. Jeśli chce się tam wyjechać, to jako gość należy uszanować miejscowe obyczaje. W przypadku, gdy nie masz ochoty się asymilować, również nie powinno być większych problemów. O ile twoim celem jest wyłącznie zarobek i przebywasz tam zaledwie przez określoną ilość czasu, to można odnaleźć się w wyizolowanym zakładzie pracy, otoczonym przez rodaków, co umożliwia normalne funkcjonowanie bez konieczności nauki obcego języka. Nie zmienia to jednak faktu, że znajomość niemieckiego może okazać się niesamowicie przydatna, niezależnie od tego, ile w ostateczności będziesz musiał go używać. Zwykłe wyjście do sklepu po zakupy może okazać się wyzwaniem, jeśli nie będziesz w stanie odpowiednio komunikować się z ludźmi wokół siebie. Nie można przecież zawsze polegać na swoich kolegach, aby załatwiali sprawy za ciebie.

Na początek wystarczy kilka, podstawowych zwrotów, których znajomość znacznie ułatwi ci życie. Kursy języka się w dzisiejszych czasach bardzo proste i szybkie, a dodatkowy kontakt z miejscowymi z pewnością tylko przyspieszy twoje postępy. Kolejnym problemem, na jaki możesz się natknąć to wyższe koszty życia w Niemczech. O ile zakwaterowanie zapewne będzie należało do zobowiązań twojego pracodawcy, to wyżywienie może cię zaskoczyć. Jeśli chcesz jeść w restauracjach, to nawet najtańsze fastfoody dysponują cenami wyższymi niż w Polsce. Najlepiej jest przygotowywać swoje posiłki samodzielnie, korzystając przy tym z polskich sklepów.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>