Porady dla krawców: jak dopasować guziki do ubrania?

Wszystko zapięte na ostatni guzik? Jeśli nie – w dzisiejszym wpisie podpowiemy Ci jak dopasować guziki do ubrania. Guziki są jedną z najstarszych metod stosowanych do zapinania odzieży, ale zanim były stosowane celem zapięcia, były użyte do dekoracji. Archeolodzy znaleźli guziki tysięcy lat w miejscach w Chinach, w Dolinie Indusu iw częściach starożytnego Cesarstwa Rzymskiego. Te guziki były zazwyczaj wykonane z kości lub muszli, a czasem z metalu. Obecnie guziki mają różne kształty, kolory i materiały, od drobnych płaskich plastikowych guzików po rozbudowane guziki z lanego metalu i wszystko pomiędzy.

ta praca polimex

Ponieważ guziki są wszechobecne, możesz pomyśleć, że łatwo będzie znaleźć odpowiedni guzik dla danego projektu, ale sama różnorodność może uczynić to zadanie zniechęcającym! Jak duży guzik wybrać? Czy należy używać sznurowania pętelkowego czy zwykłej dziurki? Wszystko zależy od projektu, ale wiedza na temat różnych rodzajów guzików i sposobów ich przyszycia może pomóc w podjęciu właściwej decyzji.

Płaskie guziki

Są to guziki, które prawdopodobnie najlepiej znasz. Płaskie guziki z tworzywa sztucznego, drewna lub innego tworzywa mają od dwóch do czterech otworów i są przyszyte do odzieży za pomocą klasycznych nici. Zapewnia to niewielką przestrzeń między guzikiem a materiałem, dzięki czemu warstwa tkaniny i dziurka są odpowiednio dopasowane.

Płaskie guziki są używane w szerokiej gamie odzieży, od koszulek do płaszcza. Zapewniają subtelny, klasyczny wygląd (stosunkowo niedrogo) i są dostępne w wielu różnych kolorach, aby móc je dopasować szeroką gamę materiałów. Są one równie użyteczne, warto je mieć pod ręką tworząc różnego rodzaju projekty, ponieważ są one uniwersalnym rozwiązaniem.

Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego odcienia dla projektu, możliwe jest również zamówienie niestandardowych farbowanych płaskich guzików, ale proces ten może być trudny i kosztowny. Jeśli starasz się precyzyjnie dopasować guziki, zastanów się nad użyciem kontrastującego koloru zamiast neutralnego.

Plusy:

  • są łatwe do znalezienia

  • są niedrogie

  • dostępne w szerokiej gamie kolorów i materiałów

  • nadają się do większości projektów

Minusy:

  • Niestandardowe dopasowanie kolorów może być kosztowne i trudne

  • Nie nadają się do odzieży lub projektów, które ulegają znacznemu zużyciu

Koraliki i różne guziki

Nie wszystkie guziki pasują do kategorii tak zgrabnie, jak te powyżej. W zależności od projektu możesz użyć haftek, żabek, koralików lub jeszcze innych guzików, które znajdziesz na https://polimex.net/pl/sklep/22-guziki aby uzyskać pożądany wygląd. Np. haftki są powszechnie stosowane w luźnych ubraniach lub odzieży wierzchniej. Jeśli kiedykolwiek miałeś płaszcz z drelichu, dobrze znasz te praktyczne zapięcia. Często wykonane z materiałów o rustykalnym wyglądzie, występują w różnych kształtach, ale zazwyczaj są długie i wąskie. Żabki natomiast są dekoracyjnymi zamknięciami guzikowymi, są najczęściej używane do ozdabiania przedniej części odzieży, takich jak płaszcze i fartuchy. Można je kupić na rynku lub robione ręcznie, mogą też być przyszywane ręcznie lub maszynowo.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>