Popularne zawody niekoniecznie dla kobiet.

1

Jeszcze nie tak dawno temu, na rynku pracy istniały zawody, które zazwyczaj nie nadawały się dla kobiet. Nawet nazwy tych zawodów nie można było nazwać tak, aby odpowiadało to kobiecie. Przykład? Proszę bardzo: pilot, kierowca, dżokej itp.

W takich wypadkach zazwyczaj przed nazwą danego zawodu dopisywano słówko „pani”. Wtedy wiadomo było, że samolotem kieruje „pani pilot”, a nie pilotka (słowo to oznacza coś zgoła innego, niż kobietę – pilota). W języku polskim jest wiele nazw zawodów, których nazwy próbujemy dostosować do określonej płci. W innych językach nie ma z tym problemu. Np. kierowca – czy to kobieta, czy mężczyzna w j. Angielskim, będzie po prostu driverem.

Poszukiwane zawody dla kobiet

Ktoś mógłby powiedzieć, że dla kobiet, to najbardziej odpowiednie są zawody kucharki, czy krawcowej. Niestety – to już nie te czasy. Dziś niejednokrotnie mężczyźni gotują lepiej, niż kobiety, a męski krawiec może mieć więcej klientów, niż jego żeński odpowiednik. Praca jest podstawą życia każdego człowieka i dlatego już dziś nie jest ważne, jaka płeć daną pracę wykonuje. Ważne jest natomiast, aby wykonywać ja rzetelnie, uważnie i z pełnym poświęceniem. Tak przynajmniej „marzy się” wielu przedsiębiorcom, którzy tę pracę oferują na runku. Dziś – jako kurier – może pracować zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Wystarczy, że będzie mieć odpowiednie prawo jazdy. Kiedyś i to prawo jazdy było uzależnione od płci. Dziś nie ma takiego problemu, a to dlatego, że dzisiejsze pojazdy nie wymagają już olbrzymiej siły w prowadzeniu. Nowoczesne samochody posiadają odpowiednie wspomaganie hydrauliczne. I tak, kobieta może prowadzić małego mikrusa, jak i olbrzymią, osiemnastokołową ciężarówkę. Wszelkie główne instalacje są wspomagane. Np. układ kierowniczy (kiedyś bez wspomagania) dziś jest całkowicie zmechanizowany. Można tu wspomnieć dawne autobusy, w których aby skręcić, trzeba było się nieźle napocić, a słaby kierowca raczej nie miał szans na długotrwałą pracę w MPK, czy PKS. Dziś, kierownicę obraca się przysłowiowym „paluszkiem”.

Zobacz również paczki z Polski do Anglii

Kobieta – jako kurier

Jest wiele zawodów, wykonywanych przez mężczyzn i kobiety na równi. Nawet piastunka do dziecka może być mężczyzną, a górnik – kobietą. Choć są to raczej sporadyczne sytuacje, kobiety i mężczyzn można zobaczyć w zawodach, w których jeszcze nie tak dawno ich nie było. Zawdzięczamy to rozwojowi różnych technologii, ułatwiających samą pracę. Kobieta – kurier może wykonywać swoją pracę zupełnie tak samo, jak sprawujący te obowiązki mężczyzna. Każda kobieta, podejmując się wykonywania „męskiego” zawodu zdaje sobie sprawę z własnych ograniczeń. Najczęściej są to ograniczenia siłowe. Ale czyż kobiety nie pracują w wielkich supermarketach, pchając niejednokrotnie kilkuset kilogramowe wózki z towarami? Czy mają na to siłę? Gdyby miały to robić siłą własnych mięśni, byłoby to niemożliwe. Ale przecież dzisiejsze wózki magazynowe, niejednokrotnie posiadają swój napęd (najczęściej elektryczny, akumulatorowy). „Pchanie” takiego wózka nie jest niczym niezwykłym.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Flap pisze:

    Solidne, nowoczesne bezbutlowe dystrybutory wody są dużo lepszym rozwiązaniem w firmach niż kupowanie butelkowanej wody. W sezonie letnim takich butelek często trzeba kupić nawet kilkadziesiąt, co oznacza ciągłe jeżdżenie po wodę, a potem problem z pustymi butelkami. Jak wynajmie się dystrybutor, można liczyć na dostawę do miejsca przeznaczenia i nie trzeba codziennie martwić się o odpowiednią ilość wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>