Wady i zalety podróży służbowych

travelers-850x476

Wiele firm nie ma możliwości funkcjonowania bez częstych podróży służbowych. Nic w tym dziwnego, w wielu branżach prowadzenie działalności wiąże się z koniecznością kontaktów z klientami z kontrahentami czy klientami z całego kraju i nie tylko. Często organizowane są również targi, wystawy czy wyjazdowe szkolenia, do których również warto dobrze się przygotować.

Podróże służbowe mają sporo zalet. Z perspektywy firmy dają możliwość poszerzania rynku zbytu i zdobywania nowych kontrahentów czy klientów. Natomiast dla osoby, która podróżuje służbowo jest to spora odskocznia od codziennego siedzenia za biurkiem, możliwość odwiedzenia nowych miast czy nawet krajów. Nawet, jeśli podróż ma bardzo mocno napięty grafik, z pewnością znajdzie się przecież czas także na zwiedzanie czy ciekawe spędzenie wolnych chwil. Nic więc dziwnego, że większość pracowników lubi podróże służbowe i chętnie bierze w nich udział.

Właściwe planowanie to podstawa

Organizacja podróży firmowych to spore zadanie logistyczne, do którego należy dobrze się przygotować. Przede wszystkim, konieczne jest dobre planowanie, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Przed wyjazdem trzeba zorganizować sobie odpowiedni transport, a także zarezerwować miejsca noclegowe. Trzeba to robić z wyprzedzeniem, gdyż na ostatnią chwilę może się okazać, że wybrane hotele będą zajęte i ciężko będzie znaleźć odpowiednie miejsce do spania. Przed wyjazdem trzeba również zadbać o to, by na czas naszej nieobecności ktoś inny zajął się bieżącymi sprawami. To szczególnie ważne w przypadku, gdy wyjeżdża szef firmy. Podczas gdy on będzie służbowo podróżował, firma musi przecież funkcjonować bez zarzutu. Aby wszystko przebiegało sprawnie, warto więc odpowiednio wcześniej poinformować pracowników, aby byli przygotowani na ewentualne nowe obowiązki podczas nieobecności szefa.

Podróże służbowe mają też swoje minusy

woman-2701154__340Podróże służbowe mają sporo minusów, szczególnie wtedy, gdy trzeba jeździć bardzo często. Doskonale zdają sobie z tego sprawę chociażby przedstawiciele handlowi, których praca polega na częstym jeżdżeniu w celu zdobywania nowych klientów. Sporym minusem jest przede wszystkim życie w ciągłym biegu i trudności z jakimkolwiek zaplanowaniem sobie czasu wolnego. Z perspektywy właściciela firmy podróże służbowe są natomiast inwestycją i koniecznością wydawania pieniędzy. Nie zawsze natomiast można mieć pewność, że taka podróż się zwróci w postaci nowych klientów czy kontrahentów. Podróże służbowe są kosztowne i trzeba zdawać sobie z tego sprawę, jeśli planujemy nieustanne poszerzanie rynku zbytu. Warto jednak takie wyjazdy potraktować jako inwestycję. Bez służbowych podróży wiele firm nie mogłoby się rozwijać czy trafiać do nowych grup klientów. Warto więc jeździć jak najczęściej, uczestniczyć w szkoleniach, targach, wystawach czy innych branżowych wydarzeniach. Pozwalają one bowiem na poznawanie wielu nowych osób w branży oraz nawiązywanie nowych kontaktów, które z pewnością przydadzą się w dalszym rozwoju firmy.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>