Pomysł na karierę: inżynier elektryk

main-qimg-68fc3200c9755c339cea1b16c608dfcb-c

Inżynierowie elektrycy badają, projektują, opracowują i instalują część lub cały cykl życia produktów lub systemów elektrycznych. Oczekuje się, że do roku 2020 będzie 1,86 miliona ofert pracy w dziedzinie inżynierii.

Co robi inżynier elektryk?

Inżynierowie elektrycy mogą pracować w różnych obszarach, w tym w wytwarzaniu energii, usługach budowlanych i transporcie.

Obowiązki różnią się znacznie w zależności od wielkości i rodzaju pracodawcy. Typowe obowiązki mogą jednak obejmować:

 • pracę za pomocą komputerowego wspomagania projektowania i oprogramowania inżynierskiego do tworzenia planów projektu i schematów obwodów
 • projektowanie i nadzór instalacji instalacji elektrycznych w budynkach
 • uzgadnianie specyfikacji projektu, budżetów i terminów z klientami i menedżerami
 • podejmowanie odpowiednich badań
 • wdrażanie projektów
 • tworzenie procedur testowych
 • testowanie, ocenianie, modyfikowanie i ponowne testowanie produktów
 • pisanie raportów i dokumentacji
 • analiza i interpretacja danych
 • uczęszczanie na spotkania i prezentacje.

schottky-diode-sr5100-or-10sq045-for-solar-panelPraca na własny rachunek jest możliwa dla osób, które mają kilkuletnie doświadczenie. Oferty pracy są najczęściej udostępniane online, przez agencje pracy i agencje rekrutacyjne, w gazetach oraz w odpowiednich publikacjach. Aby uzyskać pomoc w aplikacjach inżynierskich i stażach, warto wykazać się stricte inżynieryjnymi CV i wykazać się dodatkowymi umiejętnościami, jak np. znajomość diody schottky. Warto też wcześniej zapoznać się z poradami dotyczącymi listów motywacyjnych oraz poradami dotyczącymi wypełniania aplikacji internetowych.

Wymagane kwalifikacje i szkolenie

Istnieją ścieżki w ramach elektrotechniki zarówno dla absolwentów, jak i dla zawodowców zmieniających niszę. W przypadku absolwentów wymagany jest dyplom z odpowiedniego przedmiotu, takiego jak elektrotechnika, elektronika, produkcja lub inżynieria oprogramowania, fizyka lub informatyka.

Kwalifikacje podyplomowe mogą być korzystne i mogą być konieczne w przypadku niektórych stanowisk. Wielu pracodawców oferuje pracę nad projektem już w ramach ostatniego roku studiów, jak też wakaty i praktyki zawodowe, które mogą zapewnić cenne kontakty i przydatne informacje na temat zawodu. Warto znaleźć w sieci pełną listę pracodawców inżynieryjnych, którzy oferują praktyki w przemyśle – w tym letnie praktyki.

Jeśli chcesz pracować w roli elektrotechnika, możesz wziąć udział w zawodzie z wyższym stażem w odpowiedniej dziedzinie inżynierskiej, takiej jak inżynieria elektryczna lub elektroniczna. Będziesz jednak potrzebować dalszych kwalifikacji, aby zostać inżynierem.

Kluczowe umiejętności dla inżynierów elektryków

 • Entuzjazm
 • Dobre umiejętności techniczne
 • Umiejętność pracy zespołowej
 • Umiejętność pracy pod presją
 • Motywacja do pracy w dodatkowych godzinach, gdy jest to konieczne

Do tego warto poszukać jeszcze więcej informacji, by dowiedzieć się, w jaki sposób możesz udowodnić, że posiadasz te kompetencje. Przeglądaj też regularnie oferty pracy dla absolwentów inżynierii – będziesz wiedział na jakich aspektach musisz się skupić w przyszłości.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

 1. Marek pisze:

  Witam, wiecie czy punkty typu skup elektroniki przyjmują tylko działający sprzęt? Mam kilka starych telefonów i chciałabym się ich pozbyć, a do kosza ichnie wyrzucę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>