Nieskończone zastosowanie pianek poliuretanowych – ocieplenie to nie wszystko!

panel-5213732_960_720Poliuretany – obecnie jedne z najpopularniejszych tworzyw sztucznych na rynku, są szeroko stosowane w postaci pianek poliuretanowych (PUR). Zapewne nie wszyscy zdają sobie sprawę, że stali się niemal niezbędnym materiałem współczesnego świata. Otaczają nas wszędzie. Poliuretan towarzyszy nam podczas snu, kąpieli, pracy, w samochodzie, na siłowni, w sklepie i w domu. Dlatego nie dziwi rosnące zainteresowanie piankami poliuretanowymi i ich komponentami.

Skład pianki poliuretanowej

Skład pianki poliuretanowej zależy od pożądanych właściwości i przeznaczenia końcowego produktu. Jednak zawsze otrzymuje się go z dwóch odczynników. Pierwszą z nich są izocyjaniany – a dokładniej izomeryczne mieszaniny diizocyjanianu toluenu (TDI) lub diizocyjanianu metylodifenylu (MDI). Drugim składnikiem pianki poliuretanowej są zakończone grupami hydroksylowymi oligomery – poliestry lub polietery, zwane poliolami.

Proces tworzenia pianki poliuretanowej opiera się na reakcji polimeryzacji addycyjnej dwóch składników – izocyjanianów z poliolami, najczęściej z dodatkiem katalizatora aminowego i wody. Uwalniany w procesie dwutlenek węgla jest środkiem spieniającym.

Warto pamiętać, że komponenty do pianki poliuretanowej należy kupować tylko ze sprawdzonych źródeł, a najlepiej od firm specjalizujących się w ich produkcji. Tylko wysokiej jakości odczynniki zawarte w piance poliuretanowej zapewnią pożądane cechy gotowego produktu.

Zastosowanie pianki poliuretanowej

Pianki poliuretanowe dzielimy na sztywne, elastyczne i półsztywne (pianka natryskowa). Mnogość ich zalet powoduje, że zainteresowanie tymi produktami stale rośnie, dzięki czemu są chętnie wykorzystywane zarówno w przemyśle, jak iw życiu codziennym.

W budownictwie stosuje się materiały poliuretanowe ze względu na ich wyjątkowe właściwości izolacyjne. Ocieplenie Pianką PUR jest dzisiaj jednym z najpopularniejszych wyborów i nie dziwi to już nikogo, kto jest zaznajomiony z tematem. Są bezpieczne dla zdrowia i łatwe w montażu. Ponadto są odporne na pleśń i grzyby. Dzięki tym cechom dom ocieplony izolacją poliuretanową jest ciepły i bezpieczny.

Branża motoryzacyjna, meblarska i tapicerska wykorzystuje elastyczne pianki poliuretanowe do produkcji foteli, sof, materacy i łóżek. Pianka zapewnia miękkość i wygodę dla użytkownika. Dodatkowo jest trwała i odporna na starzenie, dzięki czemu Twoje ulubione krzesło może zostać z Tobą tak długo, jak zechcesz. W przemyśle tekstylnym i odzieżowym pianki poliuretanowe są również wykorzystywane do produkcji materiałów skóropodobnych oraz spodów obuwia. W tym zastosowaniu poliuretany gwarantują odporność na:

• ścieranie,
• elastyczność,
• trwałość.

Pianki poliuretanowe ze względu na ich obojętność chemiczną i nietoksyczność znajdują zastosowanie w przemyśle medycznym. Ponadto znajdują zastosowanie w przemyśle lotniczym i wydobywczym, a także w producentach opakowań i zabawek dla dzieci. Mamy więc do czynienia z niezaprzeczalnie wyjątkowym i wszechstronnym materiałem.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>