Lampy wirusobójcze – czyli szczególny rodzaj światła w walce z Covid-19

PrzechwytywanieW ciągu ostatnich kilku lat została opracowana obiecująca technika zapobiegania przenoszenia drogą powietrzną wirusów, takich jak wirus grypy, dlatego można spodziewać się, że będzie skuteczna również w przypadku koronawirusa. Krótko mówiąc, chodzi o wykorzystanie mocy światła.

Lampy wirusobójcze – jak to działa?

Powszechnie wiadomo, że konwencjonalne bakteriobójcze światło ultrafioletowe (UV) ogranicza przenoszenie wirusów przez powietrze z człowieka na człowieka, zabijając wirusy w powietrzu. Niestety konwencjonalne bakteriobójcze światło UV jest niebezpieczne, ponieważ powoduje raka skóry i problemy z oczami.

To, co zostało opracowane lampy wirusobójcze, które emitują szczególny rodzaj światła UV – które ma bardzo krótki zasięg w materiale biologicznym, tak że nie może przenikać przez warstwę martwych komórek w powierzchni naszej skóry, ani nie może przeniknąć do naszych oczu. Dlatego nie może dotrzeć ani uszkodzić żadnych żywych komórek w naszym ciele. Ale może przenikać i zabijać wirusy unoszące się w powietrzu, po prostu dlatego, że wirusy są niewiarygodnie małe.

Krótko mówiąc, ekspozycja na dalekie promieniowanie UVC jest bezpieczna dla ludzi, ale potencjalnie śmiertelna dla wirusów w powietrzu. Specjaliści dużo pracowali zarówno nad aspektami bezpieczeństwa światła dalekiego UVC, jak i jego skutecznością w zabijaniu wirusów i wygląda to bardzo obiecująco. Kilka firm opracowało praktyczne, niedrogie lampy dalekosiężne UVC, a jedna z amerykańskich firm zajmujących się oprawami oświetleniowymi wprowadza lampy dalekiego UVC do konwencjonalnych opraw oświetleniowych.

Ogólną ideą jest to, że te lampy mogą być wbudowane w konwencjonalne oprawy oświetleniowe, tak aby były bardzo łatwe do zainstalowania w miejscach publicznych, takich jak:

  • lotniska,
  • stacje kolejowe,
  • samoloty itp.

Wydaje się, że jest to jedno z niewielu podejść, które ma potencjał pozwalający zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Możesz dowiedzieć się więcej o badaniach nad wykorzystaniem światła dalekiego UVC w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19 za pomocą zasobów w sieci internetowej, gdzie pojawia się coraz więcej wiarygodnych źródeł informacji na ten temat.

Pandemia COVID-19 jest dobitnym przypomnieniem nieustannego wyzwania związanego z pojawiającymi się i ponownie pojawiającymi się patogenami zakaźnymi oraz konieczności opracowania środków zaradczych. Opracowanie bezpiecznej i skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi wywołującemu COVID-19 może zająć ponad rok i nie zapewni ochrony przed przyszłymi wirusami. Technologia wykorzystująca światło UVC to rozwiązanie mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się nie tylko wirusa wywołującego COVID-19, ale także przyszłych superwirusów, a także bardziej znanych wirusów, takich jak grypa i odra.

Wirusy przenoszone drogą powietrzną przenoszą się z jednej osoby na drugą poprzez wirusowe drobnoustroje uwalniane w powietrzu, gdy zarażona osoba kaszle lub kicha. Technologia CRR wykorzystuje rodzaj światła UV (światło „dalekiego UVC” o długości fali około 220 nm) do zabijania wirusów zanim wejdą do organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>