Kwalifikacje w zawodzie – co powinieneś wiedzieć

job-4131482_640 (1)Szkolnictwo zawodowe w ostatnich latach przeżywa wzrost popularności. Po czasach, w których młodzi ludzie stawiali przede wszystkim na studia wyższe, nadeszły czasy, w których coraz więcej osób decyduje się na zdobywanie kwalifikacji zawodowych. Dobry, pewny zawód pozwala na znalezienie zatrudnienia zarówno na polskim rynku pracy, jak i za granicą. Warto jednak pamiętać, że aby znaleźć dobre zatrudnienie, konieczne jest posiadanie dyplomu zawodowego potwierdzającego wszystkie zdobyte kwalifikacje.

Osoby, które decydują się na kształcenie w konkretnym zawodzie, muszą zdobyć nie tylko wiedzę teoretyczną i praktyczną. Nawet najwyższe kwalifikacje mogą uniemożliwić znalezienie zatrudnienia, jeśli takie osoby nie będą posiadały dyplomu, który je potwierdza. Aby natomiast zdobyć dyplom zawodowy w konkretnym zawodzie, konieczne jest zdobycie certyfikatów zawodowych, które potwierdzają pojedyncze kwalifikacje w zawodzie. Egzaminy odbywają się w wyznaczonych terminach, a uczniowie i słuchacze muszą się do nich odpowiednio przygotować. Nie da się zaliczyć bez posiadania konkretnej wiedzy i umiejętności praktycznych. Wybierając kształcenie w konkretnym zawodzie, dobrze jest brać pod uwagę indywidualne zainteresowania, predyspozycje oraz umiejętności. Kiepskim pomysłem jest wybieranie zawodu tylko dlatego, że można po nim znaleźć dobrą pracę. Nie każdy bowiem odnajdzie się w zawodzie, który wymaga precyzyjnych umiejętności czy zdolności manualnych.

Dobre przygotowanie do egzaminów zawodowych

Każdy egzamin zawodowy składa się z dwóch etapów – części teoretycznej oraz praktycznej. W części teoretycznej trzeba udowodnić posiadaną wiedzę, natomiast w praktycznej – wykazać się odpowiednimi umiejętnościami. Aby zdać egzamin, konieczne jest zdobycie co najmniej 50 procent punktów z teorii oraz 75 procent punktów z praktyki. Przygotowanie do egzaminu zawodowego wymaga nie tylko nauki, ale również ćwiczeń praktycznych. Przyda się też rozwiązywanie testów z poprzednich lat, o ile oczywiście nie będą one zbyt przestarzałe. Trzeba pamiętać, że egzaminy zawodowe uległy zmianie w 2019 roku. Zmieniły się nie tylko zasady, ale również podstawa programowa. Bazowanie na materiałach egzaminacyjnych z dawniejszych czasów może nie być do końca dobrym pomysłem.

Bez egzaminu nie zaliczysz semestru

Egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe są obowiązkowe dla uczniów i słuchaczy szkół zawodowych. Jeśli ich nie zdadzą lub w ogóle do nich nie podejdą, nie zaliczą roku albo semestru. Do egzaminów mogą również podchodzić osoby uczące się w innych placówkach niż szkoły zawodowe czy technika. Terminy egzaminów są ustalone konkretnymi przepisami. Po pozytywnym zdaniu egzaminu, jego uczestnicy otrzymują certyfikat potwierdzający kwalifikacje zawodowe w konkretnym obszarze czy dziedzinie. Aby uzyskać dyplom zawodowy, konieczne jest zdobycie wszystkich certyfikatów, jakie dla danego zawodu są wymagane w podstawie programowej.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>