Nieustanne dokształcanie się weszło wielu osobom w krew. Ludzie chętnie poszerzają swoje horyzonty, poprawiają kwalifikacje zawodowe lub po prostu chcą lepiej poznać branżę, w której przyszło im działać.
Do tego celu świetnie sprawdzają się rozmaite kursy i szkolenia, które coraz częściej przenoszą się do rzeczywistości wirtualnej. Czy rzeczywiście takie narzędzia są skuteczne i warto z nich korzystać? O tym opowiemy poniżej.
Kursy online – czym są i jak z nich korzystać?
Kursy online to sposób na poszerzenie swojej wiedzy z konkretnej dziedziny, na przykład budowania stron internetowych, prowadzenia social mediów lub tworzenia skutecznych materiałów promocyjnych. Przy ich pomocy można osiągać konkretne cele zawodowe, a także sprawnie zwiększać kompetencje i umiejętności.
Kursy online mają formę wykładu, podczas którego zyskuje się informacje teoretyczne oraz praktyczną wiedzę, jak poradzić sobie z danym tematem, by osiągnąć optymalne rezultaty. Zazwyczaj program jest podzielony na szereg lekcji, przedstawiających różne elementy tematu. Przejście przez wszystkie etapy pozwala uzyskać kompleksową wiedzę.
Mogą to być nagrania przygotowane na specjalnych platformach lub na stronach internetowych konkretnej firmy. Jak tworzy się kursy online? O tym warto przeczytać na: AdrianKolodziej.pl/blog.
Najważniejsze zalety kursów online
Co wyróżnia kursy online na tle innych narzędzi, w tym stacjonarnych szkoleń? Przede wszystkim rozwiązania w przestrzeni wirtualnej są opcją wręcz idealną do nauki na odległość. Nie trzeba pokonywać wielu setek kilometrów, by odbyć dane szkolenie. Moment rozpoczęcia i ukończenia kursu również ma mniej sztywne ramy czasowe. Można go zatem łatwo dopasować do swojego rytmu życia oraz indywidualnych potrzeb chwili.
Takie rozwiązania są bardzo uniwersalne i sprawdzają się równie dobrze u zapracowanych biznesmenów, którym trudno wygospodarować czas na dodatkowe dokształcanie się na drugim końcu kraju (lub kontynentu), co u pracowników, którzy powinni podnosić swoje kompetencje, ale wyjazd na szkolenie kolidowałby z ich obowiązkami zawodowymi.
Nie można też zapominać o aspekcie czysto ekonomicznym. Kursy online są zazwyczaj znacznie tańsze niż ich stacjonarne odpowiedniki. Dodatkowo nie trzeba uwzględniać kosztów delegacji, zakwaterowania i wyżywienia, co przekłada się na realne oszczędności dla firmy.
Czy kursy online mają wady?
Ogrom korzyści, płynących ze szkolenia się online, sprawia, że mniej zwraca się uwagę na wady takich rozwiązań. Czy rzeczywiście uczenie się w sieci ma jakieś mankamenty?
Najpoważniejszym ograniczeniem jest brak bezpośredniego kontaktu z innymi uczestnikami i prowadzącym. Nie da się bowiem ukryć, że dla wielu osób wyjazdy szkoleniowe to nie tylko sposób na zdobywanie wiedzy i praktycznych umiejętności, ale także poszerzanie znajomości biznesowych. Oprócz części edukacyjnej, podczas takich spotkań, zawsze jest bowiem czas na networking, który niejednokrotnie przynosi wiele korzyści i szans na nowy biznes.
Kursy online – narzędzie do wykorzystania w nowoczesnym biznesie
Profesjonalne i rzetelnie przygotowane kursy online dla uczestników to skuteczny i praktyczny sposób na zdobywanie wiedzy. Z kolei dla biznesmenów mogą być one szansą na pozyskanie nowych klientów na swoje usługi oraz efektywne budowanie solidnej marki osobistej.
Okazuje się zatem, że szkolenia w Internecie to tak naprawdę rozwiązanie typu win/win. Nie ma w nim bowiem przegranych stron i wszyscy korzystają.
Polecamy:
– Szkolenia techniczne, a produkcja siłowników