Internetowe Konto Pacjenta to specjalna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, w której mamy zapisaną całą historię naszego leczenia i przyjmowanych leków. Dzięki temu możemy mieć wszystko pod kontrolą, a także wykupywać leki wtedy, gdy ich potrzebujemy. Dużą zaletą takiego konta jest pełna integracja z e-receptami, które realizujemy w aptekach.
Cyfryzacja dosięga w ostatnich czasach wszystkich aspektów naszego życia, a więc także tych związanych ze zdrowiem i leczeniem. Dzięki elektronicznemu kontu pacjenta możemy mieć o wiele większą kontrolę nad naszym leczeniem, a także nad stanem zdrowia naszych dzieci oraz tych członków rodziny, którzy upoważnili nas do zaglądania do Internetowego Konta Pacjenta. Do IPK mamy dostęp zarówno z poziomu komputera, jak i z poziomu wszystkich urządzeń mobilnych, między innymi smartfonów. Możemy więc sprawdzić znajdujące się na koncie dane praktycznie w każdym miejscu, w jakim aktualnie przebywamy, niekoniecznie jedynie w domu.
Leczenie z dostępem do internetu
Dostęp do erecept to jedna z największych zalet Internetowego Konta Pacjenta, co znacznie ułatwia wykupywanie leków i panowanie nad naszym codziennym leczeniem. E-recepty to po prostu krótkie, czterocyfrowe kody, jakie dostajemy smsem lub mailem w momencie, gdy lekarz wypisze nam receptę i wprowadzi ją do systemu. Nie musimy posiadać recept papierowych, co znacznie ogranicza wszystkie nieprzewidziane zdarzenia. E-recepty nie zgubimy, nie zniszczymy, nie zalejemy sokiem. Nie ma też problemów z odczytaniem leków, jakie są zapisane, a także ich dawkowania. Jeśli natomiast dawkowanie gdzieś nam umknie, możemy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta i dokładnie wszystko sprawdzić. E-recepty są wygodne zarówno dla osób, które przyjmują leki na stałe, na przykład na choroby przewlekłe, jak i dla pacjentów, którzy korzystają z teleporad i otrzymują wirtualne recepty. Nie ma konieczności osobistego chodzenia do przychodni, co znacznie ogranicza czas spędzony w kolejkach na oczekiwaniu na wizytę.
Inne zalety IPK
Poza dostępem do e-recept wypisywanych przez wszystkich lekarzy, do jakich chodzimy, w IPK mamy zapisaną całą naszą dokumentację medyczną i historię leczenia. Wszystkie informacje znajdują się w jednym miejscu, są dostępne praktycznie na wyciągnięcie ręki wtedy, gdy ich potrzebujemy. Są też właściwie zabezpieczone – nie trzeba się obawiać, że historia naszego leczenia czy lista przyjmowanych leków trafi w niepowołane ręce. Aby zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta, nie trzeba mieć rozbudowanej wiedzy informatycznej. Wszystko odbywa się szybko i sprawnie. O łatwości korzystania z IPK może świadczyć chociażby fakt, że ta aplikacja jest o wiele bardziej popularna wśród osób starszych niż wśród młodych. Jest to więc rozwiązanie, z którym radzą sobie nawet te osoby, które na co dzień nie korzystają powszechnie z internetu i nie są biegłe w obsłudze skomplikowanych i zaawansowanych technologicznie aplikacji.