Jakie umowy o pracę oferujemy obcokrajowcom?

employee-contracts

W dobie otwartych granic i udogodnieniach komunikacyjnych można zarejestrować zwiększony ruch międzynarodowy, spowodowany celami zarobkowymi. Chociaż mówiąc o migracji zarobkowej najczęściej myślimy o Polakach wyjeżdżających do innych krajów, to nie można zapomnieć, że do naszego kraju również przybywają obcokrajowcy, skuszeni lepszymi warunkami zatrudnienia niż w swoim ojczystym kraju. Jest to dobry znak, chociaż niesie dla przedsiębiorców pewne trudności natury formalnej. Sprawdzimy więc, jaka forma zatrudnienia będzie najdogodniejsza dla dwóch stron zatrudnienia.

Zatrudniając budowlańców spoza Polski

Mówiąc o zatrudnieniu obcokrajowca, przedsiębiorca ma do wyboru takie same możliwości jak w przypadku zatrudnienia rodaka. Należy jednak pamiętać, że wybierając umowy cywilnoprawne przedsiębiorcy są zobowiązani do uregulowania zryczałtowanego podatku dochodowego, w wysokości 20%, bez możliwości odliczeń. Oprócz tego przełożony będzie zobowiązany do opłacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne w takiej samej wysokości, jak w przypadku zatrudnienia rodaka.

- mówi nam Karol Sakowski z portalu Lecadom.pl – keramzyt

Dlatego też najbardziej optymalną możliwością zatrudnienia obcokrajowca jest zatrudnienie go w oparciu o umowę o pracę, gdyż nie reguluje ona żadnych dodatkowych zobowiązań w przypadku zatrudniania pracowników spoza Polski.

Jakie dodatkowe dokumenty?

Decydując się na zatrudnienie obcokrajowca przedsiębiorca jest zobowiązany do złożenia „Oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy” w Powiatowym Urzędzie Pracy, z tym, że należy zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem, aby właściwy urząd zdążył zarejestrować wpływający dokument. Po stronie pracownika niezbędne jest załatwienie wizy pracowniczej, a wspomniane wcześniej Oświadczenie umożliwia dokonanie niezbędnych formalności po stronie przyszłego pracownika. Szczególna sytuacja ma miejsce w przypadku zatrudnienia osób z Ukrainy. Ukraińcy decydujący się na przebywanie poza granicami swego kraju w celach zarobkowych zobowiązani są do dokonania formalności związanych z meldunkiem na pobyt czasowy. Co ważne, formalność tą należy dopełnić najpóźniej w czwartym dniu, licząc od dnia przyjazdu do kraju.

Wyjazdy w celach zarobkowych

Patrząc na cele podróży w celach zarobkowych można zauważyć tendencję, że zazwyczaj celem destynacji zarobkowych są kraje zachodnie oraz coraz częściej kraje skandynawskie. Wspomniane kraje stanowią atrakcje ze względu na wysokość zarobków, szczególnie dla pracowników fizycznych oraz wykwalifikowanych specjalistów. Jak jednak widać, Polska dla krajów wschodnich również stanowi atrakcję pod względem finansowym i ekonomicznym, często nadrabiając braki w kadrze. Pracownicy pochodzenia ukraińskiego są cenionymi pracownikami, ze względu na dokładność i pracowitość, a polskie zarobki są na zadowalających dla Ukraińców poziomie.

By praca była legalna

Zanim zdecydujemy się na zatrudnienie Ukraińca należy nastawić się na dokonanie niezbędnych formalności, które umożliwią zgodne z prawem zatrudnienie. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie załatwianie ich z dużym wyprzedzeniem.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Tobiasz pisze:

    Ja często podróżuję po europie zachodniej w poszukiwaniu pracy i przeważnie nie ma z tym problemu. Szukam najczęściej czegoś na plantacjach ponieważ tam zawsze szukają rąk do pracy. Z noclegami nie mam problemu odkąd nam swój kupon promocyjny Airbnb. Dzięki tej stronce szybko wyszukuję miejsca gdzie mogę tanio przenocować. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>