Istnieje grupa zawodów, która często wykonuje swoją pracę w terenie. Takie wyjazdy służbowe generują koszty, zazwyczaj po stronie pracownika, ale czy zawsze? Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie, a także uzgodnić czy i na jaką refundację kosztów związanych z wyjazdami służbowymi może liczyć pracownik.
Jak wyglądają wyjazdy służbowe?
Jedną z branż, w których często zdarzają się wyjazdy służbowe jest branża budowlana. Wyjazdy służbowe mają bezpośredni związek z charakterem wykonywanej pracy i różnych miejsc wykonywanych zleceń. Z racji tego, że praca budowlana generuje długi dzień pracy, pracownicy z tej branży szukają miejsc noclegu w niedalekiej odległości od miejsca pracy i jednocześnie w atrakcyjnej cenie, co jest korzystne dla osoby refundującej pracowniczy nocleg. Pracodawcy wysyłający swoich pracowników w delegację powinni określić górną granicę kwoty, jaką ci mogą wydać maksymalnie za nocowanie od osoby.
Dobrym rozwiązaniem jest wyznaczenie jednej osoby, która będzie odpowiedzialna za rezerwację noclegów dla pracowników. Jeśli nie jest możliwy wynajem pokoi dla pracowników w określonych przez pracodawcę cenach, to ma on obowiązek refundacji kosztów związanych z noclegiem, bez względu na wysokość ceny. Ważna informacja dotyczy pracowników, którzy nie przedstawili paragonów ani innych dowodów zapłaty za pokój służbowy. Mianowicie w takiej sytuacji pracodawca refunduje pracownikowi nocleg w formie ryczałtu wynoszącego 150% diety, czyli około 34 złotych. Jest to kwota wypłacana niezależnie od tego, czy pracownik przedstawi dowód wynajęcia pokoju służbowego. Aby ryczałt za nocleg został wypłacony, konieczny jest nocleg trwający minimum sześć godzin między 21, a 7 rano. Zwrot kosztów noclegu nie przysługuje w przypadku, kiedy miejsce pracy pracownika jest na tyle blisko, że pracownik ma możliwość noclegu we własnym domu.
Jakie zawody pracują w terenie?
Na wyjazdy służbowe często narażeni są wykonawcy takich zawodów jak budowlaniec, pośrednik nieruchomości, projektant ogrodów, wszelkiego rodzaju doradcy. Praca części z nich polega głównie na przemieszczaniu się, dlatego w części przypadków pracodawcy zwracają koszty związane z transportem. Na szczęście, niezależnie od poniesionych kosztów pracodawcy zwracają wszystkie pieniądze, które pracownicy wydali w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych.
Dla kogo praca wyjazdowa?
Przeciętny pracownik spędza w swojej pracy średnio osiem godzin dziennie w blisko znajdującym się miejscu zatrudnienia- jest to najpopularniejszy system pracy, do którego jest przyzwyczajona większa część pracującego społeczeństwa. Istnieją również branże, w których system pracy jest nieco mniej regularny, a sami pracownicy nocują w miejscu pracy, bowiem znajduje się ono w dużej odległości od miejsca zamieszkania. Delegacje są naturalnym zjawiskiem w pracy, jednak nie wszyscy preferują taką formę zatrudnienia, dlatego też warto ustalić takie szczegóły z pracodawcą na początku zatrudnienia.
Porady w zakresie delegacji pracowników dostarczył portal Leca.pl – keramzyt oferujący rozwiązania dla budownictwa w całej Polsce