Jaką tapetę ścienną wybrać?

tapeta-w-sypialniWiele osób planujących remont mieszkania postanawia wykorzystać w jego aranżacji jakąś tapetę ścienną. W tym artykule podpowiadamy czym warto się kierować przy wyborze tapety dekoracyjnej.

Tapeta ścienna to co raz częstszy wybór osób projektujących wnętrza mieszkań. Nic dziwnego, odpowiednio dobrana do całej aranżacji tapeta ścienna ma ogromny wpływ na jej ostateczny wygląd. Wiele osób myśląc o tapetowaniu ma na uwadze tapetowanie wszystkich ścian, ale takie rozwiązanie jest już co raz rzadziej spotykane w aranżacjach. Na ogół kładzie się tapetę tylko na jednej wybranej ścianie w pomieszczeniu. Taka tapeta stanowi albo mocny, wyrazisty element dekoracyjny, albo subtelne tło dla pozostałych składowych aranżacji. Na rynku tapet dekoracyjnych jest obecnie naprawdę ogromny wybór producentów oraz kolekcji tapet praktycznie na każdą kieszeń. Najtańsze tapety papierowe można zamówić nawet w cenie kilkunastu złotych za rolkę. Wybierając tapetę do swojego mieszkania warto zdobyć nieco wiedzy na temat ich różnorodności, dzięki temu można dokonać zakupu, który będzie dla nas optymalny.

Z jakich materiałów produkuje się tapety dekoracyjne.

Niewątpliwie najpopularniejszym i zdecydowanie najtańszym typem są tapety papierowe, do ozdabiania ścian w mieszkaniach wykorzystuje się je w Polsce już od dziesięcioleci. Tapety wykonane z papieru są niestety mało trwałe, są podatne na zadrapania, a także szybko niszczeją pod wpływem wilgoci. Wiele osób stosuje także tapety papierowe, których powierzchnię można swobodnie malować farbą. Rozwój technologii produkcji tworzyw sztucznych umożliwił stworzenie całkiem nowej jakości tapety. Tapety ścienne wykonane z winylu charakteryzują się bardzo duża trwałością, nie są podatne na wpływ wody ani wilgotnego powietrza. Tapety winylowe nie odbarwiają się pod wpływem promieni słonecznych dzięki czemu przez wiele lat można cieszyć się wyrazistymi kolorami. Jedną z istotnych zalet tworzyw sztucznych jest bardzo dobre przyjmowanie barwników, dzięki czemu tapety produkowane z winylu charakteryzują się niezwykle żywymi kolorami. Tapety winylowe chociaż droższe niż papierowe cieszą się ogromną popularnością także ze względu na łatwość aplikacji na ścianę, tapety nie rozciągają się pod wpływem kleju, ponieważ na ogół są stosunkowo grube, dobrze skrywają rozmaite niedoskonałości na ścianie.

A może tak fototapety?

Osobną kategorię tapet dekoracyjnych stanowią co raz bardziej popularne fototapety. Jak sama nazwa wskazuje są to tapety, na których widnieje fotografia lub grafika komputerowa. Możliwości aranżacyjne fototapet są praktycznie nieograniczone, ponieważ producent może nanieść na fototapetę praktycznie każde dostarczone przez klienta zdjęcie – jedynym warunkiem jest przekazanie fotografii wystarczająco dobrej jakości. Fototapety sprawdzą się zarówno w nowoczesnych stylizacjach jak i w tradycyjnych klasycznych aranżacjach wnętrz.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>